Zavřít reklamu

Jako první Česko-Slovenské médium máme tu čest přinést našim čtenářům recenzi nové, třetí generace tabletu Apple iPad. Multimediální tablet společnosti Apple se v letošním roce dočkal své třetí generace, která přináší nejen navýšení výkonu a podporu 4G LTE sítí, ale zejména revoluční display, nabízející vyšší rozlišení než FULL HD. Pojďme se podívat na recenzi nového iPadu, ve které jej taktéž porovnáme s předchozí generací. Recenzovaný přístroj je konkrétně bílý Apple iPad 3. generace 16GB s Wi-Fi. Při čtení recenze je možné každou fotografii, včetně screen-shotů ze samotného iPadu zvětšit na původní velikost pomocí kliknutí na danou fotografii. Fotografie jsou foceny pomocí digitální zrcadlovky Nikon D5100 s objektivem Nikkor 18/200.

Konstrukce
Konstrukce nového iPadu je téměř stejná jako u iPad 2. generace, ovšem tablet je o půl milimetru silnější. Onen nepodstatný půl milimetr však zapříčinil poměrně podstatný rozdíl, kterým je pocitově příjemnější držení iPadu v ruce. Apple chtěl zachovat vizuálně velmi tenký design, díky čemuž došlo k většímu zkosení hran nového iPadu oproti iPadu 2. generace. Novinka se v ruce drží opravdu příjemně a to i během fotografování nebo natáčení videa. Konstrukce je velmi pevná a dokonce na první dojem působí kvalitněji než iPad druhé generace. Nikde samozřejmě nic nevrže a neprohýbá se. Apple iPad 3. generace působí velmi kvalitním dojmem a jeho zpracování odpovídá kvalitě značky Apple, na kterou jsme minimálně u zpracování zvyklí. Výrazného rozdílu se dočkal Home Button, který je nyní opravdu jemný a během stisku máte pocit jako kdybyste mačkali molitan. Tlačítko je navíc tišší než u iPhone 4s a jeho stisk není téměř slyšet.

Váha nového iPadu je sice o 50 gramů vyšší, než u iPadu druhé generace, přesto je však ještě o 30 gramů menší než u prvního iPadu. První generace iPadu vážila 680 gramů a iPad 3. generace nabízí váhu 652 gramů. Váha je sice poměrně značná a stěžoval jsem si na ni již u prvního iPadu, ovšem jak se časem ukázalo, Apple pravděpodobně při současných technologiích a komponentech nedokáže vyrobit lehčí tablet.

iPad-3.generace

Display – pastva pro oči
První dojem z displeje je neskutečná ostrost a čistota obrazu, vyšší rozlišení iPadu rozhodně svědčí. Na první pohled upoutá sytost barev, která je oproti iPhone 4 nebo iPhone 4S výraznější. Bílá barva je skutečně bílá a nemá nádech do žádného odstínu. Celkově jsou barvy teplejší, ale bílá navzdory tomu nenese žádný odstín. Černá barva je taktéž více černá než na iPhone. Důležitou novinkou na kterou bohužel u jiných zařízení od Apple nejsme zvyklí je naprosté splynutí posledních pixelů s okrajem rámu iPadu. To znamená, že v okrajích displeje neprosvítá podsvícení, ale poslední pixel obrazovky se dotýká rámu iPadu. Nevidíte tak nepříjemný okraj okolo displeje, který zejména v noci u iPhone vyniká. Podsvícení displeje je stejně intenzivní jako u iPhone 4S, dokonce i na jarním slunci, které v současné době panuje, je displej zřetelný a jasný. Displej sice nesvítí více než u iPhone 4S, ale nabízí sytější barvy, které jsou na slunci lépe zřetelné. S nadsázkou lze říci, že pokud vedle sebe používáte iPhone 4S a iPad 3. generace bude vám displej iPhone připadat nekvalitní.

Displej nabízí takovou kvalitu a dostatečnou velikost, že fotografie již nebudete chtít prohlížet na ničem jiném. iPad 3. generace nabízí skutečně 100% řešení pro každého kdo chce prezentovat své fotografie, nebo jakékoli vizuální díla a to nejen rodině, ale i v rámci pracovních schůzek. Na iPadu zkrátka vše vypadá perfektně, většinou až moc perfektně a pokud dané vizualizace pošlete kamarádům na iPad 2. generace nebo počítač, možná budou zklamáni, že to co je tolik oslovilo, najednou nevypadá až tak skvěle jako na vašem iPadu.

Nový iPad nabízí rozlišení 2048×1536 pixelů, což je čtyřnásobné rozlišení oproti předchozím generacím iPadu. V současné době je možné stahovat pouze několik desítek aplikací, které jsou vytvořeny přímo pro rozlišení iPad 3. generace. Standardně tak můžete stahovat aplikace pro iPhone nebo iPad. Zde však nastává problém. Aplikace které jsou určeny pouze pro iPhone nebo iPod touch se zobrazí v malém okénku uprostřed displeje. Stejně jako tomu bylo u příchodu první generace tabletu iPad. Samozřejmostí je pak možnost aplikaci zvětšit se ztrátou kvality na celý displej. To by ještě nebylo to nejhorší. Problém však nastává při spuštění aplikací pro iPad první a druhé generace. Ty se totiž automaticky zobrazí na celé ploše displeje nového iPadu a jejich kvalita je opravdu strašná. Čtyřnásobné zvětšení každého bodu ke kterému dojde je pocitově opravdu katastrofální. Slovo pocitově je však velmi důležité. Rozlišení nového iPadu se oproti předchozím generacím změnilo v tom, že se z jednoho pixelu staly čtyři. Na místo jednoho pixelu se tedy na novém iPadu rozsvítí čtyři. Fyzicky se tedy kvalita oproti iPadu 2. generace nezhorší a aplikace vypadá stejně jako na předchozích dvou generacích tabletu. Ovšem oko uživatele si na retina display okamžitě navykne a aplikace pak doslova bijí do očí.

iPad-3-generace-detail
iPad-3-detail-display
ipad-3-display-perfect
ipad-3-display-perfect-2

Fotoaparát a kamera
Focení a natáčení samozřejmě není primární činností, na kterou budete iPad používat. Přece jen se bavíme o tabletu, který má poměrně nekompaktní rozměry a první generace iPadu dokonce neobsahovala fotoaparát vůbec. Trh se však stále vyvíjí a uživatelé chtějí mít vše po ruce. Tablet je však oblíbenou pomůckou ve škole a samotný Apple si přeje aby jej tak mladí lidé používali. Nyní již nemusíte složitě překreslovat grafy, nebo opisovat zápisky z tabule. Stačí udělat fotografii pomocí iPadu, která bude dostatečně kvalitní a v mnoha případech zřejmě také lépe čitelná než samotný zápis do sešitu. Nový iPad dostal do vínku 5Mpix fotoaparát, který dosahuje skvělé světelnosti a obsahuje také UV filtr. V podstatě se jedná o stejný fotoaparát, který nalezneme v iPhone 4S, ovšem s tím, že obsahuje o 3Mpix méně.

Přední kamera zůstala stejná jako u iPadu 2. generace. Někomu může sice připadat nekvalitní, ovšem její účel pro video hovory plní 100% a navíc kvalitnější kameru Apple nemůže použít ani kdyby chtěl, protože by to nezvládaly datové přenosy. Co se kvality fotografií týče, je kvalita zadního fotoaparátu dostatečně kvalitní na to, aby fotografie vynikla na displeji s vysokým rozlišením, kterým iPad disponuje. Fotky jsou tedy kvalitní přesně tak, jak potřebuje nový display. Samozřejmě nikdo nebude iPad používat jako fotoaparát, pokud se však naskytne příležitost nemusíte se obávat, že fotografie bude hanit kvalitu displeje. Fotoaparát fotí v rozlišení 2592×1936 pixelů, což je stále ještě o nějaký ten pixel více, než je rozlišení displeje.

Kamera natáčí v rozlišení 1080p, tedy ve FULL-HD. Apple během prezentace uvedl, že nový iPad bude disponovat stabilizací obrazu, kterou skutečně obsahuje. Digitální stabilizace obrazu funguje velmi jednoduše. Pokud máte jako například v případě iPhone 4S kameru s 8Mpix čipem, během natáčení videa se na displeji zobrazí pouze výřez, odpovídající rozlišení FULL-HD a okolní prostor na čipu je využit právě k digitální stabilizaci. Během pohybu výřez FULL-HD „jezdí“ po čipu a tím jsou korigovány otřesy. Apple iPad však disponuje menším čipem a prostor pro korekci není až tak velký jako v případě iPhone 4s. Na druhou stranu však Apple iPad 3. generace disponuje procesorem Apple A5X, který dokáže zpracovat kvalitnější a na výpočet náročnější algoritmus na stabilizaci videa a výsledek je dokonce lepší než u iPhone 4S

iPad

*Fotografie focená při svícení žárovkou.

Výkon a baterie
Samotný výkon nejlépe vystihuje sekce popisující hraní Sky Gamblers, co se však pocitového výkonu týče, nabízí iPad rychlejší odezvu než iPhone 4S. Samotná práce v systému je na iPadu 3. generace o něco rychlejší než v iPhone 4S, což samozřejmě potěší. Na druhou stranu však ani práce samotného iPhone 4S není nijak pomalá. Apple iPad 3. generace nabízí procesor Apple A5X a operační paměť 1GB, díky které je rychlejší práce v multi-taskingu. Operační paměť je opravdu znát a dovolí spustit více aplikací najednou. Multi-tasking totiž v momentě kdy mu přestane operační paměť stačit, automaticky ukončí některou z aplikací, které právě nepoužíváte. U iPad 3. generace se vám to hned tak nestane a můžete vesele spouštět desítky náročných aplikací. Výkon samotného iPadu však prověří až čas, během kterého se budou objevovat novější a náročnější aplikace.

Apple zvětšil baterii nového iPadu. Nyní poskytuje místo 25 Watt hodin, které nabízel iPad 2. generace, rovnou 42,5 Watt hodin. Bohužel se nemůžete radovat z toho, že by díky navýšení kapacity baterie došlo také k navýšení její výdrže. Nový procesor, více operační paměti ale zejména displej s Retina rozlišení vyžadují tolik energie, že se výdrž nového iPadu neprodloužila ani o jedinou minutu. Apple stále uvádí 10 hodin aktivní práce na Wi-Fi a 9 hodin při použití 4G LTE. První údaj o výdrži na Wi-Fi síti můžeme potvrdit. Apple skutečně dosahuje 10 hodin výdrže baterie když si s ním budete 10 hodin hrát. Baterie se nabíjí rychlostí 15 procent za 60 minut pomocí originální nabíječky, která je stejná jako nabíječka u iPad 2. generace. Rychlost 15% za hodinu však platí jen do 80% plně nabité baterie, pak se rychlost nabíjení sníží zhruba o jednu třetinu.

iPad3.generace

Voice Dictation
Apple iPad 3. generace bohužel neobsahuje digitální asistentku SIRI, na jejíž příchod se mnoho milionů uživatelů tabletu iPad jistě těšilo. Apple však nabízí alespoň Voice Dictation, tedy funkci, díky které je možné diktovat iPadu text, který má psát. Bohužel pro našince však Voice Dictation v současné době podporuje pouze Americkou, Britskou a Australskou angličtinu, Francouzštinu, Němčinu a Japonštinu. Text v rodném jazyce tedy zatím bohužel nenadiktujete. Bohužel iPad navíc potřebuje během diktování připojení k internetu, aby mohl vaše slova nejprve odeslat na servery Applu, které je vyhodnotí a zpět odešlou iPadu informaci o tom, co má napsat. Bohužel tedy Voice Dictation patrně nevyužijete a když už byste chtěli použít alespoň diktování v angličtině musíte se připojit na internet a přepnout klávesnici na anglickou.

Apple-iPad-3.-Generace-recenze

Sky Gamblers: Air Supremacy
Namco nám jako jediné redakci z ČR a SR poskytli promo kód pro testování jejich vlajkového titulu Sky Gamblers: Air Supremacy, který jsme s radostí využili. Jedná se o leteckou hru, která byla prezentována během představení nového iPadu přímo na Apple keynote. Hra využívá nejen rozlišení displeje iPad 3. generace, což můžete vidět po kliknutí na níže uvedený obrázek, ale také výkon jeho procesoru a operační paměti. Hra běhá samozřejmě zcela plynule a to i při rozlišení 2048×1536 pixelů, které iPad nabízí. Zarážející je však to, že se hra spouští od kliknutí na ikonu po chvíli než se uživatel dostane do menu celých 21 vteřin.

Vývojáři sice během prezentace nového iPadu několikrát uvedli, že jim poskytne úroveň grafiky PS3 nebo Xbox360, to však bohužel není na této hře vidět a pravděpodobně to neuvidíme ani na žádné jiné. Grafika je sice opravdu velmi povedená, ale oproti Real Racing 2 zaznamenáte skutečně minimální rozdíl. Hra sice vykresluje velké prostranství a musí počítat s okamžitým vykreslením ve všech úhlech a všech osách, ale ani tak nás grafický výkon iPadu nepřesvědčil o tom, že je byť jen minimálně srovnatelný s PS3, maximálně tak s PS2. Navíc například při pohledu z kokpitu stíhačky nejsou přístroje v kokpitu funkční, což by měl výkon iPadu bez problémů dovolovat. Je navíc potřeba říct, že se má jednat o skutečně špičkový titul pro novou generaci iPadu.

Pokud si vzpomínáte na Infinity Blade na iPhone 4, jednalo se o skutečný krok dopředu. Bohužel u Sky Gamblers Air Supremacy jste spíše zklamáni. Je otázkou zda Namco zkrátka jen nezvládlo připravit 100% titul využívající všech možností nového iPadu, nebo je rozlišení displeje natolik velké a samo o sobě spotřebuje tolik výkonu, že vývojáři nemají možnosti jak posunout samotnou grafiku her kupředu. Ty sice pracují ve vyšším rozlišení, ovšem nedokážou nabídnout lepší detaily nebo samotné zlepšení vizualizace.

Air-Supremacy-iPad-3
Air-Gamblers

Resumé
Pokud právě uvažujete nad tím, zda si nový iPad 3. generace pořídíte, či nikoli uvažujte zejména nad tím, zda toužíte po Retina displeji. Výkonnostně se totiž od druhé generace příliš neliší a nenabízí Českému nebo Slovenskému uživateli ani tolik novinek, jak by se na první pohled mohlo zdát. Během prezentace iPadu byla totiž většina času věnována kromě displeje zejména 4G LTE připojení k internetu, které bohužel nejen že nevyužijete na území ČR/SR, ale ani nikde jinde v Evropě. Stejně tak bohužel nemůžete využít Voice Dictation, což je zejména při použití iPadu jako pracovního nástroje velká škoda. Uživatele tak ke koupi musí motivovat zejména fantastický displej, který iPad 3. generace bezesporu nabízí. Jiné rozdíly totiž nejsou příliš patrné. Dokonce se nedočkáte ani prodloužení životnosti baterie. Apple iPad 3. generace sice nabízí kvalitnější fotoaparát nebo nahrávání videa ve Full-HD, to však pravděpodobně není to, co by vás mělo u tabletu zajímat.

Resumé je tedy jednoduché, pokud kupujete svůj první tablet nebo chcete přejít na Apple iPad, je iPad 3. generace tím nejlepším tabletem, který si můžete v současné době koupit. Pokud jste majitelem druhé, musí vás displej skutečně okouzlit natolik, abyste si iPad 3. generace koupili pouze díky němu. Jak se na něj ale tak dívám, nebude to pro něho až tak velký problém.

ipad

Dnes nejčtenější

.