Zavřít reklamu

Při psaní recenze na MacBook Pro, jsem tento stroj srovnával s Bugatti Veyron. V případě iPhone 4S jsem si dovolil nadpis, který znamená, zda stojí vylepšení které iPhone 4S nabízí oproti iPhone 4 skutečně za to. S příchodem iPhone 4, mi Apple dal do rukou přístroj, díky kterému jsem si již nedovedl představit, že jde vytvořit ještě dokonalejší. Mám v ruce pro mě nejdokonalejší mobilní telefon, který můžu mít. Nabízí mi kvalitní fotoaparát, perfektní kameru, špičkový displej, výkonný procesor, to však stále ještě držím pouze iPhone 4, co pak teprve když chytnu iPhone 4S? Pojďme se tedy podívat na to, zda vás iPhone 4S takříkajíc posadí na zadek a budete jej muset mít.

Výkon
Největším lákadlem iPhone 4S je bezesporu jeho výkon, který oproti svému předchůdci podle testů zvýšil až o 68%. iPhone 4s dostal hardware z iPadu druhé generace. Obsahuje tedy Dual-core procesor Apple A5, který oproti jedno jádrovému procesoru Apple A4, který je ukrytý v iPhone 4, nabízí dvojnásobně vyšší výpočetní výkon a sedmkrát vyšší grafický výkon. V praxi to znamená, že se veškeré aplikace na iPhone 4S spouští rychleji než na iPhone 4, v podstatě stejně rychle jako na iPadu 2. generace. Aplikace tedy jednak rychleji spustíte, ale také práce v nich je rychlejší a například pokud u hry čekáte na načtení nového levelu, iPhone 4S jej načte rychleji než iPhone 4. Hry které se na předchozím modelu občas sekaly nyní jedou zcela plynule. Obecně lze bohužel o rychlosti načítání říct pouze předchozí větu, zrychlené načítání je totiž aplikace od aplikace jiné. Nejde jednoznačně říci, že se načítání všech aplikací zrychlilo například o 50%, u jedná aplikace totiž zrychlené spouštění ani nepostřehnete a u jiné čekáte místo pěti vteřin pouze jednu vteřinu. Jednoznačně však lze určit výkon při spouštění přístroje. V našem testu jsme spouštěli iPhone 4S a iPhone 4 s tím, že oba přístroje měli čerstvě nainstalovaný operační systém iOS 5. Zatím co iPhone 4S se nastartoval během 28 vteřin, iPhonu 4 start zabral 35 vteřin.


*Video zobrazuje čas potřebný ke spuštění iPhone 4S (bílý) a iPhone 4 (černý) s operačním systémem iOS 5.


*Video zobrazuje rychlost reakcí hry Asphalt 6 na iPhone 4S (bílý) a iPhone 4 (černý) s operačním systémem iOS 5.

V Apple iTunes App Store přibývá her, které nabízejí updaty pro iPhone 4S a iPad 2. generace. V podstatě se jedná o updaty, které dokáží využít potenciálu procesoru Apple A5, kterým obě zmíněné zařízení disponují a nabídnout tak větší požitek ze hry. Hry nejen že nabízí nové možnosti jako je například zobrazení více soupeřů najednou nebo použití funkce zrcadlení na televizor, součástí aktualizace jsou často také nové efekty nebo zcela přepracované textury, které již hravě překonávají grafický zážitek z Sony PSP. Během příštího roku se navíc začnou v iTunes App Store objevovat hry, které budou podporovat pouze procesor Apple A5 a na zařízeních s procesorem Apple A4 si je nezahrajete, první takovou hrou která spatří světlo světa již tento rok je Infinity Blade II.

Pozorovat zvýšení výkonu však lze i bez nainstalování aplikací, stačí si pouze hrát se samotným systémem iOS 5 a brzy zjistíte, že jeho reakce jsou na iPhone 4S mnohem svižnější než u iPhone 4. Celkově si myslím, že operační systém iOS 5 je navržen tak, aby co nejvíce dokázal využít výkon procesoru Apple A5 a na iPhone 4 s ním můžete mít potíže. Rozdíl v rychlosti zaznamenáte například při otevření SMS nebo Nastavení, kdy se informace zobrazují okamžitě po kliknutí na ikonku dané aplikace.

Zdá se mi, že Apple u iPhone ukazuje to stejné, co již roky dělá u počítačů Macintosh. Počítače od Applu nikdy nepatřili mezi hardwarovou špičku dané doby, ovšem díky dokonalé souhře softwaru s hardware dokázali uživateli poskytnout lepší výkon, než hardwarově silnější stroje. To stejné nyní předvádí iPhone 4S. V současné době jsou na trhu již telefony s lepší frekvencí procesorů a dvojnásobnou operační pamětí. Papírově výkonnější mobilní telefon však během používání nedisponuje tak rychlou reakcí jakou iPhone 4S. Díky sladění hardware a iOS 5 je iPhone 4S jeden z uživatelsky nejrychlejších telefonů na současném trhu, jehož odezva při procházení operačního systému v podstatě odpovídá rychlosti, jakou uživatel dokáže mačkat prstem na jednotlivé položky zobrazené na displeji.

features_camera_recognition

AirPlay – konzole v kapse!
S nástupem systému iOS 5 můžeme snadno bezdrátově zrcadlit obraz z iPadu 2 i z nového iPhone 4S funkcí AirPlay přes Apple TV 2. generace na televizor či projektor se vstupem HDMI. Díky této funkci se zcela změnila možnost využití iPhone 4S a iPadu 2. generace při hraní her. Pokud totiž hledáte pouze občasnou zábavu při které si chcete zahrát hry na televizoru, jistě se spokojíte s grafikou, kterou nabízí hry na tyto přístroje. Pro člověka jako jsem já tedy nemá význam, aby utrácel dalších 300€ za PS3, ale jednou za měsíc si zkrátka svou oblíbenou hru z iPhone zahraje na televizoru. Samozřejmě, že hry jsou s PS3 graficky zcela neporovnatelné, pokud však hrajete jednou za měsíc, jistě se spokojíte s kvalitou, kterou nabízí a zábavu si užijete i bez nejmodernějších efektů. Hraní her z iPhone na televizoru je potřeba brát jako zábavu přirovnatelnou například k Nintendo Wii, nikoli jako plnohodnotné hraní her na televizoru, tak jak jej známe z herních konzolí. Obraz vždy kopíruje obraz přístroje i jeho natočení naležato či svisle. Ve většině případů jsou samozřejmě na 16:9 obrazovce černé pruhy po stranách zrcadlené obrazovky přístroje. V některých případech ovšem obraz pokryje zcela plochu televizoru – přehrávání videa, prezentace fotografií, Keynotes prezentace ap. Pak je zde kategorie některých her či programů, které se umí při zrcadlení též natáhnout na celou plochu obrazovky (Star Walk, Real Racing 2 HD, FIFA 12 a další).


*Video zobrazuje funkci AirPlay, která je využívána na iPadu 2. generace (stejně jako na iPhone 4S), iPhone 3Gs slouží v tomto případě pouze jako ovladač.

Surfujte rychlostí až 14,4 Mbps
iPhone 4S je prvním telefonem na světě, který obsahuje dvě antény, umožňující použít jejich výkon současně. Ve výsledku tak umožňuje iPhone 4s připojení k síti internet dvojnásobnou rychlostí. Místo 7,2 Mbps u iPhone 4, nabízí iPhone 4s rychlost připojení k internetu až 14,4 Mbps. V podstatě tedy iPhone 4 může dosáhnout maximální možné rychlosti, kterou v současné době operátoři nabízí. V reálu se nám v Bratislavě podařilo dosáhnout rychlosti stahování dat 350Kb/s, což není špatný výsledek, vše je však mnohem více než na samotném telefonu závislé na operátorovi. Zatím co v Bratislavě se dá na 3G připojit již zmíněnou rychlostí 350Kb/s, ve Zvoleně je již rychlost o něco nižší, zhruba 130Kb/s. Rychlost načítání webových stránek je rychlejší než na iPhone 4S zhruba o polovinu oproti iPhone 4 při připojení na 3G síť, ovšem pouze za dobrých podmínek. Při připojení na Wi-Fi načítá iPhone 4S webové stránky zhruba o jednu třetinu až o polovinu rychleji než iPhone 4.

8Mpix a FULL HD nemusí lahodit každému oku
Možná mě budou všichni fotografové světa po přečtení následujících řádků proklínat, ovšem já beru fotografie jako běžný uživatel a dívám se na to co se mi subjektivně líbí, nikoli na to jak má fotografie vypadat podle odborníků. iPhone 4S je vybaven nejen 8Mpix fotoaparátem s možností nahrávat FULL HD videa, ale také funkcí stabilizátoru a detekce úsměvu. Fotografie z iPhone 4S vypadají mnohem realističtěji než z iPhone 4, který fotografie přesvětluje a jeho podání barev neodpovídá realitě. Bohužel jsem si na fotografie z iPhone 4 již natolik zvykl, že se mi paradoxně jako běžnému uživateli líbí více než fotografie z iPhone 4. Když totiž začnete používat fotoaparát v iPhone 4S, zjistíte že trávník okolo vašeho domu není až tak dokonale zelený, že moře na dovolené nemělo dokonale modrou barvu nebo například že make-up vaší přítelkyně nemá až tak tmavý odstín jako na minulé párty, kde jste ji fotili s iPhone 4. Barvy z nového telefonu jsou sice realističtěji než u toho předchozího, otázkou však je zda například na Facebooku nebo Twitteru stojíte o to, prezentovat realistické barvy. Fotografie jsou z „profesionálního“ hlediska mnohem kvalitnější, ovšem z mého pohledu se mi více líbí fotografie z iPhone 4.

Pokud budu fotografie hodnotit z odborného hlediska, patří mezi ty nejlepší jaké současné mobilní telefony dokáží poskytnout. Pokud jste tedy na dovolenou stále ještě vedle iPhone 4 vozili kompaktní digitální fotoaparát, s iPhone 4S jej můžete klidně nechat doma. V současné době většina lidí prezentuje své fotografie na sociálních sítích, kde jsou umístěny v nízkém rozlišení, nebo přímo na tabletech a telefonech. V případě že ukazujete fotografie výše zmíněným způsobem, rozdíl mezi fotografiemi z kompaktního fotoaparátu do 5000Kč a iPhone 4S prakticky nepoznáte. Šum ve fotografiích z iPhone 4S je minimální a to i za horších světelných podmínek, čočka fotoaparátu totiž dokáže pojmout mnohem více světla než u iPhone 4. Pokud se chystáte zoomovat, můžete na to stejně jako u iPhone 4 rovnou zapomenout. Díky absenci optického zoomu je totiž kvalita fotografií po přiblížení na velmi nízké úrovni a v podstatě nemá význam zoom používat, jeho kvalita oproti předchozímu modelu nikterak nevzrostla.

iPhone 4S umí natáčet videa v rozlišení FULL HD, na jejich ukázku se můžete podívat na níže uvedených odkazech. Videozáznam exceluje zejména na televizorech, kde si ho pustíte v rozlišení 1080p. Stabilizace obrazu má obdivuhodný výkon a dokáže opravdu velmi zkvalitnit požitek při sledování vašich záznamů. Bohužel při rychlejších pohybech s iPhone 4S nebo při natáčení scén na kterých je zachycen rychlý pohyb, se videozáznam seká.

*Fotografie a videa z iPhone 4 a iPhone 4S přidáme do samostatného článku.

Pokud chcete používat iPhone 4s primárně jako kameru a fotoaparát, měli byste se rovnou poohlédnout po verzi s 32GB nebo 64GB pamětí. Fotografie, které s iPhone 4s pořídíte jsou totiž v rozlišení 3264×2448 pixelů a mají velikost mezi 2-3MB, není však vůbec problém vyfotografovat i 4MB fotografii, což se mi u iPhone 4 nepodařilo. Full HD 1080p video záznam má pak oproti HD 720p záznamu zhruba o polovinu větší velikost, je také potřeba počítat s delší dobou jeho ukládání na YouTube.

GPS + GLONASS = bleskové připojení navigace
Bez toho aniž by Tim Cook nebo kdokoli jiný z týmu společnosti Apple tuto vlastnost jakkoli zviditelnil, iPhone 4S obsahuje možnost připojit se na navigační systém GLONASS. Apple iPhone 4S se tak během testování dokázal připojit k navigaci o polovinu, než jeho předchozí model. V praxi to znamená, že pokud spustíte GPS na iPhone 4S a iPhone 4 na stejném místě, najde iPhone 4S satelit zhruba polovinu rychleji, než iPhone 4. Hledání satelitů je občas velmi zdlouhavá záležitost, která se prodlužuje zejména v situaci, kdy na jednom konci republiky GPS vypnete a na druhém zapnete. iPhone 4S tak rychlostí nalezení satelitu rozhodně potěšil, na přesnost navigace však nemá satelitní systém GLONASS žádný vliv a je zcela shodná s přesností u iPhone 4. Další výhodou je skutečnost, že GPS má v licenčních podmínkách možnost vypnutí celé sítě GPS pro civilní obyvatelstvo a to v případě vojenských potřeb. Prakticky k této situaci může dojít pouze během válečného konfliktu přímo ohrožujícího bezpečnost USA. GLONASS je civilním navigačním systémem, který nemůže být vypnut za žádných okolností. Systém GLONASS však obsahuje pouze 22 funkčních satelitů, k plnému pokrytí celé planety Země je však za potřebí 24 funkčních satelitů, které konkurenční GPS nabízí.

SIRI – musí jí lahodit vaše angličtina
Otázkou je, zda vůbec o SIRI mluvit v souvislosti s iPhone 4S, na internetových fórech celého světa totiž kolují informace o tom, že se Apple chystá tuto funkci poskytnout také uživatelům iPhone 4, zatím je však výhradně na iPhone 4S. SIRI vám musí v prvé řadě porozumět, s tím mají někdy problémy i rodilý Američané. SIRI je digitální hlasový asistent, který umožňuje provádět většinu úkonů, které s telefonem denně děláte, pouze pomocí hlasových pokynů. SIRI je dokonce tak vyspělá funkce, že vám dokáže přečíst text, nebo si s vámi povídat. Problém je však v tom, že během testování měla zhruba u poloviny mých požadavků problém rozumět tomu co říkám. Dobře i když mi v cizině vždy rozumějí, uznávám že nemám nejdokonalejší angličtinu. Když však zhruba 30% pokynům nerozuměla ani u mých dvou kamarádů z nichž jeden je rodilý Američan a druhý žije dlouhodobě v Anglii, asi to není pouze má chyba. Stejné stížnosti jsem se dočetl také v diskusních fórech amerických serverů, kde některým lidem SIRI nerozumí téměř vůbec. Osobně jsem měl problém aby mi rozuměla funkce VOICEOVER na iPhone 4, natož pak něco co si semnou má lidově řečeno pokecat. Na následujících videích můžete vidět, jak funguje SIRI.

SIRI umožňuje položit jakoukoli otázku, na kterou většinou vtipně a zajímavě zareaguje, máte skutečně pocit, že si s telefonem povídáte. Samozřejmostí je pak možnost například nechat si přečíst SMS nebo naopak nadiktovat SMS, to se musím přiznat, že se mi však nepodařilo, jelikož na můj hlas zkrátka aplikace reaguje špatně. Bohužel v současné době je SIRI k dispozici pouze v angličtině, němčině a francouzštině. Jak však víme, během letošního léta proběhlo nahrávání v českém jazyce a SIRI by se již brzy měla dočkat češtiny. Pro použití SIRI je nutné být připojen k internetu, jelikož SIRI čerpá své odpovědi z databáze serverů Applu.

Resumé
iPhone 4S je pozoruhodně výkonný mobilní telefon, který dokázal svého již tak výborného předchůdce předběhnout na celé čáře. iPhone 4S nabízí dostatek argumentů pro svou koupi, musíte však patřit mezi několika desítek milionů lidí velkou skupinu, kteří tyto argumenty dokáží využít. Pokud netoužíte po hraní her v nejvyšší kvalitě, nepotřebujete fotografie z 8Mpix fotoaparátu s FULL HD záznamem videa, bleskové brouzdání po internetu a rychlejší odezvu telefonu, můžete iPhone 4S v klidu přeskočit a počkat si na další generaci telefonu od Applu, která jistě přinese novinky. iPhone 4S je dle mého osobního názoru pro lidi, kteří jej skutečně využijí. Je jedno, zda to bude na pěkné fotografie/videozáznam, hraní nejnovějších her z Apple iTunes App Store nebo něco zcela jiného, musíte jej však umět využít. Díky zachovalému designu totiž nebudete s iPhone 4S ani více cool než s iPhone 4 a ani nevyužijete nové technologie. Před koupí si proto položte otázku zda vám na to co v současné době s telefonem děláte jeho výkon dostačuje, pokud je odpověď ne, zamiřte do obchodu a odneste si iPhone 4S. Pokud jste žádný iPhone do dnešní doby neměli, přečtěte si k této recenzi také recenzi iPhone 4, která se zabývá tím, co je u iPhone 4s a iPhone 4 shodné, například obsahu balení jsme se totiž v recenzi iPhone 4S již nevěnovali a tyto informace naleznete v recenzi iPhone 4 zde. iPhone 4S je vybaven operačním systémem iOS 5, jehož kompletní recenzi si můžete přečíst zde.

touch

Související články

Dnes nejčtenější

.