Zavřít reklamu

Majitelé iOS zařízení se konečně dočkali. Apple dnes po dlouhém čekání vypustí finální verzi mobilního operačního systému iOS ve verzi 5. Ta bude dostupná pro iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod Touch 3. a 4. generace a iPad první i druhé generace. Operační systém jako takový přináší více než 200 nových funkcí a přes 1500 vývojářských API. Jaké nejdůležitější inovace nás tedy v iOS 5 čekají?

Osobně jako nejužitečnější novinku iOS 5 považuji vylepšený systém notifikací. Nově příchozí notifikace se nyní zobrazují v horní částí obrazovky a působí zcela nerušivě, pryč jsou tedy doby, kdy vám telefon oznamoval novou textovou zprávu oknem, které dokázalo zabrat půl obrazovky. Všechny notifikace jsou pak sloučeny v notifikačním centru, které lze vyvolat tažením prstu z oblasti hodin směrem dolů. Toto řešení již dlouhou dobu používá konkureční operační systém Android, je tedy vidět, že se Apple inspiroval právě tam. Ale pokud jde o funkční řešení pro dobro koncového zákazníka, nemám nic proti.

a791de13fd50d10bc1f19b7366383c

 

Velkou inovací jsou také OTA aktualizace a vlastně celé PC FREE. Dříve bylo nutné nový přístroj s operačním systémem iOS aktivovat přes iTunes, nyní to jde již ze samotného zařízení prostřednictvím wifi. Přes wifi lze nově i synchronizovat hudbu, fotografie, aplikace a další obsah z iTunes, USB kabel v iOS 5 slouží už opravdu jen k napájení. V praxi je synchronizace až překvapivě rychlá a hlavně komfortní.

PC-Free-ios5

 

Revoluci v mobilní komunikaci by mohla přinést vylepšená aplikace textových zpráv. Nové iMessage nabídnou posílání zpráv mezi izařízeními zcela zdarma. Posílat lze nejen text, ale i obrázky a videa. Jedinou nevýhodou je, že iMessage zatím funguje pouze na síti wifi nebo 3G. Pokud se tedy dostanete do oblasti, kde je k dispozici pouze připojení EDGE, odesílatel vám musí odeslat klasickou placenou textovku. Telefon je naštěstí tak chytrý, že nejdříve automaticky zjistí, zda je možno odeslat bezplatnou iMessage nebo placenou textovku.

iPhone-iMessage-2-660x440

 

Zajímavou funkci představuje Kiosek, který funguje podobně jako aplikace iBooks. Pouze knihy nahradily časopisy, které si můžete předplácet pomocí vašeho Apple ID. K mání je již nyní velké množství titulů, odnovin (například New York Times, Daily Telegraph) až po magazíny (National Geographic a další).

Další významnou novinku představuje integrace mikroblogovací sociální sítě přímo do operačního systému. Není to sice tak intuitivní jako u konkurenčního operačního systému Windows Phone 7, nicméně pokud bude v dalších verzích iOS integrován i Facebook, uživatelé budou moci snáze například nahrávat fotografie nebo updatovat statusy.

Zcela nová je i aplikace Reminders. Jedná se o jednoduchý a přitom velice chytrý úkolovník, který dokáže pracovat nejen s údaji času, ale také místa. Například si nakonfigurujete, že jakmile dorazíte do práce, telefon vám připomene “zajít k šéfovi”. Polohu telefon samozřejmě získává nejen pomocí GPS, ale také pomocí wifi a vysílačů mobilních operátorů.

ios5_reminders

 

Změn se dočkaly i některé již integrované aplikace. Fotografovat lze nově i hardwarovým tlačíkem pro zvýšení hlasitosti a u iPhone 4 lze fotografie přímo upravovat v jednoduchém editoru. Aplikace kalendář podporuje líbivý landscape mód, jehož design trochu připomíná aplikaci iCal z operačního systému Mac OS X. Prohlížeč Safari dostal novou funkci Reader, která dokáže webovou stránku zobrazit jako pdf dokument, což významně zvyšuje přehlednost při čtení článků. Funkce Reading List umožňuje stažení článku a jeho možné přečtení později. U Safari pro iPad byla také vylepšena práce s taby. Vylepšený Mail obsahuje editor s možností formátování textu také možnost e-maily ovlajkovat nebo označit jako nepřečtené.

Nový iOS 5 jsem používal od první bety a za posledních několik měsíců prošel opravdu velkou změnou. Vývojáři se nesoustředili na přidávání nových funkcí (jedinou novinkou přidanou po vydání první bety je možnost zapnutí softwarového home tlačítka v sekci zpřístupnění), ale spíše na celkové vyladění a zajištění co nejhlašího chodu nejen na iPhone 4, ale i na iPhone 3GS. Rychlostně je na tom iOS 5 téměř stejně jako iOS 4, osobně jsem pocítil pouze nepatrné snížení výdrže na baterii (to ale může být silně individuální).

Jakmile si iOS 5 nainstalujete, už se nebudete chtít vrátit zpět. Změn je tolik a jsou tak významné, že funkcionalitu iOS zařízení posouvají na úplně jinou úroveň. Je sice pravda, že ne všechny funkce jsou vyřešeny zcela originálně, nicméně koncový uživatel neřeší, zda se notifikační centrum spouští stejně jako na Androidu. Uživatel se zajímá, zda je to řešení funkční.

 

Související články

Dnes nejčtenější

.