Zavřít reklamu

light-peak-no-dvd-ssd-macbook-pro-2011Představte si, že sedíte v nejrychlejším autě na světě. Můžete jet 430Km za hodinu a užít si ten největší adrenalin v životě. To zní skvěle, ne? Tedy pardon, ono by to skvěle znělo, kdyby před vámi byla rovná dráha, na které můžete šlápnout na plynový pedál a uhánět s větrem o závod. Ovšem vy naproti tomu stojíte na začátku serpentýn, díky kterým vám bude výkon spíše než ego zvedat tlak, protože si budete neustále opakovat, kdybych to tak mohl napálit a jet! Tak přesně takový je nový MacBook Pro 15″ od společnosti Apple Inc.

Konfigurace

Recenzovaný MacBook Pro 15″ obsahuje čtyřjádrový procesor Intel i7 na frekvenci 2.0Ghz, 4GB DDR3 operační paměti na frekvenci 1333Mhz, Grafické karty  Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3  a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti. Původní pevný disk 500GB s 5400RPM jsem vyměnil za SSD OCZ Vertex 2, jehož rychlosti zápisu a čtení se pohybují na hranici 300MB/s. Upozorňuji, že ani pod Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard, navzdory tomu že se jedná o jeden z nejoblíbenějších SSD disků pro počítače Mac, nemá podporu funkce Trim.

 

Začneme výkonem….

Začneme trochu netradičně výkonem, ostatně koho zajímá že v balení naleznete kromě samotného MacBook Pro také Magsafe adaptér s redukcí na české zásuvky, prodlužku opatřenou také redukcí. Dále pak dvojici DVD, na kterých se nachází operační systém Mac OS X 10.6 Snow Leopard a multimediální balík iLife 11. Společně s DVD je v balení hadřík na leštění displeje s logem Apple, kterým je opatřena také dvojice přiložených samolepek, v neposlední řadě také spolu s MacBookem naleznete patřičné dokumenty Everything Else a prohlášení o shodě. Celé balení je jak již má Apple ve zvyku řešeno velmi kvalitně a skutečně se nemusíte obávat, že při objednání z e-shopu dojde během dopravy k poškození drahocenného materiálu, který ukrývá dvojice důmyslných krabic.

 

Macbook-pro-2011

 

Napodruhé to již výjde, aneb design

Dobře, tak když v prvním odstavci se na výkon nakonec nedostalo, zkusíme to napodruhé. Celý výkon nového MacBook Pro se ukrývá v hliníkovém těle v Unibody designu, který je oproti předchozí generaci téměř nerozeznatelně tenčí. V praxi to znamená 2mm, o které je notebook tenčí. Nadruhou stranu pokud vedle sebe přiložíte odšroubovanou spodní stranu MacBook Pro z roku 2010 a aktuálního modelu, pocítíte na první pohled rozdíl v šířce samotného hliníku. MacBook Pro z letošního roku se s tloušťkou hliníku dostal na skutečné minimum, které je konstrukčně dostatečně pevné, ovšem nezabírá ani gram/milimetr navíc, než je nezbytně nutné. Konstrukce je opět velmi kvalitní, dokonce bych subjektivně řekl, že je kvalitnější než u předchozích generací a díky tomu, že jsem okamžitě měnil standardní HDD za SSD disk, mohl jsem prozkoumat také vnitřní uspořádání stroje. Právě zde se mi zdá, že si dal Apple záležet více než u předchozích modelů a vše je na první pohled tak nějak více kvalitní a důmyslněji vyřešené. I při důkladném zkoumání naleznete mezi generacemi MacBook Pro pouze jediný rozdíl, symbol znázorňující MiniDisplay Port se změnil v symbol blesku, ten samozřejmě patří nové technologii ThunderBolt. Jiné novinky budete hledat jen velmi obtížně, čeho si snad ještě lze všimnout na první pohled je čočka kamery, která je oproti předchozí generaci výraznější, ostatně nese také přídomek HD. Mimochodem kvalita snímaného obrazu je podobná jako u iPod touch 4. generace. Po dlouhé diskusi s DoubleJ, během které padli dva hamburgery a dva chickenburgery za oběti našich nervů jsme dospěli k závěru, že Apple přišel na design, který je dostatečně kvalitní a libivý, aby jej nemusel několik dalších let měnit. Stejně tak je na tom například Lenovo s jejich Thinkpady. Nového revolučního designu se tedy nejspíše jen tak nedočkáme a my, které již hliník nudí tak budeme muset nadále sahat po nálepkách a dalších „vylepšeních“ našich strojů.

Macbook-pro-design

Thunderbolt

Potenciál Thunderbolt portu je neskutečný, jen si představte zaplnit za 6 vteřin celou kapacitu 64GB iPadu, nezní to skvěle? Bohužel si to zatím můžeme jen představovat. ThunderBolt je port vycházející z vývoje společnosti Intel, jenž jej označovala jako technologii Light-Peak. Přenosová rychlost tohoto rozhraní je 10GB za vteřinu. Bohužel reálná rychlost zápisu/čtení současných rychlých SSD disků je někde okolo 500Mb/s a to počítám skutečně disky, které stojí desítky/stovky tisíc korun. Rackové disky sice již nyní reálně zvládají zápis rychlostí 6GB/s, ovšem přenesení alespoň této rychlosti, která stále využívá jen 60% potenciálu Thunderbolt portu je otázka spíše let, než měsíců. V současné době existují pouze dva výrobci, kteří vyrábí externí diskové pole připojitelné přes tento port, oba však používají standardní disky. Apple zkrátka nasadil novou revoluční technologii, kdo jiný než Apple by to měl udělat! Je perfektní, že jde posun dopředu, ovšem v současné době není Thunderbolt důvod pro koupi nového MacBook Pro, nevyužijete jej!

S Thunderbolt portem souvisí také problémy o kterých jsme vás informovali, ano nakonec postihli i mě. Je opravdu zábavné, když máte na stole Apple LED Cinema Display 24″, ke kterému je připojený Apple MacBook Pro 15″, tedy dohromady sestava za 70 000Kč, která spolu nekomunikuje! Problém se projevuje tak, že vám v průměru každých 5 minut přeskočí, nebo zcela vypne obraz na externím displeji. Podotýkám, že jsem používal Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard, který měl údajně tento problém řešit, ale nevyřešil. Apple o celé situaci dobře ví a na opravě se usilovně pracuje.

Macbook-pro-thunderbolt

 

Výkon, kterého je tak nějak moc

Pravděpodobně jste pochopili, že nejsem idi*t, ale výkon jsem v každém odstavci přeskakoval záměrně. Na platformě Mac OS X, je totiž naprosto jedno jak výkonný počítač běžný uživatel má, podívejme se proč. Poté co zuřivě projdete Mac App Store, budete shánět licenci na nějaký virtualizační software, který vám umožní hrát na MacBook Pro hry! Ty pro Mac totiž dohrajete za pár hodin a zjistíte, že pokud nejste profesionální uživatel v oblasti tvorby videa, audia, nebo grafiky, nenajdete uplatnění ani pro 20% výkonu tohoto stroje. Pokud si představíte modelovou situaci, kdy máte spuštěný Mail, Skype, Adium, iTunes, Torrent, Safari a k tomu pracujete (nikoliv renderujete) například v iMovie, nebo Garagebandu, zjistíte že využíváte zhruba 20% jednoho jádra procesoru, které máte k dispozici čtyři. Na řešení výkonu grafické karty rovnou zapomeňte, jakoukoliv hru na Mac OS X legálně seženete, nevyužije ani polovinu potenciálu grafické karty. Záměrně se zaměřuji na hry, které by neměli být důvod proč si Mac koupíte, avšak v současné chvíli je to pro mě jako běžného uživatele Mac OS X jediná možnost, jak alespon částečně využít výkon tohoto stroje. Paradoxně, pokud si dnes koupíte MacBook Pro 15 nebo 17 palců, dostanete se výkonostně podle Geekbench testů na výkon iMac, nebo Mac Pro. Samozřejmě se bavíme o surovém výkonu, možnosti rozšíření a výpočetní síly Mac Pro jsou téměř neomezené, nicméně v základní konfiguraci je tento stroj méně výkonný, než MacBook Pro 17″. Je tedy jen na vás, zda máte možnosti, jak výkon takto nadupaného stroje využít.

 

Na následujícím obrázku vidíte Geekbench test MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 4GB operační paměti na frekvenci 1333Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3  a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5 paměti a SSD diskem OCZ Vertex 2 s rychlostí čtení/zápisu dat okolo 300Mb/s. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace.

geekbench-mbp-2011

 

Na následujícím obrázku vidíte Geekbench test iMac s procesorem Intel i7 na 2.93Ghz, 12GB DDR3 operační paměti na frekvenci 1333Mhz, grafickou kartou ATI HD 5750 a 1TB pevným diskem. Test byl proveden po restartu systému Mac OS X 10.6.7 Snow Leopard a v jeho průběhu nebyla spuštěna žádná jiná aplikace.

iMac-geekbench

 

Detaily které potěší

Jak jsem již zmiňoval, konstrukčně je pro mě aktuální generace mistrovkým dílem. Když jsem rozebíral svůj starý MacBook Pro Unibody Core 2 duo na frekvenci 2.4Ghz, vadily mi detaily jako například skutečnost, že Apple použil u počítače za v té době více jak 50 000Kč šroubky, které zašroubujete a vyšroubujete maximálně dvakrát, víc vám kvalita hlavičky nedovolí. Nyní se mi zdá vše na první pohled tak nějak kvalitnější a více propracované, všímám si také detailů jako je například použití zajištovací hmoty proti odšroubování u každého šroubku, včetně těch vnitřních. Komponenty zcela dokonale drží na svém místě a při přenášení se neozývají žádné nepříjemné zvuky. Dalším deteailem je například použitá HD kamera, kterou oceníte při videohovorech, bude-li zvládat datový přenost váš poskytovatel internetu.

O výdrži baterie se psal na Letem světem Applem samostatný článek, ve kterém jsme vám vysvětlili, jak to je se změnou testování výdrže. Mohu potvrdit, že pokud používáte počítač s plně zapnutým jasem (100% jas) a surfujete na internetu, případně si přitom píšete na Skype, není problém 7 hodin výdrže přesáhnout. V momentě kdy chcete dohrát Call of Duty na jedno nabití, budete mít problémy. Při zapnutí výkonnější grafické karty a vytížení procesoru se sníží výdrž baterie na pět hodin, což je pro mě stále neuvěřitelné číslo, vzhledem k tomu jaký výkon po tuto dobu dokáže počítač poskytnout. Je nutné podotknout, že na 7 hodin jsem se kromě plně zaplého jasu a Wi-Fi dostal také například se zapnutým Bluetooth a spuštěnými iTunes. Pokud budete chtít skutečně pouze surfovat a vypnete veškeré aplikace a bluetooth, dostanete se při 70% jasu displeje na 10 hodin bez větších problémů.

Ne všechny detaily však potěší, subjektivně se mi zdá, že displej používá nové sklo, které se leskne více než kdy předtím. Dokonce když v noci mám v místnosti naprostou tmu a vedle sebe je zapnutý MacBook Pro a Apple LED Cinema Display, stačí světlo z displeje na to, abych dokázal v displeji MacBook Pro přečíst napisy na svém tričku. Ani LED cinema, ani starší verze MacBook pro se podle mého subjektivního názoru neleskli tolik, jako nejnovější generace MacBook Pro.

 

Závěr

MacBook Pro 15″ je neskutečně výkonný stroj, pokud sáhnete po jeho o dva palce větším bratříčkovi, získáte dokonce ten nejvýkonnější Mac, který lze v základní konfiguraci koupit. Pokud jste profesionál, jistě sám dobře víte zda takový výkon, který nabízí využijete. Pokud jste běžný uživatel a uvažujete o upgradu stávajícího stroje, investujte do 4GB operační paměti a SSD disku. Při běžné práci totiž mnohem více poznáte rozdíl mezi SSD a pevným diskem, než rozdíl mezi jakoukoliv generací MacBook Pro a nejnovější verzí tohoto počítače. Apple tedy skutečně předvedl revoluci, nikoliv díky nasazení SSD disků, vynechání Superdrive mechaniky, nebo použití technologie Liquid Metal, ale díky posunu výkonu na nejvyšší možnou mez, otázkou zůstává, zda jej dokážete využít. Nadruhou stranu si kupujete počítač, který nejen konstrukcí a designem, ale také výkonem vydrží dalších pět let, během kterých nebudete muset updatovat na nový stroj! V současné době tedy nepřemýšlím nad tím, co by se dalo na MacBook Pro zlepšit, ale rvu si vlasy při řešení problému, jak dostat Blu-ray disky s hrama pro PS3 do Superdrive mechaniky v MacBooku…….
http://www.iseed.com

Dnes nejčtenější

.