Zavřít reklamu

Zapomeňte na to, že počítač je tak pomalý jako jeho nejpomalejší část, počítač je tak pomalý jako jeho disk. Ani když si koupíte sebenovější Mac, nezaznamenáte tak velký rozdíl ve výkonu, jako když svůj stávající MacBook, Mac mini, Mac Pro nebo iMac osadíte SSD diskem. Když Apple představil nové MacBooky Pro během WWDC, poslali mi pánové z Kingstone jejich nejnověji produkt v oblasti SSD disků se slovy, že nemusím kupovat nový stroj ale bude stačit vyměnit disk. Díky tomu, že jsme do té doby používal disk od OCZ, můžeme nyní nejen přinést recenzi, ale také porovnání s jiným SSD diskem a srovnat také rychlost jednotlivých disků. Pojďme se na to podívat.

Balení All in One
Společnost Kingstone mi, za což jim v úvodu článku děkuji, darovala SSD disk Kingston HyperX 240GB v setu, který je určen právě těm, jenž se chystají vyměnit svůj stávající disk za nový. Kromě samotného disku totiž v balení naleznete také rámeček pro externí disk, který použijete společně s vašim stávajícím diskem. Jedná se o velmi milé zpestření, díky kterému máte nejen okamžité využití pro svůj disk, ale můžete jej rovnou naklonovat na SSD disk, který zapojíte před instalací do počítače do externího obalu. Kromě obalu je v balení také redukce z 3,5″ disku na 2,5″, což ocení majitelé PC. Samozřejmostí je také kabel pro napájení disku v případě, že jej použijete v počítači. Samozřejmostí je také MicroUSB kabel, který slouží pro připojení a napájení disku v externím boxu.

Milou pozorností je magnetický šroubováček, který využijete během výměny disků. Samotný šroubováček ukrývá ve svém těle trojici nástavců, tedy přesněji řečeno jeden plochý a dvojici křížových nástavců. Bohužel pokud budete instalovat disk do MacBooku, nebude vám při výměně šroubováček stačit, protože je disk v MacBook Pro je přišroubován do upevňujících „lyžin“, které jsou k disku přišroubovány pomocí speciálního šroubku Torx T6, jenž bohužel nástavce k šroubováčku nedokáží odšroubovat.

hyperx_3k_ssd_desktopnotebook_bundle_hr

Instalace
Samotná instalace disku je právě díky přiloženému příslušenství opravdu snadná. Pokud chcete zachovat veškerá data a vše v tom stavu, v jakém máte a pouze vyměnit disk, je to samozřejmě možné. Stačí vložit SSD disk do přiloženého obalu a připojit jej pomocí MicroUSB k Macu. Software na dodávaném CD bohužel není funkční na Macu a tak se musíte spolehnout na klonovací software třetích stran, který však bezplatně stáhnete třeba v Mac App Store. Díky klonovacím aplikacím se obsah disku přenese 1:1 na SSD disk, který po vložení do počítače nabootuje přesně tak, jako původní disk. Osobně si raději dělám při upgrade disku v počítači zároveň pořádek a nechci přenášet kromě dat také bordel. Proto jsem zvolil variantu instalace prázdného disku s tím, že jsme na něj nainstaloval operační systém Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard a do boxu připojil původní disk, ze kterého jsem nakopíroval pouze požadovaná data.

SONY DSC

Instalaci disku zvládne opravdu každý a nemusíte se bát, že by došlo ke ztrátě záruky v případě MacBooku. Pokud vlastníte iMac, je potřeba se obrátit na servis. Na to jak se instaluje disk do počítače MacBook se můžete podívat v následujícím videu.

Zkušenosti
Osobně jsme dodnes používal disk OCZ Vertex 2 s kapacitou 60GB, který sloužil déle než rok a půl. Disk fungoval bez jediné chyby a byl jsme s ním naprosto spokojen. Mohu tedy pocitově, ale i pomocí měření porovnat rozdíl mezi diskem OCZ Vertex 2 60GB a Kingstone HyperX 240GB, který je papírově dvojnásobně rychlejší. Pocitově je Kingstone HyperX rychlejší zejména během kopírování souborů, například obsahu složky přímo do iTunes, kde není problém zkopírovat pět dílů seriálu Simpsonovi o celkové velikosti 1GB ze složky do aplikace iTunes a tedy i do jiného adresáře za 12,9 vteřin případě OCZ Vertex trvalo stejné kopírování 19,4 vteřin. Kopírování složek a souborů je tedy samozřejmě na první pohled rychlejší. Skutečných zázraků se však dočkáte zejména u instalace software, která probíhá zkrátka okamžitě. Například instalace Office 2011 for Mac je otázkou minuty a půl. Rozdíl mezi OCZ a Kingstone je patrný na první pohled a disk je při instalacích až o 2/3 rychlejší než OCZ, o pevném disku se pak ani nemá smysl bavit.

Rychlost
Start operačního systému Mac OS X 10.6.8 Snow Leopard na počítači MacBook Pro 15″ s procesorem Intel i7 quad-core na frekvenci 2.0Ghz, 8GB operační paměti Kingston HyperX PnP na frekvenci 1866Mhz, grafickou kartou Intel HD Graphics 3000 s 384MB DDR3 a AMD Radeon HD 6490M s 256MB GDDR5.

  • OCZ Vertex 2 = 26,1 vteřin
  • Kingstone HyperX 240GB = 21,8 vteřin

Kopírování pěti dílů seriálu Simpsonovi v celkové velikosti 1GB ve formátu MP4 ze složky do iTunes, tedy do nového adresáře.

  • OCZ Vertex 2 = 25,2 vteřin
  • Kingstone HyperX 240GB = 19,4 vteřin

Na druhou stranu při běžné práci jako je spouštění aplikací, nemáte šanci pozorovat rozdíl mezi dvojnásobně pomalejším OCZ Vertex a Kingstone HyperX. I rychlost OCZ Vertex 2 totiž plně stačí k tomu, aby se jakákoli aplikace spouštěla okamžitě poté, co kliknete na její ikonu. Pro měření rychlosti pomocí nástroje byla využita aplikace Xbench 1.3, díky čemuž si změřenou rychlost můžete porovnat například s výsledky WD My Passport 2GB, který jsme recenzovali přímo zde.

SSD-Kingstone-HyperX-240-XBench

240GB Kingstone HyperX Rychlost uváděna výrobcem

  • Čtení: až 555 MB/s
  • Zápis: až 510 MB/s
  • Náhodný zápis (neustálý) (4 KB): 57 000 IOPS
  • Náhodné čtení (neustálý) (4 KB): 40 000 IOPS
  • Náhodný zápis (4 KB): 60 000 IOPS
  • Náhodné čtení (4 KB): 86 000 IOPS

Na následujícím videu můžete vidět rozdíl mezi pevným diskem, který standardně obsahuje MacBook Pro 15″ a SSD diskem. Jedná se o totožné modely MacBook Pro 2011.

Resumé
Koupit si SSD disk do MacBooku je pro běžného uživatele mnohem větší změna, než koupit si nový MacBook. Tato věta platí i v případě, že máte úplně první generaci MacBook Pro, rozdíl bude větší, než kdybyste si pořídili nejnovější model. SSD je rozhodně dobrou volbou pro každého, kdo nepotřebuje několik TB místa, ale za to chce běžnou práci provádět bez jakéhokoli čekání. Kingston HyperX 240GB nabízí dostatek úložného prostoru pro všechny uživatelsky běžné aplikace jako je iLife, iWork, Microsoft Office, Adobe Creative Suite a tak podobně. Cena tohoto disku je lehce nad 6000 Kč. Možná budete mít trošku problém si odůvodnit, proč vrazit o 800 až 1000 Kč více do Kingstone HyperX, když se stejně rychlé disky prodávají za cenu lehce nad 5000 Kč.

Kromě přidaného příslušenství, které pro uživatele Maců až takový přínos neznamená, je hlavní motivací ke koupi kvalita. Každá buňka disku totiž vydrží až 5000 přepsání, konkurenční disky nabízí v průměru 3000 přepsání dat. To znamená, že disk i po dlouhé době používání nabízí svému majiteli stále stejnou rychlost a spolehlivost, kterou mohou konkurenční disky postupně ztrácet.  Zajímavá je také doba při náhodném zápisu 4 KB sektorů, která je vyšší, než u ostatní disků, jejichž maximální čtecí a zapisovací rychlost je srovnatelná s Kingstone HyperX. Pro uživatele MacBooků bude pak zajímavá také spotřeba su 2,11 během zápisu dat. Osobně disk používám již měsíc a nezaznamenal jsme žádný problém. Oproti původnímu OCZ Vertex 2 vnímám jako největší přínos opravdu výrazné zrychlení během zápisu dat a tudíž samozřejmě také během instalací software. Disk mohu doporučit všem, kteří chtějí investovat do zrychlení svého počítače.

Související články

Dnes nejčtenější