Zavřít reklamu

Od filmu Jobs sa spočiatku očakávalo, že pôjde o dokonalý opis skutočných udalostí, no ako vyšlo neskôr najavo, film chcel ostať filmom a okrem viacerých skutočných udalostí do seba zahrnul aj niekoľko fiktívnych, respektíve inak podaných momentov. Práve to je niečo, čo mohlo od filmu odradiť skalného fanúšika Applu, ale pomohlo filmu nadobudnúť charakteristiku bežného filmu. Ako však môžu rozoznať realitu od fikcie tí, ktorí do sveta Applu vkročili len nedávno? Pomôže im v tom Steve Wozniak, Dan Kottke a Andy Hertzfeld.

Práve táto trojica sa objavila v relácii John Wants Answers, ktorej moderátorom je zhodou náhod bývalý zamestnanec Applu, John Vink. Ten pracoval v Apple Inc. od roku 1996 až do roku 2012, a následne opustil spoločnosť kvôli projektu Tonyho Fadella, Nest Labs. V novom, dvojhodinovom dieli relácie John spolu s Wozniakom, Kottkem a Hertzfeldom diskutovali o filme, a zamerali sa najmä na udalosti, ktoré boli vo filme podané inak ako v skutočnosti. Príkladom toho môže byť napríklad scéna, v ktorej mal Steve Wozniak prezentovať svoj počítač v Homebrew Computer Clube. Scéna z filmu nám ukazuje, že Steve Jobs presvedčoval Wozniaka o tom, aby prezentovalo svoj výtvor na stretnutí Homebrew Computer Clubu, čo nakoniec „Woz“ akceptoval a navštívil klub spolu s prototypom Apple 1.

apple_1

Ale ako to bolo v skutočnosti? Zatiaľ čo Steve Jobs navštevoval univerzitu, Wozniak začal navštevovať Homebrew Computer Club, a neskôr v ňom začal propagovať svoje výtvory. Woz navštevoval tento klub každé dva týždne, a postupom času si jeho projekty získali veľkú pozornosť. Woz sa však chcel pochváliť Jobsovi so svojim úspechom, a tak ho raz pozval na návštevu klubu: „Priviezol som Steva do klubu a ukázal mu všetkých ľudí okolo mňa. A vtedy dostal nápad, že by sme im to mohli predávať. Ja by som im ho rozdával zadarmo,“ tvrdí Wozniak, poznamenávajúc pritom, že už vtedy sa v klube nachádzalo množstvo ľudí, ktorí chceli zmeniť svet.

Ďalším zaujímavým momentom bola scéna, v ktorej Steve Jobs vošiel do kancelárie Andyho Hertzfeld, vypojil Apple II z elektriny a presunul Andyho do tímu Macintosh. Scéna je v tomto prípade veľmi pravdivá – ako tvrdí sám Hertzfeld, Steve skutočne spravil tento krok, vďaka čomu Andy prišiel o projekt DOS 4.0. Andy mal pôvodne v pláne vytvoriť dostatočne stabilnú verziu systému na to, aby ostatní mohli dokončiť projekt do konca, no vďaka Stevovi bola Andyho dovtedajšia práca nazmar. Istým „nezmyslom“ v tejto scéne je skutočnosť, že sa v nej objaví Bill Fernandez, ako aj veta „Čo je Macintosh?“. Spoločnosť vtedy bola vo svojom vnútri omnoho menej tajnostkárska ako doteraz, a tak jej pracovníci vedeli, na čom pracujú ich kolegovia. Zaujímavosťou je tiež to, že Fernandez v tom čase pracoval v Japonsku, a tak by sa z hľadiska reality nemal v danej scéne objaviť.

Nakoniec, jedným z najpozoruhodnejších momentov v živote Steva Jobsa bol ten, keď sa predstavenstvo Applu zhodlo v tom, že Steve musí odísť. John Sculley, ktorého Steve sám vyhľadal a dosadil na pozíciu CEO, sa tak stal človekom, ktorý vyhodil Jobsa. Aký bol však dôvod jeho prepustenia? Steve a jeho projekt Macintosh značne ochromili finančný stav spoločnosti a Macintosh sa tak stal zlyhaním z hľadiska predajnosti. Apple vybudoval fabriku, ktorá dokázala vytvoriť 50 000 Macintoshov mesačne, no spoločnosť neskôr dokázala predať iba 500 kusov mesačne. Najväčší boom okolo Macintoshu bol v júni/červnu 1984, keď Apple dokázal predať 60 000 kusov. To spôsobilo, že spoločnosť očakávala približne 80 000 predaných Macintoshov v predvianočnom období, no realita bola taká, že v tom čase Apple dokázal predať už iba 1 000 kusov mesačne. Steve ale zachádzal ďalej a chcel dosiahnuť to, aby Apple zrušil Apple II. Podľa Steva šlo o mŕtvu platformu, ale práve táto „mŕtva platforma“ generovala najväčší zisk. Druhým zásadným problémom Macintoshu bola absencia pevného disku. Jeho absencia mimo iného spôsobila, že sa na Macintosh nikdy nedostal kancelársky balík Macintosh Office.

Související články

Dnes nejčtenější

.