Zavřít reklamu

Čas letí neúprosným tempem a nikdo z nás bohužel nemládne. Pokud jste se tu a tam zajímali o historii Applu, možná vás překvapí, že Steve Wozniak, tedy jeden ze zakladatelů společnosti, dnes slaví už sedmdesáté narozeniny.

Steve Wozniak, jenž má na první pohled podle příjmení polské kořeny, vyrůstal v San Jose jako nejstarší ze tří sourozenců. Navštěvoval Homesteadskou střední školu, na kterou chodil i Steve Jobs. Jelikož byl ale „Woz“ starší, spolužáci nebyli. Po studiích se přihlásil na Coloradskou univerzitu v Bouldaru. Měl ale hluboko do kapsy, a proto přestoupil na Anza Community College. Studium ovšem přerušil, vrátil se k němu až později a odpromoval na Kalifornské univerzitě v Berkley.

Pokud pohlédneme na pracovní zkušenosti, v letech 1973 až 1976 pracoval ve firmě Hewlett-Packard, kde se podílel na návrzích kalkulátorů. V letech 1976 pak spoluzakládal firmu Apple Computer, kterou však opustil v roce 1985. Wozniakovi se nelíbil směr, kterým se Apple dal, rovněž jako jeho vstup na akciový trh. Jelikož byl klíčovou postavou společnosti Apple, i nyní bere minimální plat. Steve chtěl pracovat na novém projektu jeho společnosti CL 9, kterou založil s přáteli. Tato firma pak uvedla na trh první univerzální dotykové ovládání. Poté se věnoval charitativní činnosti a učitelství. V roce 2006 pak vydal autobiografii, jež nese název iWoz.

Jeho největším úspěchem byl počítač Apple II, který vyvíjel sám, a jenž zřejmě stojí úspěchem společnosti Apple. Tento stroj se začal prodávat 6. května roku 1977. Byl osazen 8-bitovým procesorem MOS Technology 6502 s frekvencí 1 MHz a pamětí 4 kB RAM, přičemž stroj byl schopen zobrazit na TV či jiném výstupu 24 řádků a 40 sloupců. Data se ukládala na audio pásky. Cena počítače byla 1289 dolarů, časem byl představen i výkonnější model s 48 kB RAM, který stál 2638 dolarů. Později Wozniak stroj rozšířil o 5,25″ disketovou mechaniku. Apple II je považován za technologický klenot, který samozřejmě láká řadu sběratelů. Proto jste schopni tu a tam narazit na aukce, kde se tento mikropočítač jablečné společnosti draží za horentní sumy. Jste-li na filmy, na postavu Steva Wozniaka narazíte ve snímcích jako jOBS, Steve Jobs či Piráti ze Sillicon Valley. Ke spatření je také v jedné epizodě populárního seriálu Teorie velkého třesku.

Dnes nejčtenější

Další články