Zavřít reklamu

Vím, že je skutečně těžké napsat podobný článek na server, který navštěvují fanoušci společnosti Apple. Nechci však, aby něco z následujícího textu vyplynulo jako kritika společnosti Apple nebo samotného Steva Jobse. Jedná se pouze o zamyšlení nad tím, jak se díky Jobsovi změnil svět. Pokud vás tedy zajímá skutečně pouze subjektivní názor na dané téma, pokračujte ve čtení. Pokud naopak nechcete číst nic jiného než novinky, je pro vás připraven dostatek dalších článků na našem serveru.

Steve Jobs měnil svět, bezesporu jej dokázal změnit a pokud bylo jeho poselstvím prosazení technologií do života běžných lidí, splnil jej beze zbytku. Vše se v podstatě nedá stáhnout pouze na jedinou osobu nebo na jedinou společnost, ovšem jsme server zaměřený na společnost Apple a taktéž všichni dobře víme, že za většinou skutečných inovací stál právě Apple v čele s Jobsem. Ačkoli si mnoho z nás představí pod pojmem inovátorská společnost firmu, ve které se rodí vynálezy, Apple je trochu jiným příkladem invátorství. Steve Jobs a jeho tým totiž dokázali vzít již vymyšlené nebo dokonce používané věci, které jsme brali jako standardní součást našich životů a přeměnit je v něco, co nám život zcela změnilo.

Před rokem 2007 si jen málo kdo dokázal představit že bude mít možnost velkou část pracovní agendy řídit pouze pomocí mobilního telefonu. Že při psaní emailu nebude muset zapínat počítač nebo notebook, ale jen vezme do ruky zařízení velikosti kuchyňského prkýnka, na kterém bude psát všemi deseti. Integrace, to je to oč tu běží. Právě integrace všech možných služeb a možností do jediného zařízení se stala v posledních letech klíčovou v oblasti rozvoje technologických firem. Naše telefony a tablety toho zvládají stále víc a víc. Můžeme je navíc mít vždy při sobě, dokáží pracovat v podstatě tak dlouho, jak dlouho my dokážeme být vzhůru a nabízí nám neomezené možnosti.

Vše má však také stinnou stránku věci. Proč půjdete kamarádům ukazovat fotky z dovolené, když jim je pošlete na mail. Proč za nimi půjdete ven, když je máte na Facebooku a Facebook máte díky iPhone stále u sebe. Lidé jsou stále víc a víc asociální. Pamatujete si ty časy kdy jste u pultu s CD v Bontonlandu potkali krásnou holku co poslouchala stejnou hudbu jako vy a tak ste zašli na kávu a seznámili se při probírání nového alba vašeho oblíbeného interpreta? Pamatujete si kdy jste naposledy zašli do knihovny, kde jste si vybrali knihu a při tom jste se potkali se zajímavým člověkem, který tu stejnou knihu zrovna vracel a tak vám řekl zda skutečně stojí za to?

A když už jsme u těch knih, každý měsíc narážím na stejný problém. Vždy na začátku měsíce se mi ve schránce objeví předplatné Forbes a tak poté co roztrhám černou fólii vrhám se na čtení. Ovšem protože jsem mladý člověk, chci selektovat informace. Marně hledám tlačítko hledat do kterého zadám oblasti svého zájmu jako je například Apple. A právě každý měsíc při listování Forbesem a pak čtyřikrát ročně při listování Top Car a Watch It mi to dochází. Když jsme nucen celý časopis prolistovat, najdu články kterých bych si normálně nevšiml, protože nepatří do mé oblasti zájmů, ale přitom si je s chutí přečtu. Kam tím směřuji? Když hledáte informaci na iPadu, buď ji najdete na Google nebo ji najdete v některé z knih v iBooks. V ten moment však většinou hledáte pouze určitou informaci, kterou kniha obsahuje. A díky zázračnému tlačítku search vás nezajímají kapitoly před a za danou informací. A možná právě v těchto kapitolách byste se dozvěděli něco skutečně zajímavého.

Právě integrace všech možných služeb a snadnost s jakou se dostáváme k informacím je na jednu stranu zcela fascinující. Na druhou stranu nás však tato svoboda a dostupnost všeho v jediném zařízení obírá o něco, co s žádným produktem na světě nezažijeme. Technologie jsou tedy bezesporu úžasný pomocník a Steve Jobs díky nim změnil svět. Ovšem až se vás dítě zeptá proč se má učit psát, když může text nadiktovat Siri nebo k čemu je mu matematika když může vše spočítat pomocí aplikace na svém iPhone, zkuste mu odpovědět že jde o tu legraci, kterou zažije při hláškách spolužáků a kamarádů na místech, která v reálném světě vypadají úplně jinak než na displeji toho zařízení, které máme v kapse. Na vše totiž máme aplikace a učit se většinu věcí je asi skutečně zbytečné, ale zažijete při tom něco jiného než při pohledu na tablet nebo telefon.

steve-jobs

Související články

Dnes nejčtenější

.