Zavřít reklamu

Tvůrce slavné reklamní kampaně Think Different Ken Segall zavítal do Prahy ku příležitosti představení českého překladu své nové knihy Šíleně jednoduché – posedlost jako základ úspěchu Applu (Insanely Simple) a my se samozřejmě zúčastnili celé tiskové konference a následně jsme měli i možnost samotného Segala na pár minut vyzpovídat ohledně reklamy Think Different, práce se Stevem Jobsem a také i samotné budoucnosti společnosti.

Bohužel, kvůli velice časově náročnému programu-již dnes totiž Ken Segall kupříkladu vystoupí na konferenci Marketing Management 2013 se nám dostalo jen krátkého rozhovoru a odpovědi na několik málo otázek. Naštěstí však máme přislíbeno, že Ken na další dotazy odpoví přes e-mail a proto bych Vás chtěl požádat, aby jste do komentářů napsali další otázky, které vás zajímají a chtěli by jste na ně znát odpověď! Ale teď již zpátky k našemu rozhovoru:

Ken Segall: Jsem rád, že používáte iPad!

Vojta Dobeš: Díky, musím se přiznat, že mi poněkud přirostl k srdci a používám jej všude, ale nechci zdržovat, jelikož máme málo času a proto bych tedy s dovolením začal. Měl jste přiležitost pracovat se Stevem Jobsem osobně a jsem si jistý, že jste i četl knihu Waltera Isaacsona, chci se tedy zeptat, je veřejný obraz Steva Jobse vytvořený touto knihou přesný?

Ken Segall:Ne, upřímně si myslím, že dojem, který máte po přečtení Issacsonovi knihy je, že Steve byl opravdu zlá, negativní osoba. Realita je však někde uprostřed. Mé zkušenosti, stejně jako myslím zkušenosti většiny lidí záleží na tom, jak úspěšně jste s ním dokázali jednat. Má reklamní agentura to dokázala, ale i tak jsme měli několik těžších chvil, kdy byl Steve děsně naštvaný kvůli jedné, nebo druhé věci. Obvyklo to bylo tím, že pro vše co dělal měl zápal a jednoduše nebral ohledy na city ostatních, to bylo něco co stálo mimo jeho zájem. Na druhou stranu, když jste však pracovali jak jste měli, dokázal to ocenit a byla to i zábava. Jasně, měl svou „drsnou“ stránku, ale také měl skvělý smysl pro humor, byl inspirující a charismatický. Když se rozhodl začít s novým projektem, tak nám okamžitě řekl proč jej miluje a jak změní věci do budoucna…

Vojta Dobeš: Takže nebyl tím zlým chlápkem, jak je popsán v knize?

Ken Segall:Neřekl bych. Myslím, že spousta lidí, která s ním pracovala by vám dnes řekla, že byl temperamentní, občas vznětlivý, ale nikdo z nich by to neměnil, jelikož to byla skvělá zkušenost a všichni jsme byli součástí něčeho historického.

IMG_6410

Vojta Dobeš: Teď bych se chtěl zeptat na kampaň Think Different. Jak jste přišel s nápadem používat „i“ před názvem produktu? Myslíte si, že ještě někdy vytvoříte podonou kampaň, která by danou společnost dokázala ovlivnit tak hluboce jako právě Apple?

Ken Segall: Ehm..to je celkem dost otázek najednou! iVěc…když se podívám zpátky je to zcela jasné, ale víte…nic není zpočátku tak jasné, jak se zdá a tak musíte opravu tvrdě pracovat a přemýšlet. Základní vizí pro ten počítač (iMac) bylo, že usnadní připojení k internetu a samozřejmě šlo o Macintoshe a tak mezi prvními jmény co jsem navrhl byl právě iMac. Dnes se mne lidé ptají, kde mne napadlo použít to i před názvem a pořád si nejsem jstý, zda na tuto otázku dokážu opravdu odpovědět. Prostě jsem to takhle napsal, ale pravděpodobně mne ovlivnilo IBM se svým eBussinesem. To „i“ mi přišlo jako způsob jakým vyjádřit jakýsi počítačový podtext a právě proto si myslím, že právě proto s tím Steve souhlasil. Když to totiž viděl na svém počítači, a to je další skvělá věc na Jobsovi, on totiž neseděl a nedíval se jen na jména na zdi, ale řekl, že chce vidět jak to bude vypadát na tom stroji, ten design pro něj byl zcela klíčový. A pak to malé i, velké M, čtyři znaky a jen odpověděl: Wow, to vypadá opravdu dobře! A lidé reagovali také pozitivně. Pravda však je, že název iMac jsem prosazoval na dvou prezentacích a Steve jej neměl rád, ale zvykl si.

VSD:Takže vám vlastně ustoupil! To bych upřímně nečekal. Ale teď bych se chtěl zeptat přímo na reklamu „Here’s to the crazy ones“ proč jste do ní vybral právě ty osobnosti?

Ken Segall: Bylo spousta osobností nad kterými jsme uvažovali, někteří souhlasili a někteří ne. Většina z nich již byla mrtvá a tak jsme museli vše řešit s dědici-je to srandovní, když osoba, která nemá s tím dotyčným nic společného a jen drží určitá práva po naší prosbě: chceme použít toho a toho pro naši reklamu, nás obvykle odmítne s tím, že reklamy nedělají, i přesto, že tahle byla jiná! Nechtěli jsme jim platit, ale peníze jsme chtěli dát na nadaci dle jejich výběru. Někteří lidé, teď si vzpomenu zejména na rodinu Jacquese Cousteaua to prostě odmítli! Měli jsme skvělý záběr Jacquese jak stojí na molu s ploutvemi na nohou s dýchací maskou a oni nám to prostě zakázali použít. Takže spousta lidí nás odmítla, dost souhlasilo a pak když to vše začalo běžet v televizi, tak najednou všichni chtěli být součástí, jelikož si uvědomili, že jsme natočili především poctu těm dotyčným.

Vojta Dobeš: Ok a šlo o váš nápad, nebo o nápad Steva Jobse udělat tuhle reklamu tímto způsobem, použít tyto osobnosti?

Ken Segall: V první řadě šlo o náš nápad. Ale byl to především náš art director Craig Tanimoto, který přišel se slovním spojením Think Different. On byl vlastně tím, který přišel s nápadem spojit text se záběry na osobnosti, takže velký podíl má i on.

Vojta Dobeš: Fajn, vidím, že už nemáme moc času a tak položím poslední otázku. Podle posledních zvěstí by měl mít nový iPhone 5S snímač otisku prstů obsažený v Home Buttonu a tak bych se chtěl zeptat na Váš názor-myslíte si, že je to možné, nebo ne?

Ken Segall: Upřímně? Moc těmto spekulacím nevěřím, ale zase si myslím, že snímač otisků je něčím, co souhlasí s filozofií Applu dělat věci jednoduššími. K tomu by jste ani nepotřebovali mozek, prostě jen přiložíte prst a telefon se odemkne. Je to vtipná situace-hledáme jak zjednodušit slide to unlock, slidnutí je hodně práce! (smích) Pokud toto chete zjednodušit, tak si myslím, že snímač, je dobrý nápad. To je proč si myslím, že původní produkt je vždy velkou revolucí a vše ostatní jsou pak jen málé změny, bez ohledu na to, jak dobré jsou. Samsung prostě plní své telefony spoustou funkcí, které jsou sice hezké, ale nikdo je nepoužije, Apple dělá prostě jen věci, které všichni používají!

VSD: Skvělé, děkuji mnohokrát za rozhvor a především za Váš čas!

Související články

Dnes nejčtenější

.