Ken Segall: Steve Jobs chcel zabiť profesionálne produkty

ken_segall-250x250Niektorí fanúšikovia Applu zvyknú vravieť „Toto by Steve Jobs určite neurobil“, ale skutočnosť je taká, že Jobs mal v pláne aj také veci, o ktorých zrejme nepremýšľal nikto. Bývalý reklamný guru Apple a tvorca slávnej reklamnej kampane Think Different, Ken Segall, iba koncom pracovného týždňa zverejnil na svojom blogu nový článok, v ktorom odhalil, že Steve Jobs mal v pláne kompletne opustiť profesionálnu sféru a venovať sa iba spotrebným produktom pre bežných používateľov.

Podľa Jobsa totiž budúcnosť Applu spočíva práve v konzumných produktoch, a nie v produktoch pre profesionálov. Pretože by boli počítače Mac určené iba pre nich, Apple by hlásil ďaleko menšie zisky a zisk je práve to, čo Jobs od Applu vyžadoval. A presne to je dôvod, prečo sa neskôr rozhodol predstaviť prehrávač iPod, telefón iPhone a tablet iPad. Stevova spoločnosť to konieckoncov dávala najavo, keď sa prestala venovať určitým profesionálnym produktom:

 • Mac Pro – Apple jednoducho zanedbal jeho ďalší vývoj až do tohto roku. Aktuálny Mac Pro je totiž jediným počítačom od Apple, ktorý neobsahuje Thunderbolt konektor. Práve to sa rozhodol napraviť na WWDC 2013, kedy predstavil úplne nový počítač s niekoľkými portami Thunderbolt. Toto môžeme považovať ako náznak toho, že si Cookov Apple chce udržať profesionálov na svojom trhu.
 • 17″ MacBook Pro – Ako iste viete, veľká obrazovka u MacBooku bolo niečo, čo využívali profesionálni filmári, hudobníci a fotografi na cestách. Zrazu ho ale Apple odstránil zo svojej ponuky. Neskôr ho nahradil 15″ MacBook Pro s Retina displejom, ku ktorému je možné si dokúpiť externý 27″ Thunderbolt displej. Ten si ale na cesty moc ľudí nevezme.
 • Final Cut Pro X – Netreba spomínať, aké faux pas si Apple vytvoril po tom, ako predstavil veľmi jednoduchú verziu svojho programu. Na program sa sťažovalo veľké množstvo používateľov, a niektorí ho dokonca označili za „predražené iMovie“. Cookov Apple sa z tejto chyby poučil a nielen, že aktuálna verzia Final Cut Pro X je opäť profesionálna, ale aj nový program Logic Pro X toho ponúka viac, a tým pádom si vyslúžil pozitívne ohlasy.
 • Aperture – Kedy Apple vydal novú verziu Aperture? Vo februári/únoru 2010. Odvtedy sa môžu jeho používatelia stretávať iba s občasnými aktualizáciami, ktoré si môžu stiahnuť z Mac App Store. Aperture tak prakticky zaostáva za svojim konkurentom, Adobe Photoshop Lightroom, ktorý každoročne získa nový update.

S myšlienkou opustenia profesionálneho trhu sa Steve Jobs zaoberal veľmi dlho. Dokonca mu zišla na um vtedy, keď Apple prvýkrát zistil, že iMac je najpredávanejším, a teda najpopulárnejším počítačom od Applu. Na jednom zo stretnutí dokonca prehlásil, že premýšľa nad „zabitím“ profesionálnych produktov. Apple ale pozmenil túto politiku. Miesto toho, aby sa držal Jobsových predstáv, rozhodol sa, že kompletne zmení pohľad na profesionálov. Už sa nechce prispôsobovať profesionálom. Chce, aby sa profesionáli prispôsobovali jemu. Presne to má v sebe zakódované aj nový Mac Pro, ktorý už neponúka niekoľko interných slotov pre dodatočný hardvér. Nový Mac Pro je tak malý aj kvôli tomu, že umožňuje používateľom pripojiť k počítaču všetko to, čo potrebujú. K tomu im postačia porty Thunderbolt a USB.

*Zdroj: KenSegall.com

|
17
Leitz

Diskuze

  Z obchodního hlediska měl pravdu, ale zase právě to, źe Apple produkty měli rádi profesionálové dávalo Applu punc dobrého jména. Takže já bych je rozhodně nezabijel.

  Reagovat

  no ten krok ked dali prec 17´´ macbooky ma dost nastval, notebook s 15´´ obrazovkou je prilis maly a ma proste malu krpatu obrazovku, zaroven aj malu klavesnicu, a straca sa ten komfort

  novy mac pro vyzera uzasne a myslim si ze bude najlepsim produktom od applu – kombinuje totiz krasny dizajn, malu sikovnu velkost a vysoky vykon

  Reagovat

  Amnart nechcem rušiť tvoje myšlienkové pochody ale osobny si myslím, že si ešte nevidel MacBook Pro 13“, 15“a 17“vedľa seba. Všetky majú totiž totožnú veľkosť klávesnice a mení sa len šírka okrajov okolo nej.

  Reagovat

  Osobne si myslím ,že 17″ na laptope je už moc. Tak či onak ,ak je niekto profík tak si doma nahodí MBP na dva, tri externé monitory a niekde v lietadle, vlaku, aute prežije podľ mňa aj s 15″.

  Reagovat

  @Miselik
  Zajděte se někdy kouknout na komentáře Jablíčkáře. Tam je to tak o nervy, že jsem si tu webovku odstranil ze záložek. Je to tam jen velká banda nadutých snobů. Rád chodím jen zde na LSA.

  @Cermb0
  A Vám zase doporučuji jít na SvětAndroida a zavítal do diskuse jakkoliv spjaté s Applem. Například nový článek „Apple bude požadovat zákaz prodeje zařízení Samsung v USA!“ .. to je panečku čteníčko. Možná selekce nic neznamená, ale při zhlédnutí takových komentů si pak řeknete „jsou ti Androidisté fakt takový zarytý paka?“

  Reagovat

  Já měl na mysli chování člověka v jakémkoliv ohledu ne rýpáním do uživatelů, kteří používají konkurenční produkty ale to je jedno..
  Já mám takový názor, že Android mi nevyhovuje a ani velké displeje.. A ať si každý používá co chce Apple je jediný a pro mě nejlepší. 🙂 Google je také fajn ale na druhou stranu je nemusím a Samsungu se raději vyhýbám..samozřejmě ale Samsungy jsem ( S2, S3, S4) pro porovnání také zkoušel.

  Reagovat

  @Cermb0
  Ano já to pochopil. Za oponou internetu je každý hrdina, takže sociální chování člověka na internetu je odlišné.
  Já na Androidu v podstatě začínal (HTC HD2, HTC Desire HD, HTC One X, Sony Xperia Z) a Apple jsem chápal jako předražené blbinky. Jenže! Pak jsem jednou z hecu koupil iPhone 5 a už se ho držím. Malý displej, dlouhá SW podpora a odladěnost. To bylo něco, co jsem u Androidu prostě nezažil. Na to přišel iPad 4 a teď se rozhoupávám pomalu k nějakému Macu s Haswellem.
  Mimochodem, Samsungu se vyhýbám také. Mám vůči nim osobní, asi psychickou, zaujatost 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz