Zavřít reklamu

Taylor SwiftTaylor Swift je teraz niečo ako Robin Hood v hudobnom svete, keďže svojim listom dokázala presvedčiť Apple, aby platil hudobníkom peniaze aj počas 3-mesačnej trial verzie Apple Music, ktorú teraz cez leto používa obrovské množstvo užívateľov iOS. Otvorený list a následná reakcia Applu prekvapila nielen hudobníkov, ale aj samotného riaditeľa vydavateľstva, v ktorom je speváčka zapísaná. List totiž napísala úplne sama a na jeho existenciu upozornila svojho šéfa SMS-kou s odkazom. A už všetci vieme, ako sa situácia vyvinula.

Speváčka sa teraz podelila o nové skutočnosti ohľadom listu v rozhovore pre Vanity Fair a v magazíne súčasne vyjadrila aj svoj názor na Spotify, ktoré bolo doteraz dominantnou streamovacou službou a zrejme ňou ešte stále je, aj keď užívateľská základňa sa zrejme výraznejšie znížila vplyvom Apple Music a jeho bezplatnej trial verzie. Speváčka vraví, že list napísala niekedy okolo 4. ráno, krátko po tom, ako obdržala od jedného zo svojich kolegov z brandže screenshot zmluvy Apple Music, kde ju zarazil bod: „0% podiel zo zisku pre držiteľov práv.“ List vznikol pritom veľmi podobne ako keď tvorí hudobné texty, teda že sa zobudila uprostred v noci a nemohla zaspať, pokým ho nedopísala.

Speváčka si však vydaním listu nebola spočiatku veľmi istá a mala pocit, že verejnosť by ho brala ako vyplakávanie nad rozliatym mliekom. Navyše zažila podobnú situáciu aj minulý rok v prípade Spotify, ale tento nový list sa dočkal oveľa väčšieho ohlasu. Na verejnosť sa dostal najmä vďaka tomu, že ho odsúhlasila speváčkina mama: „Apple sa voči mne zachoval ako keby som bola hlasom kreatívnej komunity, na ktorej jej záleží. A prišlo mi vskutku ironické, že multimiliardová spoločnosť reagovala na kritiku tak ľudsky, zatiaľ čo startup s nulovým cash flow reagoval ako korporátna mašina.“

taylor swift
*Zdroj: Vanity Fair

Související články

Dnes nejčtenější

.