Zavřít reklamu

V našem minulém článku jste si mohli přečíst základní pravidla společnosti Apple, které platí při reklamaci jednotlivých zařízení. V článku jste se mimo jiné dozvěděli také o tom, že pokud je uznána reklamace u přístroje s operačním systémem iOS, mění Apple tento přístroj kus za kus. To však bohužel neplatí u telefonů, které si zákazníci kupují přímo u operátorů a je jedno zda je to telefon dotovaný, nebo koupený za plnou cenu. Pokud telefon koupíte u operátora, platí pro vás bohužel jiná pravidla, pravidla která se mnoha lidem nelíbí.

Na internetu není problém najít stovky zkušeností s reklamací mobilních telefonů, zejména pak iPhonů u operátorů, kteří mají uzavřenou smlouvu se smluvním servisem. Bohužel tyto stovky komentářů nepějí zrovna chválu. Pojďme se tedy podívat na to jak celá tato mašinérie funguje a jak si reklamaci alespoň částečně pojistit. Apple prodává telefony buď přímo v kamenných prodejnách, online například prostřednictvím apple.cz, prostřednictvím autorizovaných prodejců a také přes operátory.

Zatím co na první tři prodejce se vztahují pravidla Applu a telefony které reklamujete odchází rovnou do autorizovaného servisu společnosti Apple, u operátorů je tomu jinak. Operátoři jsou přece jen jiní zákazníci a Apple prodává operátorům celosvětově desítky milionů iPhonů ročně. Tyto telefony operátoři často dotují a tak mají s Apple uzavřené vlastní smlouvy a přístroje pochopitelně nenakupují za stejnou cenu jako běžný zákazník. To je sice zajímavé z toho hlediska že máte šanci sehnat telefon za výjimečně lákavé ceny, pokud jste tedy zákazník daného operátora, ovšem má to také jednu nevýhodu. Apple se o tyto telefony již dále nestará a nechce s nimi mít nic společného. Zatím co o telefony koupené přímo nebo prostřednictvím autorizovaných prodejců má Apple zájem a servisuje je v autorizovaných servisech, u operátorů toto neplatí.

Jakmile si koupíte telefon u operátora, platí podmínky sjednané mezi vámi a operátorem, bohužel se tak nemůžete na pravidla Applu odvolávat. Není tedy možné přijít na prodejnu operátora a ohánět se tím, že Apple automaticky mění telefon kus za kus, na to skutečně právo nemáte, protože nejste zákazník společnosti Apple nebo autorizovaného prodejce, ale zákazník operátora a platí pro vás pravidla, která se stanovují uzavřením smlouvy mezi vámi a operátorem. Pokud tedy telefon pošlete reklamovat, operátor jej vezme a pošle jej do smluvního servisu.

Není pravda to co se uvádí na mnoha fórech a blogách, že tento smluvní servis nesmí telefon rozebírat, ten může dělat vše. Apple již v této situaci nehraje vůbec žádnou roli. Servis od operátora tedy skutečně může váš iPhone opravit tím, že jej otevře a vymění vadný díl a právě v této situaci vznikají ony zkušenosti, které záměrně nejmenujeme, je totiž možné že stovky článků a příspěvků ve fórech a blogách chtějí jen pošpinit jméno operátorů. Pro jistotu však poradíme, jak co nejvíce předejít problémům při reklamaci, to však až v příštím článku.

Související články

Dnes nejčtenější