Zavřít reklamu

Pokud je společnost Apple kromě svých produktů něčím charakteristická, jsou to tajnosti kterými je sídlo v Cupertinu opředené. Od začátku jsme byli zvyklí na to, že nám Apple v podstatě nic neprozradil. Netušili jsme kdy se představí nový produkt, jak bude vypadat a co bude nabízet za vylepšení. Vše krásně fungovalo, lidi byli natěšení a nedočkaví a Apple dokázal udělat už u samotného představení novinek takovou show, která jej dostala na titulní stránky největších magazínů a novin na světě. Vše fungovalo dokud se z Applu nestal fenomén dnešní doby. Najednou začal Apple zajímat každého, čehož začala využívat také média. Ano samozřejmě také LsA.

Pokud v dnešní době píšete o Apple máte v podstatě dvě možnosti, buď to dělat pro zábavu nebo jako business. V tom druhém případě vám vždy musí jít o čtenost článků a o čísla, která můžete prezentovat mediálním agenturám, společnostem a dalším lidem kteří jsou v tomto kolotoči zapojeni. Web nežije z návodů, tipů a triků, recenzí nebo novinek, web žije z čísel. Je jedno na jaký web se podíváte, pokud píše o Apple, vždy upoutá největší pozornost novinkami, rumory a tím co se očekává. To však samozřejmě svým způsobem poškozuje samotný Apple. Ten tak musí své tajemství skrývat mnohem důsledněji než v minulosti, ani to však nestačí. Není možné uhlídat úniky z čínských továren zvlášť v době, kdy ještě v loňském roce zkrátka stačilo napsat přímo do Foxconnu a jedné milé slečně uvést že jste prodejce iOS zařízení a chcete vědět jaké nové díly budete prodávat.

Problém je v tom že informace objevující se na internetu ve stále větší míře jsou čím dál tím více pravda. V současné době se nejedná již jen o spekulace, ale o skutečné informace, které pocházejí z výrobních hal společnosti nebo přímo od společnosti samotné formou anonymních informátorů. Když LsA napíše že se chystá nový iPhone, v globálním důsledku se toho příliš nestane, když však stejnou informaci napíše New York Times, ovlivní desítky tisíc lidí, kteří si chtěli jít koupit iPhone 5 a nyní nepůjdou, protože očekávají že se objeví nový model. Právě to je pro Apple největší problém. Prodeje produktů jsou stále na skvělé úrovni a překonávají pravidelně i ty nejoptimističtější vyhlídky analytiků, ovšem je otázka jaké by byli kdyby tento kolotoč nenastal. Kdyby nikdo netušil co se v novém iPhone chystá, jak bude vypadat a kdy se představí. Apple by tak možná prodal o nějaký ten milion současných iPhonů víc.

Možná by tak pro samotný Apple bylo nejlepší strategií změnit své mlčení. Nikdo by v tom případě neočekával a pravděpodobně ani nechtěl aby Apple první mesíc v roce oznámil jaký produkt s jakou specifikací kdy v letošním roce představí. Stačí aby se produkty představovali v pravidelných intervalech a akce probíhaly vždy v daném měsíci. Zákazníci tak budou vědět že v březnu vyjde nový iPad a těžko si jej na konci února koupí, pokud chtějí nový model a současný jim nestačí. Společnost se k tomu již také uchyluje a již nyní víme že nové iOS produkty se nám pravděpodobně představí v září, zatím co Macy se aktualizace dočkají již na WWDC. Samozřejmě jsou to odhady, ale založené na tom co Apple v minulosti udělal.

Další možností je pak změnit cenovou politiku. Apple se v současné době snaží aby ceny nové generace produktů buď klesly, zůstaly stejné nebo se zvedly jen o minimum. Pokud by se ceny měnily podle aktuální specifikace daného modelu, mohlo by to rozproudit prodeje i před tím, než se Apple chystá představit nové produkty. Ano máme nový iPhone, umí to, to a to, ale právě proto bude stát 19 990Kč. Za rok by pak přišel iPhone, který by nabízel jen menší update v podobě S modelu a ten by mohl být nabízen za jinou cenu. Při tomto modelu by pak zákazník věděl že možná vyjde novinka, ovšem může mít jinou cenu než současná generace, tak proč si nekoupit tu současnou když na její cenu dosáhnu a přijde mi adekvátní. Přece jen žádná společnost na světě nečelí tak obrovskému mediálnímu tlaku jako Apple. Pokud se tedy Tim Cook a vedení společnosti rozhodnou situaci změnit a budou více otevření, mohou tak zabít spekulace, které v současné době „zabíjí“ prodeje.

Související články

Dnes nejčtenější