Zavřít reklamu

První iMacy se k zákazníkům dostali teprve v pátek a již během víkendu stihly vzbudit pořádný rozruch. Některé prodávané počítače Apple iMac z nové generace která se začala prodávat 30. 11. 2012, totiž nesou na své zadní části kromě sériového čísla a dalších informací o certifikaci také informaci o tom, že byly počítače smontované v USA, tedy Assembled in USA. Na poměry mezi fanoušky společnosti Apple a novináři se skutečně jedná o velmi podstatnou informaci. Počítače a ostatní produkty se totiž montují ve fabrikách v Číně a většina součástek taktéž pochází z Číny. Apple tak po dlouhé době představil produkt, který je označovaný jako produkt smontovaný v USA. To se může zdát z pohledu běžného uživatele jako nepodstatná informace, pro všechny ostatní je to však velmi zajímavé.

Označení smontováno nebo osazeno v USA, si může vysloužit v oblasti počítačů, pouze takový počítač, u kterého většina součástek pochází z USA a počítač je taktéž smontován v USA. Pokud totiž počítač obsahuje například základní desku a pevný disk z jiné země než USA, nesmí být takový počítač označen jako počítač montovaný nebo sestavený v USA. Zkrátka pokud si v USA vyrobíte počítač a použijete 20% jeho komponentů pocházejících z Číny nebo kterékoli jiné země, můžete jej hrdě označit jako počítač smontovaný v USA, pokud však vezmete například 80% součástek vyrobených v Číně a počítač smontujete v USA, tak pokud na něho napíšete Assembled in USA, porušíte zákon.

imac-assembled-usa
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Podle všeho tak Apple skutečně některé nové iMacy vyrábí v USA a dokonce jejich komponenty pochází z více než 50% z USA. To by mohlo být velmi zajímavé pro zákazníky, kteří dávají stále ještě přednost produktům, které se vyrábějí v jiných než Asijských zemích. Některé počítače iMac však nesou tkaé označení Assembled in Chine. To znamená, že se počítače vyrábí v dvou zemích. Vzhledem k tomu, že je to do ČR a SR přece jen o nějaký ten kilometr blíže z Číny než z USA, je pravděpodobné, že se na naše trhy dostanou počítače označené jako Assembled in Chine. Apple jak je známo je totiž velmi přísný na šetření při dopravě svých produktů a tak je nepravděpodobné, že by do středu Evropy posílal své počítače z USA.

Společnost Apple vyráběla některé počítače Mac v USA v továrně Grave Elk až do roku 2004, kdy Tim Cook přesunul všechnu výrobu do Číny. Nezapomínejme totiž, že důvodem proč Steve Jobs najal Tima Cooka byl právě přesun výroby a zefektivnění výrobních podmínek pro Apple. Je tedy otázkou zda se Apple opět rozhodl spustit výrobu v USA a alespoň část produktů vyrábět v Americe, kde mimo jiné sídlí také továrny společnosti Foxconn, nebo se jedná pouze o nárazovou akci, kterou chce společnost podpořit předvánoční prodej. Již před časem se totiž objevily informace o tom, že Apple bude mít s dodávkou iMaců problémy a nejpesimističtější informace dokonce uváděly, že se počítače iMac začnou prodávat až v roce 2013. Jako nejpravděpodobnější scénář se tak dle naší redakce jeví právě omezené výrobní možnosti Foxconnu a přesun části výroby do USA po dobu předvánočního období. První recenzi nových počítačů iMac si můžete přečíst přímo v článku První recenze iMac 2012: vyniká zejména skvělý displej.

iMac_2012
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Zdroj: 9to5mac.com

Související články

Dnes nejčtenější