Zavřít reklamu

Aryca je pouzdro, které sebou můžete vzít až 6 metrů pod hladinu moře, přesně to jsme taky udělali! Pojďte se podívat nejen na recenzi pouzdra, díky kterému si z letošní dovolené dovezete fotografie a videa, která nebudou vaše přátele nudit, ale také na to, jak jsme si zaplavali s rejnokem, vodní želvou a spoustou dalších rybek. Samotné pouzdro se prodává za cenu 20€ na aryca.sk a my jsme k němu dostali také plovací poutko na ruku, která se samostatně dá sehnat za cenu 5€ přímo zde. Pouzdro Aryca je dostupné ve velikostech pro iPhone 3G, respektive iPhone 3Gs, iPad a také iPhone 4 a iPhone 4s. Záběry v tomto článku jsou natočeny na iPhone 4 a kromě sestříhání v iMovie nebyli upravovány žádnými efekty, to co vidíte na videu je tedy to, co máte ve svém iPhone bezprostředně po příchodu na souš.

Zašroubovat, nadechnout a natáčet
Aryca vsází na poměrně masivní tělo, které je nutné k tomu, abyste se mohli potápět do hloubky až šesti metrů. Upřímně vodotěsnost do větší hloubky je v případě, že sebou na dovolenou nevezete profesionální světla a blesky pro focení pod vodou zbytečná, jelikož hlouběji již není dostatek světla, se kterým by byl iPhone schopen natáčet a fotit. Celé tělo je vyrobeno z masivního pevného plastu, který dokonale obklopí váš iPhone. Aby bylo možné ovládat displej a Home Button, je přední část pouzdra vyrobena z gumy, díky které můžete používat displej stejně, jako bez pouzdra. Aryca umožňuje přístup pouze k Home Button a displeji, o to víc zamrzí, že není možnost nastavit na iPhone softwarové uspání telefonu. Pokud totiž natočíte požadované záběry a musíte ještě kus plavat ke břehu, díky působení tlaků vody na displej se stává, že displej reaguje během plavání tak, jako byste se jej dotýkali. Nebylo tedy výjimkou, že jsem po uplavání několika metrů zjistil, že místo na home screenu jsme uprostřed nastavování internetového připojení bez toho, aniž bych se displeje dotknul. To samozřejmě není chyba výrobce pouzdra ani Applu, je jen škoda, že pro tyto případy není bez Jailbreaku možné telefon uspat pomocí gesta nebo funkce přímo na displeji, téměř žádné vodotěsné pouzdro totiž neumožňuje používání Sleep buttonu.

Pouzdro je na milimetr přesné jako iPhone, který do něho stačí vložit, přiklopit předním dílem a následně otočit vrchní uzávěr, který po otočení o 180 stupňů dokonale utěsní gumu, která spojuje vrchní a spodní část pouzdra. Jakmile je otočeno, stačí zaklapnout záklopku, která zaručuje, že pouzdro ve vodě omylem neotevřete. Systém je vymyšlen opravdu skvěle a upřímně jsem neměl o vodotěsnost žádné obavy již od chvíle, co jsme si pouzdro vyzkoušel poprvé zavřít. Co doporučuji udělat ještě dříve než vyrazíte do vody, je dokoupit plavací šňůrku na zápěstí, která je nejen velice příjemná, ale také stoprocentně zabezpečí, že iPhone neztratíte. Poté co si jej nasadíte na ruku totiž nehrozí, že jej necháte uprostřed oceánu a kdyby náhodou během přendávání z jedné ruky na druhou iPhone vyklouzl, nevadí. Šňůrka v křiklavě žluté barvě totiž slouží také jako plovák, který vytáhne pouzdro i s iPhonem na hladinu. Samozřejmě předtím než začnete pouzdro používat nedáte nic za to, když do něj místo iPhone zavřete malý kus papírku a vyzkoušíte například v umyvadle, zda papírek nenavlhne. Když totiž může být rozbitý raketoplán za několik miliard dolarů již z výroby, proč by nemohl být rozbitý také obal za 500Kč. My jsme to udělali v našem druhém videu, na které se můžete podívat níže.

Aryca-iPhone

Jak natáčet aby to stálo za to?
Pouzdro samo o sobě se drží ve vodě poměrně dobře, ovšem než se naučíte pořídit opravdu zajímavé záběry, zřejmě bude konec dovolené. Základem je držet pouzdro v obou rukách. Během natáčení nesmíte plavat ani se jinak pohybovat, s ploutvemi se dá plavat dopředu, ovšem i tak si musíte dávat opravdu dobrý pozor na to, jak moc divoké pohyby ve vodě provádíte. Ideální je se během šnorchlováni nebo potápění dostat na místo kde chcete natáčet a tam se následně nechat unášet vodou bez toho, aniž byste se ji snažili jakkoli odporovat. I sebemenší odpor proti proudu je totiž potrestán roztřeseným záběrem. Nejlepší pro natáčení je pravé poledne, kdy dopadají sluneční paprsky kolmo dolů a dostávají se tak nejhlouběji během dne. Voda je během poledne nejvíce prosvícena sluncem, což bude pro většinu z nás jediný zdroj světla během natáčení. Osobně jsem vždy natáčel se zapnutým přisvícením, ovšem efekt je prakticky nulový a šlo spíše jen o pocit, že dávám záběrům více světla.

Bohužel jsem měl k dispozici pouze iPhone 4, nikoli iPhone 4s, jehož čočka má lepší světelnost, stabilizaci obrazu a také 8Mpix. Pokud použijete iPhone 4s, budou záběry o poznání lepší než z iPhone 4. Během natáčení pamatujte především na to, abyste pouzdro drželi opravdu pevně a v klidu. Co je zajímavé je fakt, že pouzdro lze ovládat i pod vodou. Toto ovládání není vzhledem k principu na kterém funguje dotykový multi-touch displej iOS zařízení příliš přesné a většinou je nutné stisknout displej dvakrát až třikrát. Ovšem jste schopni během natáčení například ostřit. Ovšem například přecházení mezi jednotlivými plochami iPhonu je téměř nemožné. Problém je v tom, že toho během natáčení na displeji příliš nevidíte. Přece jen samotný displej telefonu není příliš dobře čitelný pokud na něj dopadají sluneční paprsky. Když k tomu navíc připočítáte gumu, která jej kryje a zhoršuje viditelnost o zhruba 30% a potápěčské brýle, je potřeba natáčet spíše citem než tím, co vidíte na displeji. Zkrátka jen telefon chyťte a držte jej ve směru, kde se nachází objekty jenž chcete natáčet, řešit přesnost záběru přes displej nemá přiliš velký význam.

Aryca-iPhone

Pokud vyrážíte na dovolenou a přemýšlíte co ještě do kufru, určitě přibalte Aryca. Tolik srandy jako s tímto pouzdrem si totiž v moři hned tak neužijete. Pouzdro je samozřejmě díky své konstrukci určené skutečně jen pro použití ve vodě a těžko s ním vyrazíte třeba na lyže, ovšem to je právě ten zmiňovaný rozdíl mezi Aryca a pouzdrem Krusell Sealabox, jehož recenzi si můžete přečíst přímo zde. Aryca je za 500kč skvělá hračka která zabaví na dovolené vás a po návratu zase vaše přátele, kteří budou mít možnost vidět svět nejen nad hladinou, ale také pod ní. Samozřejmě čím lepší telefon, tím lepší kvalita videa a tak pokud máte iPhone 4s, budete jistě spokojenější než majitelé iPhone 4, ovšem upřímně si myslím, že i na naše video se dá dívat a to je pořízeno právě na iPhone 4. Jak jsme již zmínil, jediný problém jsem měl s tím, že telefon není možné uspat a tak si musíte během plavání dávat pozor, abyste si omylem něco nesmazali nebo nezměnili některá důležitá nastavení. To však není problém výrobce, ale spíše hloupost toho, že Apple softwarové uspání telefonu nepovolil.

I když cena pouzdra není nijak přemrštěná, jeho kvalita je skutečně dobrá. Jediné na co si je potřeba dávat pozor je písek, který může mechanicky poškodit gumu, jenž kryje displej. Pokud totiž vylezete z vody a začnete se dívat na své výsledky přímo na pláži, je možné že budete mít mezi prstem a pouzdrem zrnko písku, které může pouzdro rozříznout. Aryca mohu jen doporučit a myslím si, že vás na letošní dovolené zabaví mnohem více, než hry z iTunes App Store, které se mnohdy prodávají za cenu odpovídající 1/3 až 1/2 ceny pouzdra Aryca.

Související články

Dnes nejčtenější

.