Zavřít reklamu

Myšlienka vyrobiť lampu, respektíve náladové svietidlo z Mac mini, vznikla ešte pred vyše rokom. Prvý krok viedol k hľadaniu nefunkčnej schránky miniho návštevou inzercie slovenských a českých portálov, no bezvýsledne. A tak nasledovalo prehrabávanie sa na ebay, ale ani to nebola prechádzka ružovou záhradou. Samozrejme, hľadal som čo najprijateľnejšiu cenu. 34,19$ bola suma, za ktorú sa mi ho podarilo získať. To, že takmer polovicu tvorilo poštovné, je už nepodstatné. Predstava, ako by to malo celé vyzerať síce bola, ale netušil som, ako vyzerá vnútorná konštrukcia miniho, a akým spôsobom vyriešim podsvietenie, napájanie atď.
Keď dorazila schránka miniho a mal som ju reálne v rukách, zistil som, že to možno nebude také jednoduché. Plastový vrch, ktorý mal slúžiť ako svetelný difúzor, sa skladal z niekoľkých vrstiev. Netušil som, ako sú k sebe pripevnené. Opatrne som začal odstraňovať dva trojuholníkové plechy. To bola hračka. Nasledovala však druhá vrstva plastu, to už bol tvrdší oriešok! Počas celej operácie som tŕpol, či sa nič nepoškodí. Trochu sily a trpezlivosti… a hotovo! S výsledkom som nebol úplne spokojný, pretože po priložení svetelného zdroja to malo silný nádych do žlta. Až pri finalizácii lampy som si všimol, že na plexiskle s logom jablka sa nachádza nejaká vrstva. Bola to hnusne lepkavá a smradľavá fólia, ktorá šla dolu asi najťažšie. Po jej odstránení zostala na plaste ešte malá vrstva lepidla. Pri pohľade z blízka vytvára jemný raster, čo však nevadí a ani som sa to nepokúšal odstrániť.

*Fotografii v plném rozlišení zobrazíte kliknutím na danou fotografii

Ako podsvietenie som mal vymyslený a aj objednaný LED pásik napájaný 12 voltovým adaptérom. Ako čas plynul, mini zapadal prachom. Preklikával som sa kvantom harabúrd na dealextreme, zbadal som solárnu stolovú lampu… a nápad bol tu! Predstava, že moje svietidlo bude bezkáblové, ma fascinovala! Ked po mesiaci dorazila lampa domov, moje zapálenie pre dokončenie tohto bizarného mini projektu bolo na vrchole. Lampu som rozobral, poodpájal najnevyhnutnejšie káble a skúšal najvhodnejšie umiestnenie.

*Fotografii v plném rozlišení zobrazíte kliknutím na danou fotografii

Na základe toho som si dal vyrezať dva dielce z plexiskla hrúbky 3mm a zrkadlo. Jeden diel na zadnú stranu ( pôvodne spodok miniho ), druhý na spodnú stranu ( pôvodne strana so vstupmi a výstupmi ) a zrkadlo, ktoré slúži na rozptyl svetla. V zadnom diely plexiskla sú umiestnené otvory. Jeden pre vypínač, druhý pre slot mini USB na prípadné káblové napájanie a ešte dvojica malých dierok určená pre káble solárneho panelu. Keď už bolo všetko pripravené, mohol som sa, konečne, pustiť do kompletizácie. Celá elektroinštalácia a zrkadlo sú umiestnené na zadnej strane plexiskla a upevnené nie esteticky, ale funkčne, tavným lepidlom. Keďže dielce plexiskla sú vyrezané celkom presne, držia bez akéhokoľvek upevnenia na svojom mieste. Svietidlo je hotové. Jeho využite je síce veľmi diskutabilné, no mňa teší, že som vytvoril niečo jedinečné, čo len tak nekúpite nikde vo svete.

Za článek a fotografie děkujeme našemu čtenáři Alexovi a připomínáme, že budeme rádi, když nám pošlete své vlastní výtvory!

Související články


Související články

Dnes nejčtenější