Zavřít reklamu

Současně s příchodem první generace MacBook Air se někteří uživatele potěšili tomu, že Apple opustil od mechaniky SuperDrive, jiní však byli zděšeni. Apple samozřejmě věděl, že není možné nabízet počítač, který i když se bude uživatelům líbit, nenabídne možnost uspokojit jejich potřebu používat DVD/CD média nebo vypalovat. Apple by tak přišel o zákazníky, kteří sice MacBook Air chtějí, ale na druhou stranu potřebují DVD mechaniku. Apple tak představil zároveň s MacBook Air také externí DVD vypalovací mechaniku, nesoucí název MacBook Air SuperDrive. Pojďme se podívat, co vše mechanika umí a jak vlastně vypadá.

Design a zpracování
Externí SuperDrive mechanika vyniká zejména svým designem a velikostí. Apple zkrátka vložil velmi tenkou štěrbinovou mechaniku z počítače do hliníkového obalu. Díky tomu vznikla externí mechanika o velikosti pouze o něco málo větší, než je obal na CD. Kromě skromných rozměrů 139 x 139 x 17 mm se může mechaniky pyšnit taktéž nízkou váhou 335gramů. Apple tak vytvořil mechaniku stejně kompaktní, jakou je samotný MacBook Air. Díky pogumované spodní straně však ani přes nízké rozměry a váhu mechanika neujíždí po stole. Spodní strana je pogumována ve tvaru kruhu, který obklopuje logo společnosti Apple, mechanika je opravdu velmi stabilní a nemusíte se bát, že by ujela ani při větčím tlaku. Guma navíc mírní vibrace z okolí, které mohou způsobit chybu při vypalování médií.

Za menší nevýhodu považuji USB kabel, který je k mechanice připojen napevno a nelze jej odpojit. Pevné připojení je nepraktické během přenášení mechaniky, kdy hrozí, že se kabel například v batohu zalomí. Vytažitelný kabel by byl dle mého názoru vzhledem k tomu, že je mechanika určena k častému přenášení více praktický, s opatrností však kabelu nic nehrozí. Mechanika je zpracována po vzoru MacBooků do unibody designu, který je samozřejmě tvořen hliníkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o štěrbinovou mechaniku, nenalezneme na jejím povrchu žádný spínač a dokonce ani indikační LED diodu.

USB SuperDrive
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Jako klasická mechanika
Po připojení k počítači se MacBook Air SuperDrive chová stejně, jako normální mechanika, kterou známe z našich MacBooků Pro, iMaců a Mac mini nebo Mac Pro. Ovládání probíhá pouhým zasunutím média do štěrbiny, vysunutí pak pomocí tlačítka Eject ve Finderu u modelů MacBook Air 2011, které nemají tlačítko Eject, nebo u starších přímo na klávesnici MacBooku Air. Mechanika má o něco hlasitější chod než mechaniky, které známe z počítačů MacBook Pro, ani tak však při sledování filmů nebo práci neruší nikterak výrazně. Během přehrávání odolá mechanika bez sekání obrazu otřesům, se kterými se můžeme setkat během cesty v autě, vlaku a autobusu, vypalovat na D1 bych však nedoporučoval. Mechanika se napájí pouze pomocí USB, tedy přímo z počítače. Při sledování filmu z DVD je pak potřeba počítat s výdrží baterie o zhruba 15-20% kratší, než bez použití mechaniky.

Pouze pro vyvolené
MacBook Air SuperDrive, jak již název odpovídá je určena pouze pro počítače MacBook Air. Kompatibilita se sice společně s vydáním Mac mini Server bez mechaniky rozšířila právě na tento stroj, ovšem stále se jedná o pouhé dva počítače. Je škoda, že pokud se uživateli MacBook Pro nebo iMac poškodí mechanika, není SuperDrive kompatibilní a nemůže ji používat. Při koupi tedy pozor, mechanika je kompatibilní výhradně s Mac mini Server a MacBook Air všech generací. Apple tedy bohužel neumožnuje používat mechaniku v případě, že se interní poškodí. Vše by se však mělo změnit s příchodem MacBook Pro bez mechaniky, které by měly spatřit světlo světa již v letošním roce.

MacBook Air Superdrive dokáže

  • Zápis disků DVD+R DL a DVD-R DL rychlostí až 6x
  • Zápis disků DVD-R a DVD+R rychlostí až 8x
  • Zápis disků DVD-RW rychlostí až 6x a disků DVD+R rychlostí až 8x
  • Čtení disků DVD rychlostí až 8x
  • Zápis disků CD-R rychlostí až 24x
  • Zápis disků CD-RW rychlostí až 16x
  • Čtení disků CD rychlostí až 24x

Související články

Dnes nejčtenější