Zavřít reklamu

Redaktorka Lidových novin Petra Jůzlová zaslala kvůli článku zveřejněném v pátečním vydání LN několik otázek, ze kterých se do tisku dostala jen hrstka odpovědí. Zbytek odpovedí proto najdete v následujícím rozhovoru.

Petra Jůzlová: Myslíte si, že odchod Jobse nahraje konkurentům Applu (zejména Samsungu)? Proč?
Roman Zavřel: Steve Jobs je veřejností vnímán na můj vkus až příliš významně co se týká jeho dopadu na vedení společnosti. Jobs se v posledních letech soustředil především na vývoj nových produktů, vedení týmů inženýrů a vizionářství, jak předvedl například při plánech Applu na stavbu nového sídla. Například spory se Samsungem řeší desítky právníků a celé právní oddělení společnosti, to se Jobse nedotýká. Navíc je potřeba si uvědomit, že Jobs již od ledna letošního roku nebyl fakticky v čele vedení společnosti, to předal Timu Cookovi, sice dočasně, ale přece jen již byl faktickým šéfem společnosti Cook, nikoli Jobs.

Trh v USA na zprávu o odchodu vizionáře Applu reagoval prudkým propadem, myslíte si, že tento propad bude pokračovat, případně jak?
Steve Jobs a celé vedení společnosti jeho odchod z pozice CEO naplánovalo na nejvíce vhodnou chvíli. Firma je na vrcholu, Forbes ji vyhlásil za nejinovativnější společnost na světě. Akcie překonaly všechny očekávání a maxima, Apple je firmou s největší tržní hodnotou na světě.   V tento moment odchází ikona společnosti, v momentě, kdy dostala svou firmu na absolutní vrchol.
Akcie se za 35 minut po oznámení odchodu Jobse z pozice propadly o 5%, ale propadly se v době svého absolutního vrcholu. Osobně jsem očekával mnohem horší propad, 5-10% je při takto závažném kroku stále ještě dobré. Neočekávám propad o více jak 10%, navíc jsem přesvědčen, že se jedná o krátkodobou paniku na trzích, kterou za několik dní vystřídá zase optimismus, podepisující se na zvýšení hodnoty akcií. Očekává se navíc, že společnost již v průběhu zaří představí nový model mobilního telefonu iPhone, což jako vždy hodnotu akcií zvedne. V podstatě by se tak mohlo stát, že Apple vymění jeden model iPhone za odchod Jobse, co se vlivu na akcie týká, to je dost dobře možné.

V čem se podle Vás liší a shodují Tim Coom s S. Jobsem?
Steve Jobs a Tim Cook mají naprosto profesionální přístup. Oba jsou puntičkáři a dříči, o Cookovi je například známé, že první pracovní maily začíná odesílat v 5:00 ráno. Neměl bych vůbec strach, že se může zhoršit kvalita společnosti jako takové. Cook již v době absencí Jobse funkci CEO zastával, je u společnosti více jak třináct let. Jobs byl s jeho prací dokonce tak spokojen, že se nechal Cookem roce 2004 poprvé zastupovat v pozici CEO během své zdravotní dovolené, po návratu jej odměnil odměnou ve výši 59 milionů dolarů. Já však nedokáži vnímat Cooka jako osobnost, Jobs má neopakovatelné charisma, které nedokáže v současné době nikdo nahradit, možná snad jen některý z diktátorů na dálném východě. Prezentace již nikdy nemohou být stejné jako u Jobse. Podle mě budou Keynote (představení nových produktů) jediným skutečným faktorem, kde budou moci běžní lidé vnímat odchod Jobse ze své pozice.

Kam se podle Vás bude Apple pod vedením Cooka ubírat?
Otázkou je, jak velký bude mít Jobs vliv na společnost i po svém odchodu. Apple není společnost, která může žít ze svých produktů, žije z toho, že každý rok představí nový model každého ze svých výrobků, kromě software. Cook tedy nemůže fungovat stejně jako u Microsoftu Steve Ballmer po odchodu Billa Gatese, ten totiž nepřinesl kromě Kinectu nic revolučního a nedokázal posunout akcie směrem vzhůru již více jak dva roky. Cook chtě nechtě musí vypouštět na svět nové produkty, doufejme že budou stejně kvalitní jako za doby Jobse.

Jaký bude podle Vás Cook šéf a jak Apple ovlivní?
Když to hodně přeženu, tak si dovolím říct, že možná více profesionální než Steve Jobs. Bohužel však nemá takové charisma jako měl Steve. Na druhou stranu, má nás vůbec zajímat kdo stojí v čele této společnosti? Vy víte jak se jmenuje CEO společnosti Coca-Cola Company? Pravděpodobně ne a také stále pijete Colu. Stejně tak když si budete kupovat nový telefon, budete iPhone buď chtít nebo ne, nebude se dívat na to kdo je uveden na stránkách apple.com jako CEO.

Byly podle Vás nějaké chyby, kterých se pod vedením Jobse Apple dopustil?
Z mého pohledu žádné, z pohledu akcionářů to, že byla společnost extrémně spjata s jeho jménem. Což se nyní projevilo na poklesu akcií. Akcionáři si stěžovali také na fakt, že ačkoli Apple vydělává miliardy dolarů, nevyplácí dividendy.

Jaké byly chyby Applu bez S. Jobse?
Apple neměl žádný směr. V době kdy povolal Jobse zpět do vedení, mělo portfolio aktuálně prodávaných výrobků více než 300 různých produktů. Apple vyráběl fotoaparát, mikrofon, CD přehrávač, reproduktory a další věci, které však již nebyli tak kvalitní jako původní Macintosh. Proto Jobs musel vše stopnout a nechal ve výrobě pouze 10 základních produktů, kterých se s menší obměnou drží společnost do dnešního dne.

Jaké je teď pro Apple největší riziko?
Že na něj zanevřou profesionální uživatelé, kteří cítí ať již oprávněně nebo ne, že na ně Apple takříkajíc kašle. To nijak nesouvisí s Jobsem, souvisí to s tím, že se společnost logicky zaměřila na nejziskovější segment, tedy na iTunes Store, App Store, Mac App Store a iOS zařízení. Společnost to samozřejmě neohrozí po finanční stránce, ovšem změní se její vnímání mezi profesionální skupinou uživatelů, kteří jak víme pomohli Apple dostat tam kde je tím, že jeho výrobky vřele přijali.

Související články

Dnes nejčtenější