Zavřít reklamu

Poté co Apple zařadil do nabídky svého internetového obchodu store.apple.com kabel pro port Thunderbolt, strhla se na internetových fórech diskuse o jeho ceně. Většina lidí se domnívá, že cena kabelu je způsobena nakousnutým jablíčkem, které najdete v logu balení. Tentokrát tomu tak však není a neplatíte za značku, ale za čipy, které kabel ukrývá na obou svých koncích. Thunderbolt kabel nabízí díky měděným vodičům propustnost signálu až o rychlosti 10Gb za vteřinu, což je několikanásobně vyšší rychlost, než kterou využívají současné SSD disky. Na koncích kabelu se nachází dvojice čipů GN2033, které se starají o zasílání signálu a bezchybný přenos dat z jednoho konce kabelu na druhy. Nejedná se tedy pouze o obyčejný kabel bez elektronických součástí, ale o kabel vybaven čipy a také řadou dalších odporů a menších čipů. Cíl kabelu je jednoduchý, nabídnout skutečnou rychlost 10Gb/s bez kompromisů a se stoprocentní stabilitou.

GN2033

Čip GN2033 se stará o obousměrný přenos signálu z jednoho konce kabelu na druhý rychlostí 10.3125Gb/s. Díky své konstrukci nabízí spolehlivost, nízkou latenci a bezchybný přenos dat a to vše při nízké spotřebě elektrické energie. Díky schopnosti důmyslného zpracovávání signálu „Gennum’s in-connector Thunderbolt™“ technologie vysílače umožňuje spolehlivý přenos dat špičkovou rychlostí i po levném tenkém měděném kabelu. GN2033 je malý nízkonapěťový čip vysílače, který je navržen tak, aby byl umístěn uvnitř konektorů na obou stranách Thunderbolt kabelu, což umožňuje dvojí obousměrný 10Gb/s přenos po tenkých měděných kabelech. Na rozdíl od běžných pasivních kabelů, které se používají při nízkých přenosových rychlostech, nezvyklá rychlost Thunderbolt technologie má jedinečné nároky na přenosová média – kabely. GN2033 poskytuje propracovaný posilovač signálu a detekční funkci, která se používá při vysokorychlostním přenosu dat bez chyb, i přesto že v kabelu je použit levný měděný drát.

DwUpoOboKVFUpQN1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Kabely pro Thunderbolt, které skutečně dokáží přenášet data rychlostí 10Gb/s tedy potřebují čip GN2033, jenž tvoří většinu ceny kabelu od společnosti Apple. Pokud se tedy na trhu objeví kabel od jiného výrobce, bude stejně jako Apple nucen použít tento čip, díky čemuž se bude koncová cena pohybovat na stejné hranici jako u kabelu od Apple.

*Obrázky pochází ze serveru iFixit.com, který také přinesl informaci o použitém čipu.

Související články

Dnes nejčtenější