Zavřít reklamu

Prednedávnom sme vás informovali, že MacBook Air sa stal jedným z najlepšie predávaných Mac počítačov v histórií. Prekonal všetky očakávania analytikov, ktoré prekonal až o 63%! Trend pokračuje a MacBook Air je stále populárny. Za posledných päť mesiacov, počas ktorých sa predáva si získal veľké množstvo používateľov. Za svoju popularitu vďačí hlavne rýchlejším a spoľahlivejším SSD diskom, rozšíriteľnej pamäti RAM a samozrejme dvom verziám, 11 a 13 palcovej.

Analytik Marek Moskowitz s JP Morgan uviedol, že predaje MacBookov Air, ktoré boli doteraz rekordné, neboli žiadnou anomáliou krátkodobého typu. Podobný trend, aký MacBook Air nastavil už počas októbra 2010, kedy bol uvedení, by mal pokračovať ešte v najbližších mesiacoch. MacBook Air označuje ako ťažnú silu počítačov Mac. Moskowitz v sebe nezaprel analytika a taktiež nám prezradil aj nejaké odhadované čísla v oblasti predaja populárneho MacBooku. Vo svojich dohadoch predpokladá až 420 000 predaných Airov v štvrtom štvrťroku roku 2010. Táto hodnota predstavuje neskutočný medziročný nárast, ktorý sa blíži k hodnote až 333% (!) a 326,8% medzikvartálny nárast. V minulosti iný analytik predpokladal, že predaných bude až 1 000 000 MacBookov Air, čo sa trošku odlišuje od terajšej reality.

Moskowitz prišiel aj s ďalšími zaujímavými číslami, ktoré hovoria o predaji tohto modelu voči konkurencií, či už tej reálnej, alebo konkurencie, ktorá mu hrozí od ostatných Apple počítačov. V porovnaní s ostatnými Macmi sa vedie celkom dobre, pretože sa mu podarilo ukrojiť si až 10% z celkového počtu predaných Macov. Konkurencií ,,škodí” viacej, pretože zabral si rovných 15% z celkového počtu predaných počítačov v tomto štvrťroku. Jedná sa o celkom veľké číslo, ktoré sa až strojnásobilo. Pôvodne táto hodnota bola tiež na úctyhodných piatich percentách v predchádzajúcom roku.

Narozdiel od iPhonov a iPadov MacBook Air zatiaľ nedostatkovým produktom nie je. Z istého hľadiska môže za to aj fakt, že Apple vo februári zdvojnásobil výrobu týchto počítačov. Isté správy tvrdili aj o tom, že nový MacBook Air by mal byť aktualizovaný už v júny tohto roku. Podľa mňa uvedenie MacBooku Air v júny je viac ako nepravdepodobné, hlavne z dôvodu, že aktuálny MacBook Air bol uvedený len v októbri minulého roku. Apple svoje produkty skoro vždy aktualizoval s presnosťou na dni/týždne. Pravdepodobné ale je, že práve tento MacBook pri svojej aktualizácií dostane procesor s architektúrou Sandy Bridge, ktorá sa nachádza v aktuálnych MacBookoch Pro.

Na úspechu MacBooku Air sa v nemalej miere určite podieľa aj cena, ktorá sa začína na celkom prijateľných 999€.  Je pravda, že za túto cenu nedostanete notebook s extra výkonom, ale na tú prácu, na ktorú je tento MacBook primárne určený určite vystačí. Dôležitá je hlavne jeho mobilita. Moskowitz sa tiež vyjadril k výnosom, ktoré by Apple mohol za predané MacBooky utŕžiť. Za predpokladu, že Apple by udržal ceny na rovnakej úrovni ako sú teraz a dokázal by udržať stabilné predajné čísla, tak by mohol zarobiť až 2,2 miliardy amerických dolárov.

Související články

Dnes nejčtenější

.