Zavřít reklamu

Macbook Air patrí medzi ikony výstavnej skrine spoločnosti Apple, čo môžu potvrdiť milióny majiteľov tohoto legendárneho zariadenia. Po upgrade tohoto modelu volali fanúšikovia jablčnej spoločnosti už niekoľko rokov, čo nakoniec vyústilo v konečné uvedenie nového Airka. Okrem nových iPadov Pro a Macu Mini sme sa tak na nedávnej Apple Keynote konečne dočkali vytúženého krásavca v podobe Macbook Air 2018. Od novej generácie sa očakávalo naozaj množstvo vecí, nakoľko je pôvodná Air už takpovediac zastaralým zariadením. Týmto konštatovaním určite nechcem zhadzovať kvality niekdajšej vlajkovej lode počítačov od Applu. Sám používam Macbook Air a podľa môjho názoru sa jedná o jeden z najlepších produktov, ktoré Apple dlhé roky ponúkal. Nový Air 2018 ho však predčí kvantami nových vychytávok, dizajnom a parametrami, ktoré sa výrazne zlepšili. Čoho sa teda dočkáme pri kúpe nového „Airka“?

Ako prvé, čo udrie do očí každému záujemcovi o kompaktný prenosný počítač, je samotná veľkosť a hrúbka Macbooku. Ten je v novom prevedení ešte o niečo tenší, zatiaľčo sa Apple konečne odhodlal k výraznému orezaniu bočných rámčekov obrazovky. Displej je dokonca o niečo širší a vizuálom sa konečne podobá ostatným počítačom z momentálnej ponuky. Rozdiel je viditeľný hlavne vďaka lepšiemu rozlíšeniu, pričom sa Macbook Air konečne dočkal Retiny. Natívne rozlíšenie sa ustálilo na hodnote 2560×1600, čo je v porovnaní s predchádzajícou generáciou, ktorá disponovala 1440×900 celkom sympatický rozdiel. Displej má až o 48% viac farieb ako predošlá generácia, čo si môžeme užiť na 13,3“ obrazovke. Schránka Macbooku skrýva procesor 1.6GHz dual-core Intel Core i5 s Turbo Boostom až do 3,6 GHz, ktorý poskytne dostatočný výkon pri menej náročných úkonoch. Pri týchto špecifikáciách vyznie predchádzajúci Macbook Air s 1.8GHz procesorom Intel Core i5 ( Turbo Boost do 2.9GHz) ako pomalší súrodenec.

Pri týchto zmenách by nejeden fanúšik očakával, že pôvodné Airko bude okamžite stiahnuté z online ponuky Applu. Opak je však skutočnosťou. V portfóliu dostupných počítačov ho ešte stále nájdeme aj napriek nie veľmi súčasným parametrom. Podľa môjho názoru sa však jedná o veľmi sympatický  krok zo strany cupertinskej spoločnosti. Ak sa niekto chystá začleniť do jablčného ekosystému so zariadením macOS a nehľadá stroj na komplexnú a širokospektrálnu prácu, tento stroj môže ešte stále veľmi dobre poslúžiť.

Pôvodný Macbook Air patrí medzi najfenomenálnejšie produkty spoločnosti Apple hlavne vďaka nestarnúcemu dizajnu. 

Okrem viditeľne lepšej a prepracovanejšej obrazovky pribudla na klávesnici funkcia Touch ID, vďaka ktorej si budeme môcť zabezpečiť počítač podobne ako v prípade Macbooku Pro. V súvislosti s týmto prvkom používa Apple bezpečnostný čip T2, ktorý poistí vaše platby prostredníctvom Apple Pay (jedného dňa sa snáď dočkáme) alebo zabezpečí dokumenty a celkový prístup do systému. Vylepšenia sa dočkala aj klávesnica, ktorá by mala byť oproti predošlému modelu o niečo stabilnejšia a viac odolná voči prachu. Táto záležitosť je však stále nepodložená, nakoľko sa o jej pravdivosti budeme môcť presvedčiť až po niekoľkých týždňoch používania. Osobne by som však menej prachu medzi klávesami určite uvítal. Nezabúdajme ani na Track Pad s prívlastkom Force Touch, ktorý sa zväčšil až o 20%. Reproduktory sa najnovšie nachádzajú po bokoch klávesnice a podľa prvých testov hrajú výrazne hlasnejšie a kvalitnejšie. Papierovo sa jedná o 25% nárast hlasitosti a dvojnásobne hlbšiu basovú podporu. Nechýba ani klasika v podobe kamery Facetime HD a trojradový mikrofón, ktorý pri hovoroch alebo komunikácii so Siri registruje váš hlas omnoho čistejšie.

Zmeny sa dočkali taktiež jednotlivé porty, pričom sa Apple štandardne zbavil konektorov pre klasické USB alebo SSD karty. Po hranách Macbooku Air tak nájdete dvojicu portov Thunderbolt 3 USB-C, ktoré sa postarajú o prenos dát, nabíjanie alebo prepojenie externých obrazoviek. V úlohe osamoteného vojaka v poli figuruje klasický 3,5 mm Jack pre slúchadlá. Pôvodný Macbook predstavuje dodnes pastvu pre oči v súvislosti s nádherným hliníkovým spracovaním, ktoré je pevné a ľahké zároveň. Apple pochopiteľne nový Macbook Air 2018 ešte o niečo odľahčil a využitím novej zliatiny hliníka sa postaral o výrazne priaznivejšie nároky spojené s recykláciou. Zariadenie je ponúkané v rovnakom striebornom prevedení ako predchádzajúca generácia, pričom sme sa dočkali ďalšej dvojice farieb v podobe zlatej a vesmírnej šedej.

Takto vyzerá čerstvo uvedený predstaviteľ novej generácie Macbooku Air. 

Predstavením nového Macbooku Air sa Apple zaslúžil o očakávanú senzáciu, ktorá bude určite oceňovanou skutočnosťou pri prechode zo starého Airka na nový model. Čo však zarazilo nielen mňa ale aj vás, je cena produktu. Zatiaľčo je pôvodný Air momentálne najlacnejším produktom v kategórii jablčných počítačov, s novou generáciou to už tak jednoduché nie je. Je samozrejmé, že nikto od Applu neočakával nastolenie rovnakej cenovky ako v prípade staručkého Macbooku Air, no aj na nové parametre a vychytávky sa zdá mnohým záujemcom cena nového modelu relatívne privysoká. Zaradením nového Macbooku Air 2018 by mali byť podľa prognóz vyšachované 12“ Macbooky, ktoré toho ponúkajú o niečo menej. Otázkou, ktorá vystáva pri potenciálnej kúpe nového jablčného počítača sú nakoniec vaše preferencie. Nový Macbook Air sa nepochybne už čoskoro stane hitom, no pri momentálnom výbere zo širokého spektra počítačov od Applu je stále omnoho ťažšie porovnávať cenu s funkciami a výkonom, ktorý vám daný počítač môže ponúknuť.

Macbook Air

Související články

Dnes nejčtenější

.