Zavřít reklamu

Příchod operačního systému iOS 16 se nezadržitelně blíží. Apple tento systém představil již před několika měsíci, a to na letošní vývojářské konferenci WWDC, a to po boku iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Od té doby jsou všechny tyto systémy k dispozici v rámci beta verzí pro vývojáře a testery. Pokud se tedy iOS 16 nemůžete dočkat, tak se společně v tomto článku podíváme na 5 tipů, jak se připravit na jeho veřejné vydání.

Ověření kompatibility

Prvním krokem, který musíte před instalací provést, je ověření kompatibility. Apple totiž postupně ze seznamu podporovaných zařízení vyřazuje starší iPhony. Každopádně, pokud nemáte více než 5 let starý jablečný telefon, tak se prakticky nemáte čeho bát. Nový systém iOS 16 budou samozřejmě podporovat nové iPhony 14 (Pro), na kterých už bude nainstalován. Kromě nich jsou podporovaná zařízení následující:

 • iPhone 8 a 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS a XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro a 11 Pro Max
 • iPhone 12 a 12 mini
 • iPhone 12 Pro a 12Pro Max
 • iPhone 13 a 13 mini
 • iPhone 13 Pro a 13 Pro Max
 • iPhone SE (2. a 3. generace)

 

Zálohujte

I když se ve většině případech nestává, že by aktualizace na novou verzi iOS selhala, tak jak se říká – výjimka potvrzuje pravidlo. Z toho důvodu je nutné být připraven, než-li překvapen, a pravidelně zálohovat. Nejjednodušší formou zálohování je na iCloud – tu můžete aktivovat v Nastavení → váš profil → iCloud → Záloha na iCloudu. Ručně pak zde můžete zálohu vyvolat klepnutím na Zálohovat. Popřípadě je samozřejmě možné klasicky iPhone zálohovat skrze Finder v macOS, respektive skrze iTunes ve Windows. Stačí, abyste iPhone připojili k Macu či počítači, a poté v rozhraní klepnuli na tlačítko Zálohovat. V případě, že se s vaším zařízením cokoliv stane, jej tak budete schopni jednoduše obnovit.

 

Uvolněte místo v úložišti

Nová majoritní verze operačního systému ve většině případech potřebuje ke stažení a instalaci hned několik gigabajtů. Ve většině případech platí, že dokonce na iPhonu musíte mít pro provedení stažení a instalace dvojnásobné místo v úložišti, než má samotná aktualizace. Vloni měl systém iOS 15 zhruba 4 GB, takže reálně jste museli mít k dispozici zhruba 8 GB – a letos tomu bude tak nějak podobně. Na našem magazínu už jsme se několikrát věnovali tomu, jak můžete místo v úložišti uvolnit. Níže proto přikládám článek, ve kterém některé tipy najdete.

Odstraňte vývojářský profil

Patříte mezi jedince, kteří se nemohli dočkat a nainstalovali si beta verzi iOS 16? Pokud jste si odpověděli kladně, tak nyní s největší pravděpodobností budete chtít získat právě veřejnou verzi iOS 16, abyste se nemuseli potýkat s chybami a problémy se stabilitou. Proto musíte odstranit vývojářský profil, a to v rámci Nastavení → Obecné → VPN a správa zařízení, kde následně rozklikněte konfigurační profil. Poté stiskněte řádek Odstranit profil a proveďte odstranění zakončené restartem telefonu. Je však nutné zmínit, že ani poté vám nejspíše nebude nabídnuta první veřejná verze iOS 16 a budete muset počkat na iOS 16.0.1. To je způsobené tím, že uživatel nemůže přejít ze stejné či novější beta verze na stejnou či starší verzi pro veřejnost.

 

Projděte si nové funkce

Provedli jste všechny zmíněné postupy v tomto článku? Pokud ano, tak se dá říct, že jste prakticky připraveni na příchod iOS 16. K čemu by vám však tento systém byl, kdybyste neznali veškeré novinky, které s ním přichází. Je důležité zmínit, že letos jich je k dispozici opravdu nepřeberné množství. Na našem magazínu jsme se jim samozřejmě věnovali a pokryli jsme prakticky všechny. Několik článků s hlavními novými funkcemi proto přikládám níže.

Související články

Dnes nejčtenější

.