Zavřít reklamu

Apple se s příchodem prakticky každé aktualizace svých operačních systémů snaží nějakým způsobem posílit ochranu soukromí a bezpečnost. Výjimkou samozřejmě není ani nedáno představený iOS 16, který nabízí nových možností na poli ochrany soukromí a bezpečnosti hned několik. Pokud vás zajímá, o jaké funkce se jedná, tak v tomto článku se o nich můžete dozvědět. Vrhněme se přímo na věc.

Face ID na šířku

Pokud jste někdy měli váš iPhone otočený na šířku a potřebovali jste jej odemknout, tak jistě víte, že se vám to nepovedlo. Face ID je totiž na šířku funkční pouze u iPadů Pro. Nutno však zmínit, že s iOS 16 se tohle mění a i na iPhonu bude možné využívat Face ID na šířku. Je tady ale jeden háček – tato funkce bohužel není k dispozici pro všechny jablečné telefony s Face ID. Konkrétně ji budou moci využít pouze uživatelé, kteří vlastní iPhone 12 a novější.

face id na šířku

Bezpečnostní kontrola

Mezi jednu z největších novinek na poli ochrany soukromí v iOS 16 patří určitě Bezpečnostní kontrola. Jedná se o speciální funkci, díky které můžete zrušit nežádoucí přístup lidí, aplikací a zařízení k vaším informacím, což se hodí například tehdy, pokud dojde ke změně okolností nebo úrovni důvěryhodnosti. Apple využití této funkce demonstroval například v neideálním manželství. Díky Bezpečnostní kontrole je možné provést Nouzový reset, který okamžitě resetuje přístup pro všechny uživatele a aplikace, nechybí ani Správa sdílení a přístupu, kde si můžete jednoduše vybrat, které osoby a aplikace budou mít přístup k vaším informacím. Všechny tyto možnosti najdete v Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Bezpečnostní kontrola.

Automatická instalace bezpečnostních aktualizací

Veškeré bezpečnostní aktualizace, které Apple vydá, se doposud instalovaly pouze s provedenou aktualizací iOS. Problém je ale v tom, že čas od času se objeví bezpečnostní aktualizace, kterou je nutné opravit co nejdříve. Takto Apple musel vždy čekat a opravu přidat v nové verzi iOS, nyní však došlo ke změně a bezpečnostní aktualizace se mohou instalovat úplně zvlášť. Tuto funkci lze aktivovat tak, že přejdete do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace, kde přepínačem zapněte Nainstalovat systémové a datové soubory.

Přístup ke schránce

Pokud si v rámci iOS cokoliv zkopírujete a nějaká aplikace následně tato data vloží, tak se vám o této skutečnosti zobrazí malé oznámení, abyste byli v obraze. V iOS 16 se však Apple rozhodl bezpečnost využívání schránky ještě více posílit. Nyní, pokud se aplikace pokusí vložit obsah z vaší schránky, tak se zobrazí dialogové okno, ve kterém je nutné k této akci přidělit přístup. Pokud přístup nepřidělíte, tak aplikace prostě a jednoduše schránku nebude moci využít, což je rozhodně fajn.

vlozeni_upozorneni_schranka_ios16

Zamknutí alb Skryté a Nedávno smazané

Součástí aplikace Fotky je album Skryté, do kterého je možné uložit takové fotky a videa, která se z různých důvodů nemají zobrazovat v klasické knihovně. Problém je ale v tom, že po přesunu obsahu tohoto alba sice dojde ke skrytí, avšak kdokoliv s odemčeným telefonem se do alba Skryté bude schopen přesunout. Uživatelé tak dlouho volali po možnosti uzamknutí tohoto alba prostřednictvím Touch ID či Face ID a v iOS 16 konečně Apple vyhověl. Kromě alba Skryté může být takto nově zamknuté i album Nedávno smazané. Aktivaci této funkce provedete v Nastavení → Fotky, kde aktivujte Use Touch ID či Use Face ID.

Dnes nejčtenější

.