Zavřít reklamu

Společnost Apple čelí v poslední době velmi přesně cílené ostré kampani provozovatele Facebooku. Jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí se bojí o svou reklamu. Nový iOS 14.5, který Apple vydá ještě v březnu, má totiž ještě více chránit své uživatele.

Nakolik jsou tyto obavy oprávněné, si budeme muset počkat, zatím to ale vypadá, že „hejterská“ kampaň proti Apple má mnoho odpůrců i mezi bývalými zaměstnanci samotného Facebooku. Někteří z nich se nechali slyšet, že kampaně sociální sítě proti společnosti Apple hraničí s pokrytectvím. Již zavedením iOS 14 společnost Apple posílila ochranu osobních údajů. Přidala v něm do portfolia nové funkce, které umožňují uživatelům kontrolovat, jaké aplikace třetích stran jejich data používají. Společnost vlastnící sociální síť Facebook tyto změny veřejně kritizovala, protože má obavy o příjmy z reklam, na kterých přímo závisí. Apple přitom v tuto chvíli pracuje na dalším nové funkci umožňující sledovat transparentnost aplikací, jejíž launch ohlásila na jaro tohoto roku spolu s iOS 14.5. Jakmile dojde k jejímu spuštění, aplikace již nebudou dále schopny bez povolení sledovat aktivitu uživatele mezi jinými aplikacemi a weby.

Takto se Facebook měnil v průběhu let: 

 

Jak to celé funguje?

Na Facebooku vidíte reklamy i podle toho, co jste dříve na internetu hledali a projevili zájem o koupi. Pokud Vás reklama zaujme a produkt – třeba sluchátka nebo džíny – si skutečně zakoupíte, maloobchodník zaznamená IDFA (identifikátor pro inzerenty) uživatele a sdílí jej s Facebookem. Tak se lze dopátrat toho, zda nákup provedl ten, kdo viděl reklamu na džíny nebo sluchátka na Facebooku, čímž se prokáže, zda reklama maloobchodníka zafungovala.IDFA rovněž poskytuje Facebooku i inzerentům mnoho údajů o spotřebitelském chování a cílové skupině, která na jejich reklamu reaguje. To pomáhá firmám v budoucnu své kampaně ještě lépe zacílit.

V praxi to znamená, že nový iOS 14.5 umožní každému uživateli toto sledování zablokovat, nebo povolit. Bez souhlasu tak nebude možné zaznamenávat IDFA, což znesnadní sledování úspěšnosti jednotlivých reklam. Po vydání nového iOS bude tedy pro Facebook velice těžké, aby přesvědčil své uživatele, aby povolili sledování v platformě 14.5. Facebook je na druhém místě mezi příjemci online reklamních příjmů, kde je naprostým lídrem Google. Největší hrozbou pro něj je právě strach z toho, že inzerenti začnou své peníze investovat spíše do sítě Google.

Facebook v tuto chvíli útočí na Apple cílenými kampaněmi v nichž tvrdí, že změny v ochraně soukromí nejvíce postihnou malé podniky, které využívají levnou reklamu pro propagaci svých produktů a služeb na Facebooku nejvíce. Podle některých bývalých zaměstnanců je však toto tvrzení nepodložené a spíše nepravdivé, jelikož malé lokální podniky, které využívají Facebook díky cenové dostupnosti nejvíce jsou většinou umístěny v konkrétních městech a státech, a proto je mnohem snazší najít pro ně cílovou skupinu bez možnosti využití IDFA trackerů.

Dnes nejčtenější

.