Zavřít reklamu

Středeční představení iPhonu SE 2. generace s sebou přineslo i konec jedné zajímavé a především solidně dlouhé éry. S oficiálním odchodem iPhonu 8 a 8 Plus z Online Storu a Apple Storů Applu totiž v jeho nabídce nezbyl jediný telefon s podporou technologie 3D Touch – tedy technologie, která v roce 2015 světu vyrazila dech. 

Prvním iPhonem s technologií 3D Touch se stal model 6s, který si svou premiéru odbyl přesně 9. září 2015 spolu se svým větším bratříčkem 6s Plus. K prvním majitelům se pak dostal o dva týdny později – konkrétně 25. září 2015. Prakticky okamžitě se stal z tohoto telefonu velký prodejní hit, jelikož nabízel kromě do té doby nevídané ovladatelnosti přítlakem i výrazné navýšení RAM paměti, pokročilejší čtečku otisků prstů v Home Buttonu a velmi výkonný čipset. Apple nabyl přesvědčení, že právě 3D Touch je tou správnou cestou a tlakové displeje u svých iPhonů používal ještě další tři roky. V roce 2018 se nicméně začaly pomalu nad tlakovým ovládáním stahovat mračna, jelikož jej dostaly jen dva iPhony ze tří. U iPhonu XR, který jej tehdy jako jediný z trojice nedostal, jej Apple nahradil takzvaným Haptic Touch, který se dá zjednodušeně popsat jako softwarový 3D Touch založený nikoliv na tlacích na displej, ale na přidržení prstu na určité části displeje, které záhy otevře nabídku dříve vyvolatelnou přítlakem. Tato technologie se zřejmě Applu zalíbila natolik, že se jí o rok později u iPhonů 11 a 11 Pro rozhodl 3D Touch zcela nahradit. Uživatelé kvůli tomu sice přišli o velmi zajímavý ovládací prvek, na druhou stranu však jeho odstranění umožnilo nasazení větší baterie, což se projevilo na delší výdrži telefonu. Kromě problematických rozměrů displejů s 3D Touch vrstvou pak měla Apple trápit i jejich váha a cena, která byla o poznání vyšší než cena klasických displejů. 

Anketa

Měli jste 3D Touch rádi?

Ano 70,37 %
Ne 7,12 %
Byl mi lhostejný 22,51 %
Celkem hlasovalo: 351

Přestože se 3D Touch ukázal nakonec očích Applu jako přešlap, mezi uživateli se těšil velmi slušné oblibě, což bylo možná i jeden z důvodů, proč se Apple k jeho úplnému zaříznutí rozhodl de facto až letos – tedy po použití ve čtyřech generacích a jeho následném zaříznutí v modelu vycházejícím z iPhonu 8, který 3D Touch nabízel. Milovníkům tohoto prvku nezbývá v tuto chvíli nic jiného než doufat, že se jej podaří Applu zcela stoprocentně softwarově nahradit a oni tak o uživatelský komfort, na který byli u tohoto prvku zvyklí, nepřijdou. A co vy, měli jste 3D Touch rádi? 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější