Zavřít reklamu

Jablečná hlasová asistentka Siri se sice může zařadit po bok nejznámějších a nejpoužívanějších digitálních pomocníků, ale svými výkony se nejspíše moc chlubit nebude. Ač zvládne základní úkony a dokáže rozeznat poměrně širokou paletu příkazů a otázek, oproti konkurenci v podobě Google Assistanta notně zaostává. Zákazníky tato skutečnost pravděpodobně příliš neodradí, ale i tak se jedná o kaňku na kráse, s níž se Apple již nějakou dobu potýká.

Pokud aktivně používáte Siri a vyzkoušeli jste si také nějakého jiného asistenta od konkurence, jistě jste si všimli diametrálních rozdílů, které mezi těmito dvěma chytrými pomocníky panují. Konkrétně Google Assistant jablečnou umělou inteligenci překonává na plné čáře a může se pochlubit o poznání lepšími výsledky. Problém Siri tkví totiž zejména v tom, že když se zeptáte na jakoukoliv otázku, z velké části vás zkrátka odkáže na internet a nebo vám poradí, ať si informaci najdete v na oficiálních webových stránkách. Jako ukázkový příklad stačí zmínit vydání třeba iPhonu 11. Zatímco jablečný asistent vám jen nabídne odkaz na stránky Applu, Google Assistant vám sdělí přesné datum a zároveň přihodí k odpovědi i několik podrobnějších detailů. Podobných příkladů je nespočet a společnost Loup Ventures tento neblahý fakt jen dokazuje. Firma totiž zorganizovala totiž řadu pokusů a experimentů, které měly porovnat výsledky tří hlasových asistentů – Siri, Alexy a Google Assistant.

Zatímco jablečný pomocník exceloval v běžných úkonech, jako je například nastavení budíku, upozornění nebo informace o aktuálním počasí, při těžších zadáních se pěkně zapotil. O tom konec konců vypovídají i výsledky testu, který se skládal z 800 více či méně obtížných otázek. Google Assistant rozuměl všem a dokázal správně zareagovat na 93% z nich, avšak ani Siri nedopadla zase tak špatně. Podařilo se jí porozumět 99.8% zadání a 83.1% náležitě zodpovědět a vykonat. Nejvíce rozporuplná byla v tomto ohledu Alexa, která sice pochopila 99.9% otázek, ale adekvátní odpověď nabídla pouze na 79.8% z celkového vzorku.

Pokud se Apple chce Googlu vyrovnat, bude muset na Siri ještě pořádně zapracovat. Problém společnosti je podle spoluzakladatele firmy SRI, již Apple v roce 2010 zakoupil a zmocnil se tak hlasového asistenta, v tom, že jablečný gigant stále přesně neví co od asistenta očekávat a na co ho úzce zaměřit. Klíčem tak je podívat se na problém z jiné perspektivy a ideálně Siri přepracovat tak, aby dokázala fungovat efektivněji a reprezentovala celý ekosystém, ne jenom některé jeho aspekty. Uvidíme, zda se společnost nakonec inspiruje.

Související články

Dnes nejčtenější

.