Zavřít reklamu

Apple USB Mouse zná snad každý, kdo se o Apple zajímá a mnoho z našich čtenářů jej pak znají z vlastních zkušeností, protože jej bohužel museli používat. Slovo bohužel je zde nasnadě, protože Apple USB Mouse nebo také Apple Hockey puck, jak se myši přezdívalo, je jedním z nejkontroverznějších produktů v historii Applu.

Myš totiž byla v některých věcech špičková a řadu let ji žádná jiná nepřekonala, ovšem v roce, kdy vstoupila na trh bylo jedno tlačítko již žalostně málo i pro milovníky Mac OS X a její miniaturní velikost nesedla rozhodně každému. Pojďme se podívat z blízka na jednu z nejzajímavějších myší v historii, kterou Apple představil na konci devadesátých let.

Apple Magic Mouse and USB mouse
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Apple USB Mouse byla představena světu jako součást balení nových iMaců v roce 1998 a během následujících dvou let ji Apple přibaloval ke všem svým počítačům. O tom, že se jedná o jednu z nejhorších myší v historii společnosti svědčí například fakt, že zatímco Apple USB Mouse byla vyráběna pouze dva roky, současná Magic Mouse je s námi již jedenáct let.

I když výroba netrvala dlouho, dokázal Apple přijít s neuvěřitelnými sedmi barevnými variantami, které vycházely z barev samotných iMaců G3, ke kterým byly myšy přibalovány. Jednalo se o barvy Bondi Blue, Blueberry, Strawberry, Grape, Lime, Tangerine a Graphite. Apple tak zcela změnil svou dosavadní politiku a poprvé představil barevnou myš a rovnou se zcela netradičním designem. Bohužel právě design byl kámen úrazu. Myš skutečně nejvíc připomíná hokejový puk, ale i ten je oproti ní větší. Samotná Apple USB Mouse je zhruba o polovinu menší než současná Magic Mouse a v ruce jste ji drželi skutečně jen konečky prstů, a to konkrétně palcem, prsteníčkem a prostředníčkem, kterým jste mohli klikat na jediné tlačítko. Na to jste ale mohli klikat také ukazováčkem.

Design byl skutečně tak nepodařený, že vznikla hned trojice příslušenství s názvy iCatch , Unitrap a Shell. Jejich cílem bylo pouze změnit tvar myši na eliptický a stačilo je na myš nacvaknout, abyste si měli kam položit ruku. Tlačítko zabírá zhruba třetinu povrchu celé myšky a jeho klikání je hodně hlasité, zhruba dvojnásobně oproti zvuku, který vydává při klikání Magic Mouse. Zpracování samotné myšky je navzdory tomu, že je kompletně z plastu na té nejvyšší úrovni.

Novinkou, která provází i samotný název myši, je USB port, který Apple použil poprvé ve své historii u myši. Vystřídal tak konektor ADB, kterému jsme se více věnovali v souvislosti s Apple Bus Mouse. Právě USB port však znamenal další problém, který se myšky týkal. Apple totiž vsadil extrémně krátký usb kabel, který byl určen k připojení do klávesnice, jenž sloužila také jako USB Hub. Připojit myš přímo do počítače bylo velmi složité právě díky krátkému kabelu.

Apple USB Mouse puck G3
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Abychom se však nevěnovali pouze negativům, je pár věcí, které jsou na Apple USB Mouse skutečně působivé, a to nejen z pohledu konce devadesátých let, ale dokonce i z dnešního pohledu. Všechny souvisí se zcela perfektním zpracováním, které je řekl bych na vyšší úrovni, než je tomu u myší od Applu dnes. Osobně jsem puk používal před mnoha lety, ale i tak byl již na tu dobu deset let starý. Navzdory tomu fungoval jako nový a jeho kliknutí bylo stále stejné jako když mám nyní před sebou zcela novou myš, ještě zabalenou. Kliknutí je výraznéa i když je hlasitost vysoká, je to kompromis za skutečně dobrý pocit, který se vám dostává při klikání.

Další perfektní věcí je neskutečná přesnost. I když používá myš stále mechanickou kuličku ve své spodní části a nikoli optický senzor, je neuvěřitelně přesná. Jedná se o myš, se kterou můžete jezdit po jednotlivých pixelech a pokud hledáte možnost, jak se ve Photoshopu navigovat skutečně přesně, je legendární puk zajímavou volbou i v dnešní době, jeho přesnost je totiž neuvěřitelná. Navíc díky USB jej můžete používat i dnes.

Apple puk mys
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zajímavostí je, že i když jsem se skutečně hodně snažil při hledání myšky od své sbírky, nikde jsem nenašel myš v nějakém jiném balení než v zataveném plastovém sáčku. Myš se totiž prodávala pouze jako příslušenství pro iMac a jediné oficiální balení, které se mi podařilo dohledat, byla krabice, ve které byla myš, dokumentace, CD a klávesnice právě k iMacu G3. Samotná myš v krabici se dle toho, co se mi podařilo najít, neprodávala a pokud ano, budu rád, když do komentáře pošlete odkaz na fotografii, ve které je krabička k této myši. Jediná možnost, jak koupit originálně zabalenou myš, je koupit kus, který byl určen pro servisy, jenž se dodával zatavený v igelitovém sáčka.

Pokud byste si chtěli myš vyzkoušet nebo zařadit do sbírky, jedná se o jednu z nejlevnějších historických myší od Applu. Za kousky v dobrém stavu zaplatíte okolo 15 dolarů. Mě se podařilo koupit zcela nový, originálně zabalený kus za cenu 28 dolarů. Rád bych vás také poprosil o schovívavost, co se fotografií v tomto článku týká. Vzhledem k tomu, že mám jako jeden z mála na světě myš zatím nepoužitou a originálně zabalenou, nechtěl jsem ji kvůli fotografiím rozbalovat. Věřím, že na internetu případně najdete tisíce zajímavých fotografií Apple USB mouse a děkuju za pochopení.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější