Zavřít reklamu

V minulém dílu Vzpomínek na Apple jsme se podívali na nádhernou Apple Pro Mouse, která se stala symbolem a ikonou designu společnosti Apple na dlouhé roky. Tentokrát půjdeme ještě víc do minulosti a představíme si Apple Desktop Bus Mouse, kterou se mi podařilo získat v rámci aukce ještě zabalenou, nikdy nepoužitou a jedná se tak o celkem raritní kousek do sbírky.

Zatímco Apple Pro Mouse byla ikonickým produktem, Apple Desktop Bus Mouse je zcela jiná. Její design totiž v žádném případě neosloví lidi tak, jako v případě následovníků této myši, ale o to zajímavější je z hlediska techniky. Jedná se totiž o kousek, který přinesl zcela nové rozhraní pro připojení periférií a mnohem víc než o samotnou myš šlo Applu o technologii. Pojďme se na ni podívat detailně na následujících řádcích.

Apple Desktop bus mouse krabice

Mimochodem, pokud jste si někdy říkali, zda to Apple nepřehání s ekologií a s minimalismem balení svých nových produktů, pak věřte, že nepřehání. Při pohledu na produkty a jejich balení v devadesátých letech vám totiž okamžitě dojde, že Apple bude muset balit minimalisticky vše, co vyrobí, ještě nejmíň dalších tisíc let, aby odčinil to, jakým způsobem plýtval místem a materiály ve svých začátcích.

Samotná myš je totiž v krabici větší, než ve které si dnes kupujete MacBooky nebo iPady Pro. Velkou papírovou krabici vyplňuje obrovský kus plastu s výliskem na samotnou myš, která je jen o něco málo větší, než aktuální Magic Mouse a balení Magic Mouse by se do krabice od Apple Bus Mouse vešlo zhruba dvacet. Samotná myš je dále zabalena v pevném igelitovém sáčku. Pokud jste sběratelé a líbí se vám design balení, který Apple používal na začátku devadesátých a na konci osmdesátých let, pak je Apple Bus Mouse něco, co vám rozhodně nesmí ve vaši sbírce chybět.

Krabice pak milovníky Applu potěší i tím, že kromě roku 1988 a faktu, že výrobce je Apple Computer, nese informaci o tom, že byla myš sestavena v USA. Jedná se tedy o produkt z doby, kdy ještě Apple neuvažoval nad tím, že by dokázal výrobu přenechat zcela jiným externím firmám tak jak je tomu dnes. Další zajímavostí je pak označení produktu na krabičce v sedmi různých jazycích. Dnes již zkrátka vidíte Magic Mouse a na nějaké překlady typu Maus, Souris nebo Muis můžete zapomenout.

Design Apple Bus Mouse se jen nepatrně liší od designu Apple Mouse IIc, který vychází z Macintosh Mouse z roku 1984. Design však nebyl tím, co bylo u Apple Bus Mouse hlavní novinkou. Ergonomie upřímně v té době Applu příliš neříkala a tak jste v ruce drželi krabičku. Tím hlavním, co tato myš v roce 1986 přinesla, bylo připojení ADB (Apple Desktop Bus). Apple uvedl myš Apple Desktop Bus Mouse v roce 1986 a dodával ji spolu s Apple IIGS až do roku 1992. ADB bylo poměrně zajímavé řešení, kterým Apple připojoval nízkorychlostní zařízení k počítačům a bylo poprvé uvedeno na trh jako součást počítače Apple IIGS právě v roce 1986 a prvním zařízením kompatibilním s tímto rozhraním byla klávesnice a myš Apple Bus Keyboard a Apple Bus Mouse.

Apple bus mouse box included

Cílem rozhraní bylo připojit klávesnici a myš bez nutnosti tyto periférie vzájemně propojit a vynechat další rozbočovače nebo zařízení, která by stála mezi myší, klávesnicí a základní deskou počítače. Jednalo se v podstatě o obdobu PS/2 konektoru, který používala platforma PC. Rozhraní však stihl na konci devadeástých let stejný osud jako již zmíněné PS/2. Postupně jej Apple nahradil portem USB a poslední počítače s Apple Desktop BUs portem byly vyrobeny v roce 1999. Ještě v roce 2000 však některé modely Macu disponovali tímto portem v podobě interní sběrnice.

Samotná myš pak byla jednotlačítková a pochopitelně také mechanická. To znamená, že se v jejím nitru ukrývala pogumovaná kulička, kterou bylo nutné čas od času z myši vyjmout a vyčistit nejen ji samotnou, ale zejmena pak dvojici koleček, které fungovaly jako senzory, jenž snímaly dráhu pohybu myšky. Samotná myš jak již bylo řečeno příliš ergonomie nepobrala a při delší práci z ní bolely ruce ruce. Samotný skluz po podložce byl však na tu dobu poměrně příjemný.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.