Zavřít reklamu

Zatímco s prodeji Apple Watch, AirPods, iPhonů či iPadů nemá Apple žádné velké problémy, v případě Maců je tomu přesně naopak. Již řadu měsíců se totiž kalifornský gigant potýká s upadajícím zájmem o jeho počítače, který se naplno projevil i v posledním čtvrtletí loňského roku. Na data týkající se prodejnosti si posvítily celkem dvě analytické společnosti – konkrétně IDC a Gartner. Obě přitom došly ke stejnému závěru – Macy zkrátka netáhnou tak, jako dřív. 

Z dat IDC vyplývá, že zatímco dodávky počítačů obecně v posledním čtvrtletí meziročně povyrostly o velmi slušných 4,8 % a dostaly se na 71,8 milionů kusů, Macy (které se mezi počítače samozřejmě také počítají) zaznamenaly meziroční propad dodávek o nepříjemných 5,3 %. Kvůli tomu se tak meziročně snížil podíl Applu na trhu ze 7,3 % na konci roku 2018 na 6,6 % na konci loňska. 

Data společnosti Gartner hovoří téměř stejně jako ta v rukou IDC. I podle nich se dodávky počítačů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně zlepšily, avšak Apple si v tomto období pohoršil. Celkově měly dodávky počítačů v tomto období povyrůst o 2,3 %, zatímco dodávky Applu klesly meziročně o 3 %. I kvůli tomu tak zůstává jak v tabulkách IDC, tak Gartneru na čtvrtém místě v tabulce největších dodavatelů loňského roku. Za ten podle Gartneru dodal 18,35 milionů Maců, IDC pak odhaduje něco kolem 17,68 milionů Maců. 

Pokles dodávek Maců není pro Apple v žádném případě radostnou zprávou – tím spíš, když jej zaznamenal ve vánočním období, které bývá prodejně skutečně silné. Nezbývá tedy než doufat, že letošní rok přinese skutečně zajímavé Macy, které tento úpadek zastaví a v ideálním případě prodeje opět nastartují. Pokud se tak nestane, je jasné, že místo čtvrtého největšího dodavatele počítačů Apple dříve či později opustí. 

Související články

Dnes nejčtenější