Zavřít reklamu

V roce 2019 se uživatelé operačního systému macOS stávali terčem internetových hrozeb častěji než kdykoliv předtím. O tuto informaci se podělila společnost Malwarebytes, která kromě různých analýz vyvíjí také stejnojmenný software, jenž má uživatele ochránit proti malwaru a dalším škodlivým virům. Tato společnost uvádí, že na poli 25 nejčastěji vyskytujících se hrozeb patří až šest z nich operačnímu systému macOS. Pokud byste všechny nalezené hrozby roztřídili do chlívků podle operačních systémů, tak by měl macOS pod svým jménem až 16 % hrozeb. Zbylých 84 % poté samozřejmě patřilo dalším operačním systémům v čele s Windowsem.

Malwarebytes uvádí, že 16 % ze všech hrozeb, které pochází z operačního systému macOS, je vcelku velké číslo. Je totiž nutné brát v potaz, že uživatelé Maců a MacBooků tvoří ze všech uživatelů počítačů jen 1/12: „I když možná 16 % nezní nijak zásadně, tak je nutné tohle číslo převést na konkrétní počítače. Celkový počet nalezených hrozeb na Macích je sice menší než na Windows, avšak základna uživatelů macOS je taktéž menší, než základna uživatelů Windows. Pokud budeme brát v potaz, že uživatelská základna využívající macOS má 1/12 velikosti uživatelské základny Windows, tak je 16 % vcelku velké číslo,“ uvádí Malwarebytes. Poprvé v historii se navíc malware z Macu objevil v žebříčku pěti nejvíce detekovaných hrozeb a obsadil druhé a páté místo.

Na druhém místě se umístil malware NewTab, který tvoří až 4 % ze všech detekovaných hrozeb. Jedná se o formu adwaru, který využívá rozšíření prohlížečů k tomu, aby modifikoval obsah na webových stránkách. Momentálně už jej najdeme jen v Google Chrome, jelikož Safari získalo proti této hrozbě opatření. Na pátém místě se umístil maware PUP.PCVARK, který byl zodpovědný za 3 % všech detekovaných hrozeb. Jedná se o malware, který se instaluje společně s určitými programy. Celkově Malwarebytes uvádí, že na jeden Mac bylo zjištěno 9,8 hrozeb za rok 2019, v porovnání s operačním systémem Windows, kde bylo zjištěno „jen“ 4,2 hrozeb na jedno zařízení. Mnoho lidí si myslí, že je macOS operační systém, který nelze nakazit malwarem či jinou hrozbou – proto také neinstalují antivirový program. Malwarebytes však uvádí, že v dnešní době už je vše jinak a instalace antiviru se doporučuje i na Macy.

Dnes nejčtenější

.