Zavřít reklamu

Stále se najde poměrně velké množství uživatelů, kteří nemají obavy o bezpečnost svého Macu. Obecné (a mylné) přesvědčení, že „Mac se nemůže nikdy ničím nakazit“ je stále ještě u řady lidí pevně zakořeněné. Jakých chyb se nejčastěji dopouští, ti, kteří bývají posléze nepříjemně překvapeni nálezem škodlivého softwaru na svém Macu?

Nebezpečné stahování

Na rozdíl od iOS platformy můžete na svůj Mac stahovat i software, který nepochází přímo z App Store. Má to své výhody, ale také svá úskalí. U softwaru, který distribuují přímo vývojáři daných aplikací, se příliš obávat nemusíte. Pokud se rozhodnete stahovat software nelegálně, mějte se na pozoru. Řadě distributorů „pirátského“ softwaru opravdu nejde o nic jiného, než o jeho zpřístupnění co nejvíce lidem, najdou se ale tací, kteří tímto způsobem chtějí ostatním škodit. Příliš důvěryhodný ale nemusí být ani software, který se vydává za oficiální nástroj pro váš Mac – příkladem mohou být například programy, které se na první pohled tváří, že chtějí váš Mac před škodlivým softwarem ochránit, opak je ale pravdou.

Nepravidelná aktualizace

Určitě to znáte. Právě ve chvíli, kdy jste v největším pracovním či studijním zápřahu, píšete důležitou zprávu, nebo třeba jen sledujete nejnovější díl vašeho oblíbeného seriálu, vyskočí na vás v pravém horním rohu displeje vašeho Macu notifikace o aktualizaci softwaru. Pokud jste zrovna vytížení, kliknete na odložení aktualizace. Tato situace se často opakuje neustále dokola. Zanedbávat aktualizace operačního systému se ale nemusí vyplatit – kromě vylepšení a oprav chyb totiž přinášejí také bezpečnostní záplaty.

Povolený Flash Player a Java

Flash Player a Java byly kdysi zásadními součástmi řady webových stránek – díky těmto nástrojům jste mohli přehrávat videa, animace, a zobrazovat specifické prvky na stránkách. V současnosti se ale žádný z těchto nástrojů téměř nikde nepoužívá, a obecně nejsou považovány za bezpečné. Pokud je na svém Macu zakážete (v případě, že tomu tak již dávno není), rozhodně mu tím neuškodíte, naopak. Klikněte na  menu v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu -> Předvolby systému. Vidíte zde ikonku Flash Playeru? Pokud ji chcete odstranit, stáhněte na této stránce nástroj pro deinstalaci a řiďte se příslušnými pokyny. Odstranění Javy z Macu bude o něco pracnější. Ve Finderu -> Aplikace -> Utility spusťte Terminál a zadejte postupně následující příkazy, které pokaždé potvrdíte stiskem klávesy Enter.

sudo rm -fr /Library/internet Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin
sudo rm -fr /Library/PreferencePanes/JavaControlPanel.prefPane
sudo rm -fr ~/Library/Application Support/Oracle/Java

Deaktivace ochrany Macu

Součástí operačního systému macOS jsou i různé druhy ochrany. Jedním z nich je System Integrity Protection (SIP), který uživatelům brání v provádění změn v jádrových částech operačního systému. Řada uživatelů si kvůli nejrůznějším vylepšením SIP deaktivuje, to ale značně snižuje jejich bezpečnost. Pokud jste si jisti tím, co děláte, můžete v případě potřeby deaktivovat SIP dočasně, pro jistotu ale svůj Mac v tomto stavu neponechávajte.

Související články

Dnes nejčtenější

.