Zavřít reklamu

iTunes a iCloud pro Windows obsahovaly chyby, kvůli kterým mohli hackeři do počítačů svých obětí nahrát na dálku ransomware. Ten dokáže celý váš pevný či SSD disk zašifrovat klíčem. Hackeři jsou schopni disk opět odšifrovat, ale zpravidla za nemalou peněžní sumu.

O problému informoval magazín ArsTechnica, který mimo jiné uvedl, že se o nalezení chyby zasloužila bezpečnostní společnost Morphisec. Tat chybu označila jakožto uvozovkami neoznačenou cestu. Pokud vývojář neoznačí při vývoji aplikace cestu k nějakým souborům či ke složce do uvozovek, může v některých případech dojít ke zneužití této chyby. V případě, že je aplikace nainstalovaná v systému označená antivirem jako bezpečná, tak se může při kontrole přeskočit její skenování. Pokud tedy útočníci výše popsané chyby zneužijí, antivir si ji nevšimne, anebo ji jednoduše neřeší. Hacker má tedy de facto otevřená vrátka a může přes ně útočit na dálku na počítače, aniž by jejich majitel cokoliv věděl. Apple tuto chybu opravil již v rámci iTunes 12.10.1 a iCloud 7.14 pro Windows. Všichni uživatele tohoto operačního systému by si tedy urychleně měli zkontrolovat aktuálnost obou těchto aplikací, a popřípadě je aktualizovat.

Bohužel pro uživatele Windows, opravení chyby nemůže zaručit 100% bezpečí. Ke správnému fungování iTunes se do operačního systému instaluje ještě služba Bonjour, která se společně s iTunes neaktualizuje, a dokonce ani automaticky neodinstaluje. Pokud tedy chcete mít maximální pocit bezpečí, měli byste aplikace iTunes a Bonjour odinstalovat. Jakmile tak učiníte, můžete oba programy znovu nainstalovat v jejich nejnovějších verzích. Operační systém macOS není touto chybou postižen – především díky tomu, že v macOS 10.15 Catalina už iTunes nahradila trojice aplikací s názvy Hudba, Podcasty a TV.

Související články

Dnes nejčtenější

.