Zavřít reklamu

Ač nejnovější generace jablečných telefonů nabízí mnohé zajímavé funkce a může se pyšnit o něco lepším hardwarem než předchůdce, zraky fanoušků se upírají především k designu. Ten se sice od loňských modelů příliš neliší, ale kombinace trojitého fotoaparátu s matným zadním tvrzeným sklem u iPhonů 11 Pro tvoří jakousi dominantu. Mnohým by mohlo vrtat hlavou, jak vlastně Apple vzhledu zadní strany telefonu docílil. Výroba byla o poznání složitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Na tuto otázku totiž zřejmě odpovídá patent, který si společnost nechala zaregistrovat na začátku roku 2018. Ten obsahuje podrobnosti jak o materiálu, jenž zdánlivě připomíná kov, tak o samotném zpracování skla. První náznaky si neodpustil viceprezident pro hardware, Dan Riccio, jenž v propagačním videu zmínil několik střípků informací. Podle něj je tvrzené sklo na zadní straně telefonu tvořeno z jediného kusu, který je nejprve odlit, vyztužen a nakonec přetaven do podoby matného skla, připomínajícího kovový povrch. Materiál by však podle patentu nakonec jen mást vzhledem, údajně totiž vážně obsahuje část kovu, což jen podtrhuje jeho celkový design. Apple totiž podle něj vymyslel způsob, jak zpracovat a vytvarovat sklo z jediného kusu s příměsí kovu, aniž by narušil jeho jemnou strukturu.

Díky této metodě lze docílit pevného, dobře vypadajícího materiálu, který je možné libovolně přizpůsobit zbytku smartphonu. Celý proces termoplastického zpracování totiž spočívá v položení „kovového“ skla s nejrůznějšími příměsi na skleněnou formu s jemnou strukturou povrchu, nahřátí formy na určitou teplotu a následném stlačení obou materiálů dohromady. Po nastavené době se kovové sklo rychle zchladí a oddělí od zbytku formy, díky čemuž na něm ulpí stejně matná a jemná vrstva. Co se týče samotných příměsí do skla, jedná se rovnou o několik různých prvků, včetně zirkonia, platiny, železa, zlata a hliníku. Zpracování je náročné nejen na materiál, ale také na proces jako takový, kdy je zapotřebí dávat pozor na celkovou konzistenci a rychlost zchlazení či tavení. Přesto jde ale o zajímavý způsob, jak se odlišit od konkurence a vypilovat zadní tvrzené sklo k dokonalosti. Konec konců, většina výrobců volí buď plast, nebo obyčejnou slitinu z kovu.

Související články

Dnes nejčtenější

.