Zavřít reklamu

Pokud vás někdy zajímalo, jak je to s rozšířením iOS a Androidu v Česku a Slovensku nebo kde stále nejvíc lidí surfuje na internetu pomocí počítače, pak jste tu správně. Díky datům od společnosti Gemius se máme možnost podívat na to, jak se jednotlivým operačním systémům a zařízením daří jak u nás, tak u našich východních sousedů.

Na čem surfují Češi a na čem Slováci?

Zcela nejzásadnější rozdíl mezi Českem a Slovenskem je v procentuálním zastoupení jednotlivých typů zařízení, které používají obyvatelé daných zemí pro přístup k internetu. Zatímco v ČR stále ještě vedou stolní počítače před mobilními telefony, na Slovensku již dlouhou dobu kralují právě smartphony. Konkrétně v ČR používá pro přístup k internetu tablet 4,9 %, smartphone 43,22 % a počítač 51,69 % uživatelů.

Devices

Na Slovensku je pak situace radikálně jiná, pro přístup k internetu zde používá tablet 6,07 %, počítač 32,71 % a smartphone 61,07 % uživatelů. Rozdíl mezi počtem uživatelů mobilních zařízení na Slovensku a v Česku je tedy téměř 20 % ve prospěch Slovenska. Je těžké odhadovat, čím je tento nepoměr způsoben, ve prospěch surfování na mobilním telefonu na Slovensku však hrají paušály operátorů, které jsou zde všeobecně levnější než v ČR.

Devices-3

iOS vs Android vs Windows

Zajímavé je pak pro fanoušky Applu především srovnání operačních systému a jejich obliba v ČR a v SR. V rámci tohoto srovnání se berou celé skupiny operačních systémů. Pod pojmem Apple OS je tedy myšleno jak iOS tak MacOS, v rámci Windows jsou pak taktéž myšleny jak mobilní, tak stolní verze systému.

Bohužel je jasné, že uživatelé Apple OS budou tvořit v rámci obou zemí spíše minoritu, a tak poslední výsledky ze srpna 2019 mluví o tom, že operační systémy od Applu používá v ČR pro 10,66 %, Android 38,85 % a Windows 49, 71 % uživatelů. Na druhou stranu potěší fanoušky alespoň fakt, že v loňském září používalo Apple OS pouze 8,58 % uživatelů, což znamená meziroční nárůst o více než 2 %.

Operating systems

V rámci Slovenska vede s obrovským náskokem Android, který používá 56,64 % všech uživatelů, kteří se se svým zařízením připojují k internetu. Na druhém místě zastoupený Windows pak používá 31,35 % uživatelů a překvapivě operační systémy od Applu zde používá větší procento uživatelů než v ČR a to rovnou 11,61 %.

Operating systems-2

Vyšší množství zastoupení Apple OS v rámci Slovenska je pak zvláštní zejména při pohledu na průměrnou mzdu v obou státech. Zatím co v ČR je aktuální průměrná mzda 1318€, v rámci Slovenska je průměrná měsíční mzda 1013€. Zařízení s Apple OS jsou přitom v průměru dražší než zařízení s operačním systémem Android. Je tedy otázkou, zda se na Slovensku začaly hojněji objevovat telefony od Applu v podobě iPhone 8 nebo iPhone SE, které Apple prodává nebo prodával za skutečně dobrou cenu nebo zda si zkrátka Slováci na své telefony víc potrpí a investují do iOS.

Data použita v tomto článku pochází od společnosti Gemius, kterou dobře zná většina majitelů velkých webových stránek. Jedná se totiž o nejpoužívanější auditované měření návštěvnosti stránek v ČR/SR, které využívají stovky největších webů v ČR/SR. Pokud nepoužíváte Google Analytics a chcete svá data ukazovat veřejně, pak používáte Netmonitor, který následně používá služby Gemius, pro měření návštěvnosti. Jedná se tedy o skutečně relevantní data. Společnost sice sama nikde neuvádí, jaký vzorek populace měří nebo jak velké procentuální odchylky počítá, ovšem vzhledem k počtu zahrnutých stránek a jejich velkosti lze soudit, že odchylky budou skutečně minimální, řádově pak v nízkých jednotkách procent.

Související články

Dnes nejčtenější

.