Zavřít reklamu

Pro někoho je představení nových iPhonů známkou toho, že by si konečně mohl zakoupit zbrusu nový model, jiní se zase na představení nových iPhonů těší kvůli tomu, že spadnou ceny starších modelů. Pokud i vy patříte do druhé skupiny uživatelů, tedy do té skupiny, která nepotřebuje úplně nový model iPhonu a vystačí si se starší generací, zbystřete. V návaznosti na článek, který vyšel na LsA před malou chvílí, jsme si řekli, že by bylo fajn také zmínit úskalí, kterými si musíte projít i jako kupující a nikoliv jen jako prodejce. Podíváme se na vše, s čím se můžete setkat při nákupu zařízení z druhé ruky, a také si řekneme, na co byste si měli dávat pozor. Není na co čekat, vrhněme se přímo na věc.

Výběr inzerátu

Nejdříve ze všeho je samozřejmě nutné, abyste si vybrali inzerát. Před výběrem je nutné si v případě iPhonu stanovit cenu, barvu zařízení a velikost úložiště. Inzeráty poté můžete vybírat prakticky kdekoliv, ať už to je na různých českých a slovenských portálech zabývajících se inzercí, na Facebook Marketplace, či například na našem bazaru Letem světem Applem. Při výběru inzerátu si dejte pozor na to, aby v něm bylo co možná nejvíce informací, a také aby byl napsán správně. Nutností je, aby se v takovém inzerátu nacházela alespoň informace o stavu telefonu a také reálné fotografie. Pokud se v popisu nachází jenom text „prodám iphone“, tak něco není v pořádku. Pokud jste si našli inzerát s pěknými fotografiemi, detailním popisem a máte z něj dobrý pocit, už nezbývá nic jiného, než se prodejci ozvat.

Komunikace s prodejcem

Poptejte se, zdali je všechno na telefonu v pořádku, a vše funguje tak, jak má.

Pokud máte tu možnost, tak se rozhodně nebojte prodejci zavolat. Z hlasu většinou ihned poznáte, zdali se jedná o seriózního člověka, či nějakého překupníka. V tom prvním případě se společně domluvte na schůzce, popřípadě se ještě také poptejte, zdali je všechno na telefonu v pořádku a vše funguje tak, jak má. Pokud vám v tomto případě prodejce sdělí, že je něco špatně a v inzerátu bylo napsáno „plně funkční“, tak buďte velmi obezřetní. Je dosti možné, že iPhonu bude v horším stavu, než si můžete myslet. Naopak, pokud je vše OK, tak už se jen stačí domluvit na převzetí. Nejlépe uděláte, když se společně domluvíte na osobní schůzce. Pokud jste tak učinili, tak už je před vámi ten nejsložitější krok – samotná schůzka a vyzkoušení zařízení.

Převzetí a vyzkoušení iPhonu

Jakmile se společně s prodejcem sejdete, tak si dejte pořádně načas. Vyzkoušejte naprosto všechno, co můžete. Nejdříve se podívejte do Nastavení, kde rozklikněte kolonku Baterie. Zde zkontrolujte maximální kapacitu, popřípadě nutnost servisu. Důležitá je také funkčnost Touch ID či Face ID – o té se můžete přesvědčit také v Nastavení. Dále vyzkoušejte přední a zadní kameru a natočte video. Video si poté přehrajte, abyste zjistili, zdali funguje i zvuk. Dále vyzkoušejte boční přepínač tichého režimu. Nezapomeňte také vyzkoušet vložit SIM kartuzavolat, abyste se ujistili, že iPhone přijímá signál a funguje horní reproduktor společně s mikrofonem. Nakonec si ještě otevřete stránku ověření krytí od Applu, kde zjistíte další informace ohledně kupovaného zařízení. Snažte se, aby vám celý tento proces trval klidně i několik dlouhých minut, během kterých se může iPhone například restartovat kvůli vadnému hardwaru apod. Pokud se všechno zdá být v pořádku, tak se s prodejcem dohodněte na ceně. Čeho se tedy ve zkratce držet? Ideálně těchto bodů:

  • Kondice baterie
  • Touch ID / Face ID
  • Přední a zadní kamera, foto a video
  • Hlavní reproduktor
  • Boční přepínač společně s ostatními tlačítky
  • Vložení SIM karty, hovor, mikrofon a horní reproduktor
  • Ověření krytí od Applu
  • Celkový pocit a plynulost zařízení

Občas je to o štěstí

I když se při komunikaci i při předání může zdát všechno v pořádku, tak je nutné brát v potaz, že často je to všechno o štěstí. I když se může první dny zdát telefon jako nový, tak po několika dalších dnech může začít zlobit. V tomto případě už však bohužel nejspíše nic neuděláte, jelikož prodejce moc dobře věděl, co to vlastně prodává. Na první pohled bohužel nemůžete zjistit například to, zdali náhodou iPhone nebyl vytopený, či už se v jeho vnitřnostech někdo „nehrabal“. Rozhodně vás však tímto odstavcem nechci strašit. Naštěstí navíc existují různé společnosti, které se mimo jiné prodejem repasovaných iPhonů zabývají a navíc k tomu dostanete na zařízení také záruku. Rozhodně se tedy nebojte několik stovek připlatit a zvolit jistější možnost, než abyste nutné kupovali zařízení od někoho, koho uvidíte nejspíše v životě poprvé a naposled.

Související články

Dnes nejčtenější

.