Zavřít reklamu

Zítřejší datum má jablečná společnost ve svém kalendáři zakroužkované červenou barvou. Bude se totiž řešit odvolání jablečné společnosti proti irské daňové nesrovnalosti, která se šplhá až na závratných 14,3 miliardy dolarů. V čele tohoto jednání nebude za stranu kalifornského giganta nikdo jiný, než jeho finanční ředitel, Luca Maestri. Kromě něj se bude na odvolání přítomno dalších pět ředitelů z Applu a očekává se, že by se celá tato daňová kauza měla vyřešit během dvou dnů. Pokud vůbec nevíte, o čem se v tomto odstavci bavíte, tak pokračujte čtením níže, kde vás do této kauzy zasvětím.

Vedení Evropské unie však rozhodlo, že je tohle chování nezákonné.

Apple si nechal posílat všechny své příjmy z Evropské unie do svého evropského velitelství v Irsku. Kalifornský gigant si Irsko vybral právě proto, že má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi velmi nízkou sazbu daně z příjmu právnických osob, která zde činí 12,5 %. Irská vláda navíc k tomu ještě jablečnou společnost osvobodila od dalších poplatků, a tak Apple ve výsledku platil ještě menší sazbu DPH, než již zmíněných 12,5 %. Vedení Evropské unie však rozhodlo, že je tohle chování nezákonné. Apple je v tomto dá se říct nevinně, jelikož zákon údajně porušila právě irská vláda. I přesto se ale má po Applu požadovat doplacení daní. Odvolala se jak společnost Apple, tak irská vláda a očekávalo se, že se obě tyto strany budou řešit individuálně. Nakonec se však ukázalo, že budou tato jednání spojena, a že vyřešení případu potrvá nejdéle dva dny.

Na slyšení se bude projednávat především to, jak vlastně Apple dosahuje svých zisků. Evropská komise tvrdí, že zisky jsou tvořeny prodejem produktů v těch zemích, kde je Apple prodává. Naproti tomu zase Apple tvrdí, že prodává pouze duševní vlastnictví – tedy práci, která šla do výzkumu, designu a vývoje produktů. A právě tato práce byla provedena ve Spojených státech, kde údajně Apple tvoří zisk a odvádí daně. Na dvoudenní slyšení, které se bude konat v Lucemburském obecném soudu, tj. druhý nejvyšší soud v Evropské unii, bude tedy dohromady posláno šest vedoucích pracovníků z Applu, aby prokázali, že jablečná společnost neudělala nic špatného. Jak tohle slyšení dopadne je velice těžké s předstihem určit. Už nyní je ale jasné, že tohle rozhodně nejsou poslední trable, které Apple v Evropě má. Zbrojí proti němu totiž i Francie, Itálie a je dosti pravděpodobné, že další státy budou následovat.

Související články

Dnes nejčtenější

.