Zavřít reklamu

Tim Cook v uplynulém týdnu cestoval hodně po Evropě. Zastavil se například v Amsterdamu a Irsku. Poskytl také rozhovor deníku Irish Time, v rámci něhož se rozpovídal o kontroverzním daňovém vztahu mezi Applem a Irskem, o rozhodnutí zrušit plány na výstavbu datového centra v zemi a podobně.

Cook vysvětlil, že Apple je stále plně oddaný Irsku, přestože se jeho úsilí v zemi za poslední rok snížilo. Cook podotkl, že cupertinská společnost nepřišla do Irska konkrétně kvůli daňovým výhodám. Apple si myslel, že by v Irsku mohl růst a pomohl by tím i samotné zemi. „Upřímně řečeno, nepřišli jsme do Irska kvůli daním. Přišli jsme do Irska v roce 1980, protože jsme v něm viděli komunitu, o které jsme si mysleli, že bychom v ní mohli růst a že bychom mohli udělat spoustu věcí, kterými bychom podpořili kontinent,“ řekl Cook.

CEO kalifornského giganta se také pochlubil vztahem společnosti s vývojáři v Irsku. Uvedl, že v současné době se v zemi nachází 17 tisíc vývojářů aplikací. Apple evropským developerům dohromady vyplatil už 20 miliard eur. Dále Cook prozradil, že Apple má v Irsku více než 300 dodavatelů.

V minulém měsíci byl Apple nucen zrušit plány na výstavbu datového centra za miliardu dolarů, které mělo stát ve městě Athenry. Došlo totiž ke zpoždění schvalovacího procesu, kvůli čemuž musel Apple přejít k jiným plánům. Cook je však zklamaný, jak to dopadlo, protože si myslí, že společnost si mohla ve městě vytvořit spoustu přátel. „Milovali jsme tamní komunitu. Naštěstí jsme měli velkou podporu od komunity, která nás tam chtěla. To je z našeho pohledu největší zklamání; cítili jsme, že jsme mohli být v komunitě a vytvořit si spoustu přátel, jako máme v Corku, a vztahy jsme mohli postupně rozvíjet,“ dodal Cook. „Ale tento proces chápeme a respektujeme.“

Pokud jde o budoucnost Applu v Irsku, Cook řekl, že pokud se změní pravidla, společnost by mohla znovu zvážit své plány na vybudování datového centra někde v zemi. „Pokud se změní pravidla, nemáme v plánu zastavit růst, a všechno se může v určitém okamžiku vrátit,“ řekl Cook.

Cook se také vyjádřil k obchodní válce mezi USA a Čínou. „Tato ujednání mezi zeměmi jsou velice složitá. Všechny strany by pravděpodobně dospěly k závěru, že je třeba je časem aktualizovat, protože věci se mění, ale věřím, že volný obchod je klíčovou součástí toho, co pozvedlo svět. Jsem také přesvědčen, že v některých případech globalizace lidem v některých zemích ublížila. Myslím, že všichni se musíme zaměřit na to, jak těmto lidem pomáhat. Ale já si nemyslím, že vytváření problému na druhé straně jim pomáhá, jen si myslím, že je více zraňuje. Tak doufám, že se to rychle vyřeší.“

tim cook fb

Dnes nejčtenější

.