Zavřít reklamu

Co týden, to spousta dalších patentů, které si Apple nechává potvrzovat jako na běžícím páse. Není divu, konkurence v technologickém světě nikdy nespí, zejména tedy v oblasti virtuální a rozšířené reality, které se nejnovější dokument týká. Zatímco dosavadní chytré brýle a headsety fungovaly na bázi klasického displeje s vysokým rozlišením, řešení od Applu by mohlo posunout kvalitu zobrazení zase o něco dál a nabídnout o poznání pohodlnější zážitek.

Virtuální či rozšířená realita od Applu je skoro jako bájné stvoření, jenž nikdy nikdo neviděl, ale pořád se o něm diskutuje. Je téměř jisté, že technologický gigant ukrývá hluboko ve svých laboratořích právě něco takového, ale jakou bude mít zařízení podobu a jak přesně bude fungovat naznačují jen patenty, díky kterým dostáváme náhled do potenciální budoucnosti. Tentokrát Apple přispěchal s novým řešením, které by nahradilo standardní displeje ve VR či AR brýlích. Na rozdíl například od HTC Vive a Valve Index by headset obsahoval lasery a jakási zrcadla, jež by vytvářela de facto umělou optickou iluzi. Tento systém by pak úzce spolupracoval s hardwarem a dokázal by uživatele vtáhnout do virtuální realita o poznání efektivněji. Jediným kusem mechanické součástky by tak byla vlnitá deska, která by odrážela světlo a vykreslovala obraz. Řídící obvod by se poté postaral o úpravu barev, nastavení odrazu světla a další detaily. Finální výsledek by byl nakonec promítán přímo na sítnici uživatele, kde by vytvořil kýžený obraz. Nejlepší využití by tento způsob měl pravděpodobně v rozšířené realitě. Pokud by se využil průhledný materiál, uživatel by mohl nerušeně pozorovat okolní svět, zatímco by aplikace promítaly na sítnici oka další dodatečné informace. S tím souvisí také ovládání samotného uživatelského rozhraní, které by probíhalo pomocí speciální rukavice. Ta by fungovala na bázi magnetického pole, jenž by rozeznávalo pozici ruky a i ty nejmenší změny. Generátor pole by byl umístěn uprostřed rukavice a na každém z prstů by se nacházel senzor. V případě více generátorů by systém tvořil jakýsi 3D dojem, díky čemuž by uživatel mohl pohodlně ovládat přijímané informace a rozhraní brýlí.

Zatím zní celý koncept spíše jako sci-fi, ale vše je popsáno poměrně detailně a není vyloučené, že jednou něco podobného v podání Applu uvidíme. Konec konců, iluze pomocí odrazu světla není nic nového a pokud by se rozhraní přizpůsobilo pohledu uživatele, nic by nebránilo tomu tento systém převést do reality. Uvidíme, s čím jablečná společnost v budoucnu přijde. Zatím vše každopádně berte s rezervou, jedná se pouze o patent, a i kdyby společnost na něčem takovém pracovala, dřív než za několik let se tohoto zařízení pravděpodobně nedočkáme.

Dnes nejčtenější

.