Zavřít reklamu

Není pochyb o tom, že Steve Jobs byl skutečně výtečným manažerem a vůdcem. Proto každý manažer, vlastník firmy nebo podnikatel těžko najde lepší vzor, než kterým byl Steve Jobs. Po pohovorech se zaměstnanci Applu, analytiky, životopisci se dal vytvořit seznam tří dovedností, kvůli kterým byl Steve Jobs tak úspěšný. Dost možná to může někomu z vás posloužit i jako motivace či inspirace, jak se v pracovním životě posunout zase o kousek dále.

1. Nechal svůj mozek pracovat tak, jak cítil, že je správné

Sám Steve Jobs kdysi definoval slovo kreativita jako schopnost propojovat různé věci. A spojování věcí, podle Steve Jobse, souviselo s hledáním inspirace a propojováním několika průmyslových odvětví. Steve našel například inspiraci, veřte nebo ne, v zenové meditaci při návštěvě Indie. I když se inspiroval v cizích odvětvích, rozhodně to neznamená, že ukradl cizí nápady. Své jednotlivé myšlenky propojil a použil je k rozvinutí vlastní kreativity. Jobs také jinak přistupoval k zákazníkům. Věřil, že lidem neprodává produkty, ale sny. Nepovažoval tedy kupce produktů Apple za zákazníky. Viděl v nich lidi, kteří mají své sny, ambice a naděje. A tyto produkty měly pomoci je lidem realizovat. Jednou prý kdysi řekl: „Někteří lidé si myslí, že musíte být blázniví, když si koupíte Mac. V tomto šílenství ale my vidíme génia.“

2. Už od začátku chtěl udělat díru do světa

Od samého počátku, kdy s Wozniakem spoluzakládal Apple, měl vizi, že změní svět. Představoval si den, kdy dá osobní počítač do rukou obyčejného uživatele. V roce 1979 viděl ve výzkumném zařízení Xerox rané a velmi hrubé grafické rozhraní. Okamžitě mu došlo, že tato technologie je klíčem k dodání počítačů do rukou obyčejných lidí. Technologie, která později vešla ve známost jako Macintosh, zcela změnila způsob, jakým lidé reagovali na počítače. Proč ale totéž nenapadlo inženýry s Xeroxu? Jejich vize byla totiž omezená pouze tím, že chtěli navrhnout nové kopírovací stroje. Žádná vyšší ambice tam nebyla. Steve zkrátka viděl obyčejnou věc, vnímal ji ale úplně jinak.

3. Kladl důraz na věci, které jiní upozaďují

Umění Steva Jobse navrhovat a vytvářet technologické produkty, které lidé milovali, byla skutečně důležitá vlastnost tohoto přelomového inovátora. Jistě se se mnou nebudete přít, pokud řeknu, že Jobs byl legendou v inovaci a interaktivním designu. Právě na design kladl velký důraz a chtěl, aby byl naprosto dokonalý. Věřil, že design je ústředním prvkem k vytváření produktů nové generace, které lidé budou milovat. S designem zkrátka Steve Jobs zacházel důležitěji než s jinými oblastmi svého podnikání. A právě tím se lišil od zbytku světa. Kladl totiž důraz na něco, co ostatní ještě tehdy příliš nezajímalo a díky tomu tak mohl být za pár let o krok před nimi.

Steve Jobs byl špička svého oboru, který změnil způsob, jakým lidé hledí nejen na mobilní telefony. Apple se pod jeho vedením dostal na vrchol a spousta lidí si stále není počínáním Tima Cooka tak úplně jista. Jaký máta vy názor na porovnání těchto dvou mužů?

Související články

Dnes nejčtenější

.