Zavřít reklamu

Steve JobsO tom, čo by dnes Steve Jobs povolil a čo nie, či by vyrobil väčší iPhone alebo nie, môžeme len špekulovať. Ale na základe jeho tvrdení z minulosti sme mohli skonštatovať, že Jobs by (v tej dobe) rozhodne nedovolil Applu, aby vyrobil niektoré produkty, ktoré vyrába dnes – alebo možno vyrobí. Jeho tvrdenia je však možné pokladať za diskutabilné, keďže dokázal meniť názory zo dňa na deň a jeden taký príklad si môžeme spomenúť hneď v úvode.

1. App Store
Sám Steve Jobs pri uvedení prvého iPhonu vyhlásil, že vývojári nepotrebujú žiadny obchod s aplikáciami, pretože si bohate vystačia s Web 2.0 a Ajax a aplikácie možno inštalovať z webu. O rok neskôr sa otočil o 180° a Steve otvoril brány App Storu, ktorý funguje dodnes a už len málo ľudí vie, že iPhone stále umožňuje inštalovať aplikácie zo Safari: „iPhone obsahuje kompletný engine Safari. A tak preň viete vytvárať úžasné Web 2.0 a Ajax aplikácie, ktoré vyzerajú a správajú sa rovnako ako aplikácie na iPhone. A tieto aplikácie môžu perfektne integrovať služby iPhonu. Môžu telefonovať, poslať e-mail, vyhľadať lokalitu v Google Maps. A viete čo? Nepotrebujete žiadne SDK! Všetko čo potrebujete pre písanie aplikácií na iPhone, je znalosť webových jazykov! Takže, vývojári, myslíme že pre vás máme veľmi dobré riešenie. Svoje aplikácie pre iPhone môžete začať vyvíjať už dnes.“

2. Väčšie iPhony
Steve Jobs v časoch, kedy ešte žil, zosmiešňoval veľké telefóny. Zosmiešnil ich niekoľkokrát a prirovnal ich aj k Hummerom. Ktovie, ako by sa zachoval dnes, keby videl ich popularitu, ale za jeho života sa zdalo, že 4,7″ alebo 5,5″ iPhone je tabu. Vravel, že ľudia chcú používať telefóny jednou rukou a svoje tvrdenie podporoval infografikou, kde prezentoval, aké jednoduché je dočiahnuť na všetky časti obrazovky vtedy 3,5-palcového iPhonu.

iPhone 6 Display
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

3. Menšie iPady
iPad mini bol tretím produktom Applu, ktorý vyšiel po smrti Steva Jobsa a prvá generácia tabletu sa nám veľmi páčila. Steve Jobs však taký tablet nechcel a keď padla diskusia na tablety s uhlopriečkou menšou ako 10″ (paradoxne, klasický iPad má 9.7″ displej), povedal k nim, že takéto tablety „by mali obsahovať šmirgľový papier, aby si užívatelia mohli skrátiť svoje prsty asi na 1/4 pôvodnej veľkosti.“ Vravel, že existujú určité hranice a ak by neboli dodržané, užívatelia by nemohli narábať s prvkami na obrazovke tak spoľahlivo, ako by bolo treba.

iPad_mini_lsa
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

4. Stylusy
„Fuj!“ – tak tak nejak znel názor Steva Jobsa na stylusy v čase predstavenia iPhonu. Apple svoj stylus síce oficiálne nepredstavil, ale spoločnosť na ňom podľa početných tvrdení pracuje a jeho existenciu naznačil aj spoľahlivý analytik Ming-Chi Kuo. Ale ak by Steve Jobs žil, stylus pre 12-palcový iPad by nemusel existovať: „Kto chce stylus? Musíte ich vyťahovať, dávať ich preč a ešte ich aj strácate. Fuj! Nikto nechce stylus. Nepoužívajme stylus.“ A toto nie je jediný moment, kedy Steve Jobs kritizoval stylusy. Nepáčili sa mu už v dobe, kedy Apple pracoval na Newtonoch, aspoň tak to povedal Walterovi Isaacsonovi: „Boh nám dal 10 stylusov. Nevyrábajme ďalší.“

Apple stylus
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
5. Flat design
Apple oživil iOS tým, že predminulý rok zveril dizajn systému do rúk Jonymu Ivovi. A pretože on nemá skeumorfický dizajn príliš v láske, dalo sa čakať, že systém bude vyzerať inak, než doteraz. A presne to sa stalo, iOS dostal úplne nový moderný vzhľad, ktorý definuje dnešnú dobu, no podľa niektorých výrokov to nemusí byť natrvalo, keďže v budúcnosti by sme sa mohli dostať do fáze, kedy bude treba ovládacie prvky nejakým spôsobom odlíšiť od zvyšku prostredia. Ale nechajme budúcnosť budúcnosťou a pozrime sa na minulosť. Steve Jobs bol zástancom skeumorfického dizajnu, ktorý oživoval obrazovku tak, že prostredie aplikácií vyzeralo tak, ako v iOS 6 a starších: Mali sme drevenú poličku v iBooks, Poznámky vyzerali ako zápisník, Kalendár bol kožený a Game Center bolo na hernom stole.

ios-4-iphone-650x354
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: PhoneArena

Související články

Dnes nejčtenější