Zavřít reklamu

Ač by se mohlo zdát, že se jablečné společnosti příliš nedaří a prodeje iPhonů klesají podle mnoha analytiků volným pádem, stále si drží třetí příčku v žebříčku společností s největším podílem na trhu se smartphony. Nejedná se sice o oficiální statistiky, ale průzkum vypracovaly společnosti Strategy Analytics a Counterpoint Research, které jsou důvěryhodné a jejich odhady jsou obecně platným měřítkem, podle něhož se akcionáři řídí. Přesto má však Apple v boji s čínskými konkurenty ještě co dělat. Na přesná statistická čísla se můžete podívat v galerii, kde jsou průzkumy obou společností k nahlédnutí.

Proti skutečnosti, že čínské značky dominují celému trhu a nabízí bezkonkurenční poměr ceny a výkonu snad není jediného argumentu. Přesto zákazníci, zejména pak ve Spojených státech, těmto značkám ve spojitosti s vleklou kauzou týkající se Huawei nevěří, a tak raději sahají po západní společnosti jako je právě Apple. V Evropě je však situace jiná a je to právě zde, kde dominují čínští a jihokorejští giganti. Pokud bychom měli hodnotit všechny společností, nehledě na původ, pak by se na prvním místě umístil jihokorejský Samsung, na druhém čínský Huawei, třetí příčku by si zasloužil Apple a zbylé dvě by obsadily čínské společnosti Xiaomi a Oppo. I když si svou pozici jablečná společnost obhájila, jako jediná z tohoto výčtu za poslední kvartál ztratila část podílu na trhu.

Co se Xiaomi a Oppo, značce rostoucí zejména díky inovativním technologiím a neotřelému designu, týče, ani jedna z těchto společností by podle analytiků neměla Apple přímo ohrozit. Přesto se obě analytické společnosti vykonávající průzkum neshodly na jedné informací, a tou je klesající podíl Applu. Podle Strategy Analytics klesl jablečné společnosti podíl na trhu o 0.7%, tedy z 11.8% na 11.1% během druhého kvartálu loňského roku. Counterpoint Research ale naopak tvrdí, že byl pokles dramatičtější, jmenovitě o 1.2%, z 11.3% na 10.1%. Jedná se sice o téměř zanedbatelné hodnoty, ale i ty mají pro akcionáře velkou hodnotu. Co se Xiaomi týče, společnost se drží zhruba na 9% podílu na trhu. V každém případě dodávky iPhonu poklesly o 8 až 11% za pouhý rok, což se s trochou štěstí podaří Applu dohnat díky technologii 5G, která si do jablečných telefonů najde cestu již v roce 2020.

Související články

Dnes nejčtenější

.