Zavřít reklamu

Nikdo není dokonalý. Toto tvrzení se pochopitelně týká i gigantů, jako je společnost Apple. V její historii najdeme řadu skandálů a afér většího či menšího významu. Některé jsou již sice zapomenuty, jiné však jablíčkáře rozpalují kvůli své aktuálnosti doběla dodnes. Pojďme si připomenout některé z nich.

Neférová sleva

Původní iPhone stál v době svého uvedení 599 dolarů. I navzdory této ceně se našlo poměrně velké množství zájemců. Určitě si umíte představit, jaké muselo být jejich zklamání, když Apple cenu svého prvního smartphonu o několik měsíců později snížil na 399 dolarů? Uživatelé, kteří si svůj iPhone pořídili mezi prvními, se cítili zklamáni, a dávali to Applu patřičně najevo. Ten se jim pokusil vyjít vstříc alespoň kreditem do Apple Storu ve výši 100 dolarů.

Absence podpory technologie Flash

Apple čelil kritice také kvůli tomu, že jeho mobilní zařízení nepodporují technologii Flash od společnosti Adobe, takže na nich nebylo možné přehrávat některá videa, audio obsah, nebo hrát vybrané hry. Tato technologie ve své době dominovala internetu, takže rozhořčení uživatelů bylo na místě. Apple se ale bránil tím, že Flash je častou příčinou pádů webových stránek a má vliv na velkou spotřebu baterie. Nakonec společnost Adobe vývoj této technologie v roce 2012 ukončila.

Apple Maps

Souvisejíci

Rivalita mezi společnostmi Apple a Google dosáhla kulminovala kolem roku 2012, kdy byl vydán operační systém iOS 6. Apple přestal nabízet předinstalované aplikace od Googlu, mezi nimiž byly i Google Mapy. Apple je nahradil vlastní aplikací, tu ale uživatelé hodnotili jako katastrofickou. Oproti Google Mapám nabízela méně funkcí, obsahovala zastaralé informace a další chyby. Vlastně byla natolik chybová, až se za ni Apple musel uživatelům veřejně omluvit. Dokonce koluje legenda o tom, že když Scott Forstall odmítl omluvný dopis podepsat, udělal to za něj Tim Cook – a Forstall byl nakonec ze společnosti odejit.

Antennagate

Když vyšel iPhone 4, byli zprvu téměř všichni nadšení. “Čtyřka” přinesla příjemnou změnu po stránce designu a řadu dalších vylepšení. Netrvalo ale dlouho a uživatelé si začali stěžovat na to, že když svůj zbrusu nový telefon drží specifickým způsobem, dochází k výpadkům signálu. Apple zpočátku tvrdil, že se o žádný problém nejedná, posléze ale chybu uznal. Po zjištění, že výpadkům signálu u iPhonu 4 se dá předcházet použitím krytu, začal majitelům tohoto modelu nabízet kryt zdarma. Našlo se ale také poměrně dost uživatelů, kteří iPhone 4 používali řadu let, aniž by takovýto problém zaznamenali.

Mizerné pracovní podmínky v Číně

Některé kauzy, spojené se společností Apple jsou úsměvné, jiné už méně. V roce 2010 se začaly objevovat zprávy o neutěšených pracovních podmínkách v továrnách Foxconnu, který pro Apple sestavoval některé z jeho produktů. Zaměstnanci se museli potýkat s nízkými mzdami, extrémně dlouhými směnami i nebezpečným pracovním prostředím. Apple nakonec stanovil pro své výrobní partnery pravidla, díky nimž se podmínky jejich zaměstnanců zlepšily. Bylo by však bláhové si myslet, že jsou podmínky lepší o několik levelů. Čas od času totiž na světlo světla uniknou informace o tom, že pracovní doba není stále optimální, platy taktéž a o bezpečnosti se mnohdy nedá ani mluvit. I kvůli tomu si tak čas do času někteří frustrovaní zaměstnanci sáhnou i na život.

Zátah kvůli iPhonu

Několik měsíců před tím, než měl vyjít iPhone 4, zveřejnil server Gizmodo detaily o tomto zařízení včetně fotografií jeho prototypu. Společnost Apple zprvu popírala, že by se mohlo jednat o reálný prototyp, posléze se však ukázalo, že jeden ze zaměstnanců jablečné společnosti skutečně zapomněl prototyp iPhonu 4 na baru, kde se ho zmocnil pohotový nálezce. Od něj pak prototyp putoval do redakce Gizmodo. Apple neváhal a redaktorovi serveru Gizmodo “zařídil” v bytě policejní razii. Veřejnost na tuto reakci ale nereagovala zrovna s pochopením, a celý skandál skončil pokutou a trestem v podobě veřejně prospěšných prací pro některé z aktérů.

iOS 8.0.1 a znefunkčnění iPhonů

Krátce poté, co v září roku 2014 vyšla plná verze operačního systému iOS 8, ji Apple upgradoval na verzi 8.0.1, která měla opravit některé chyby a přinést hrstku nových funkcí. Zkušenost uživatelů ale byla jiná. Někteří se museli potýkat s výpadky signálu, poruchami funkce Touch ID, případně s tím, že byl jejich iPhone po aktualizaci zcela vyřazen z provozu. Apple se snažil co nejrychleji zareagovat odstraněním aktualizace z internetu, desítky tisíc uživatelů ji už ale mezitím nainstalovaly. O několik dní později vydala jablečná společnost opravnou aktualizaci.

Zpomalování iPhonů

O tom, že Apple záměrně zpomaluje některá svá starší zařízení, aby zákazníky povzbudila k upgradu na novější modely, se spekulovalo v minulosti mnohokrát. Koncem roku 2017 firma přiznala, že v aktualizacích iOS skutečně zpomaluje výkon svých starších telefonů. Důvodem byla podle Applu snaha zabránit selhávání zařízení a šetřit životnost baterie. Nemyslete si však, že se k přiznání Apple odhodlal dobrovolně. Donutil jej k tomu totiž až obrovský nátlak ze strany jablíčkářů, kterým se dílem náhody podařilo pomocí benchmarkových nástrojů zjistit, že jak updaty, tak stáří baterie výrazně ovlivňuje výkon iPhonu. Za své tajnůstkářství si ještě nyní Apple užívá značné množství soudních tahanic, které se točí především kolem ochrany spotřebitele.

Bendgate

Pár dní po uvedení iPhonu 6 a 7 Plus do prodeje se začala objevovat hlášení o tom, že větší model má tendence se ohýbat. Vyšetřování společnosti Consumer Reports ukázalo, že telefon má skutečně tendence se za určitých okolností prohýbat. Nakonec se dokonce ukázalo, že Apple o sklonech k ohýbání věděl od samého počátku, a po provalení skandálu dokonce v tichosti vylepšil materiál, ze kterého je “šestka” vyrobena. O několik let později zaznamenali ohýbání svých přístrojů i majitelé některých nových iPadů, Apple je ale uklidnil, že je „vše v pořádku“.

Dnes nejčtenější

.