Zavřít reklamu

Minulé úterý Apple představil vylepšený model MacBooku Air. Od jeho předchůdce z roku 2018 se sice moc neliší, ale cenovka je o něco příznivější. Oproti loňskému modelu cena poklesne v základní verzi na 32 990 korun z 35 990 korun a ve verzi s vyšším úložištěm na 38 990 korun namísto 41 990 korun. Nicméně to vypadá, že se sleva promítla také na samotném fungování MacBooku. Rychlost disku totiž znatelně poklesla, což skalní fanoušky rozhodně nepotěší.

Francouzská stránka Consomac, věnující se produktům od Applu, porovnala model z loňského roku s tím „vylepšeným“ z letoška a došla k zajímavému závěru. Rychlost čtení SSD disku se snížila o neuvěřitelných 35%, z průměrných 2 GB za sekundu na 1.3 GB. U zápisu disku sice došlo k mírnému zlepšení, konkrétně z 0.9 GB za sekundu u modelu z roku 2018 na letošních 1 GB za sekundu, ale přesto se nejedná o nic světoborného. Tyto výsledky jsou velmi pravděpodobně výsledkem snahy o snížení ceny MacBooků, která však ve výsledku už tak skvěle s ohledem na zjištění detailů o discích nezní. Zrovna SSD disk výrazně ovlivňuje rychlost načítání a jelikož se procesor od předchůdce nijak nezměnil, je možné, že změnu pocítí náročnější uživatelé na vlastní kůži.

Čísla jsou však jedna věc a reálné používání věc druhá. Až čas tedy ukáže, zda se downgrade disků projeví či nikoliv. Vzhledem k cílové tohoto stroje skupině by však až tak moc bolet nemusel. Konec konců, tímto modelem se snaží Apple apelovat zejména na studenty, kteří MacBook využívají především k práci a studiu. Zde se tedy může obětování výkonu ve prospěch ceny vyplatit. Uvidíme, jak nakonec nový model obstojí. Revoluci sice nepřináší a uživatele MacBooku z roku 2018 asi oznámení příliš nevytrhne, ale studentům je jako šitý na míru a nové zákazníky Applu, kteří se na koupi chystají, rozhodně neurazí. Líbí se vám, nebo zůstanete u loňského modelu?

MacBook Air

Související články

Dnes nejčtenější