Zavřít reklamu

Pokud se řekne IBM, pravděpodobně se vám vybaví gigantická technologická firma, která se však orientuje na jiné záležitosti než Microsoft nebo Google. Zatímco dvě zmíněné společnosti dávají přednost produktům zaměřeným na koncové spotřebitele, IBM spíše spolupracuje s firmami a dodává jim potřebné technologie a vybavení. Jméno Red Hat pak znají spíše milovníci Linuxu. Právě tato společnost totiž vytvořila komerční distribuci, která spoléhá na cloud a je často využívána soukromými firmami. A právě Red Hat se nyní konečně zcela dostal pod křídla IBM.

IBM si dělalo na Red Hat zálusk již minulý rok, kdy oznámilo akvizici v hodnotě 34 miliard dolarů. V té době šlo však o předběžný plán a běh na poměrně dlouhou trať, zejména kvůli regulačním orgánům. Zatímco Spojené státy daly k převzetí firmy souhlas již v květnu, Evropská unie stále váhala a nakonec svolila až o měsíc později, tedy v červnu. Důvod k prozatím největší akvizici vůbec je jasný – IBM čím dál tím více spoléhá na cloudové technologie, v čemž Red Hat vyniká. Zároveň se společnosti chtějí zaměřit na úzkou spolupráci a nadále rozvíjet distribuci Linuxu, která bude od nynějška spadat, ostatně jako celá firma Red Hat, pod oddělení Hybrid Cloud. Přesto chce IBM zachovat původní vizi, takže by měl být operační systém nadále open source.

Nezbývá než čekat, jak se situace dále vyvine. Jisté je, že generální ředitel odkoupené společnosti, Jim Whitehurst, bude mít do chystaných projektů stále co mluvit. Jediný rozdíl bude v tom, že se stane součástí managementu a bude se zodpovídat Ginny Rometty, ředitelce IBM. Nadále však zůstane nepsaným šéfem Red Hat. Zůstane dokonce i logo společnosti, spolu se všemi dosavadními pobočkami. Spolupráce pravděpodobně zahrne také virtualizaci, která v posledních letech zažívá obrovský rozmach a kdo ji nemá, jako by nebyl. Doufejme, že budou obě firmy nadále prosperovat a tato kooperace přinese své ovoce.

 

Související články

Dnes nejčtenější