Zavřít reklamu

V oscarovém snímku Roberta Zemeckise Forrest Gump, který se řadí mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější filmové počiny v historii lidstva, je mimo jiné scéna, v níž hlavní hrdina Forrest Gump v podání Toma Hankse mluví o tom, jak mu jeho přítel poručík Dan doporučil investovat do jedné „firmy přes ovoce“. Na záběrech můžeme vidět, jak Forrest stojí vybírá ze schránky u domu, v němž strávil část dětství, obálku s dopisem, na níž se skví ikonické nakousnuté jablko v duhových barvách. Film je pochopitelně fikce, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik peněz by asi Forrest měl dnes, kdyby do Applu skutečně investoval?

Vývoj loga Applu: 

Od natočení filmu Forrest Gump letos uběhlo neuvěřitelných pětadvacet let. Ve scéně, kterou zmiňujeme v úvodu, nezazní přesná výše investice, kterou Forrest do Applu vložil z peněz, vydělaných jeho společností Bubba Gump Shrimp. Pokud se rozhodneme operovat s částkou sto tisíc dolarů,  která je vzhledem k úspěšnosti Gumpovy firmy velmi pravděpodobná, měla by dnes Forrestova investice hodnotu závratných 28 miliard dolarů. Legendární filmová dvojka by zároveň měla odhadem zhruba tříprocentní podíl ve společnosti.

V době, kdy se zmíněná scéna odehrála, nicméně nebyl Apple ještě veřejně obchodovatelnou společností – tou se oficiálně stala až v osmdesátých letech. V té době by tento podíl bylo možné přepočítat zhruba na 1 476 460 akcií, jejichž hodnota by na konci prvního dne obchodování mohla činit 43 milionů dolarů. V roce 1986, kdy vyšel román o Forrestu Gumpovi, by tato hodnota dosáhla 46 milionů dolarů, a v době, kdy na plátna kin přišel stejnojmenný film – tedy v roce 1994 – by se mohlo jednat o 91,5 milionu dolarů.

Celková tržní kapitalizace společnosti Apple k dnešnímu dni 939,7 miliardy dolaru. Při zmíněném odhadovaném tříprocentním podílu by tedy investice Forresta Gumpa a poručíka Dana měla dnes hodnotu 28,191 miliardy dolaru. Je tedy prakticky jasné, že krevetový byznys by hrál v životě Gumpa alespoň z hlediska příjmů druhé housle. Ale kdo ví, třeba by se mu podařilo díky penězům z Applu rozjet bravurně i ten. A jaká scéna utkvěla z tohoto filmu v hlavě vám?

apple-money-fb

Dnes nejčtenější

.