Zavřít reklamu

V dnešní době má již prakticky každé nové auto integrovanou GPS navigaci, případně také CarPlay, a tak většinou mobil strčíme do kastlíku s bezdrátovým nabíjením, případně jej připojíme kabelem a nebo jej vůbec nevytahujeme z kapsy. Jsou však situace, kdy potřebujete na telefonu používat navigaci, zároveň jej nabíjet a venku je čtyřicet stupňů ve stínu. Přesně to se nám v loňském roce stalo s kamarádem ve Španělsku. Půjčili jsme si mini cooper, který pamatuje založení značky, a na GPS jsme tak rovnou mohli zapomenout. Navíc jsme vyrazili do Sevilly, kde teploty skutečně atakují čtyřicet stupňů nad nulou ve stínu. Telefon tedy potřebujete nabíjet, protože až dorazíte ke hrobce Kryštofa Kolumbuse, určitě to chce nějakou tu fotku, potřebujete používat GPS, protože byste tam jinak nedorazili a díky slunci musíte mít jas zapnutý na maximum. Pojďme se podívat, jak to vyřešit tak, aby netrpěl ani váš telefon, ani vy.

Vezměte si vlastní vybavení

Pokud se chystáte na dovolenou, kde si půjčíte auto, pak je vhodné si z domu vzít držák na mobil a nabíječku do auta. To vám sice drtivá většina autopújčoven nabídne spolu s vozem, ale za týden pronájmu těchto prár věcí zaplatíte víc, než když si je koupíte a nebo si je naopak můžete koupit za cenu, která jejich hodnotu násobně převyšuje. Nespoléhejte na to, že v autě bude stojánek na mobil a ani na to, že je vybaveno USB porty pro nabíjení. To sice samozřejmě být může, ale v drtivé většině vozidel, především nižší nebo střední třídy, jsou tato USB zoufale pomalá a nabíjet z nich iPhone při spuštěné navigaci je běh na opravdu dlouhou trať. Osobně používám nabíječku JustMobile, která je rychlá a spolehlivá. Co se týká stojánků na telefon, pak volte ten, který se připevňuje na výdech klimatizace. Samozřejmě je pohodlnější mít stojánek nalepený na čelní sklo, ovšem pohodlím všechna pozitiva končí a vy se s ním budete na dovolené jen a jen trápit.

Používejte držák do výdechu klimatizace

Pokud se chystáte na dovolenou, lze předpokládat, že někam, kde je skutečně teplo a to takové, jaké si mnohdy ani s našimi třicítkami nedokážeme představit. Například v již zmíněném Španělsku atakují teploty čtyřicet stupňů od rána do večera. Stojánek přilepený na čelním skle se vám tedy jednoduše v případě, kdy nebudete používat klimatizaci a auto zaparkujete může k čelnímu sklu doslova připéct nebo se jinak poškodit. Oddělávat jej při každém opuštění vozidla vás za chvíli přestane bavit. To však není hlavní důvod, proč používat držák do výdechu klimatizace. Jak jsme si již řekli v úvodu, budete chtít pravděpodobně používat navigaci, zároveň telefon nabíjet a současně s tím mít také nastavený maximální jas, abyste na slunci něco viděli. To vše telefon extrémně zahřívá. Navíc auto, které si půjčíte na dovolené, většinou nemá ta nekvalitnější skla na světě a přímo u skla je teplota vyšší než dále v kabině.

Pokud telefon připevníte do výdechu klimatizace, můžete si být jistí, že se vám jednak nebude samovolně ztmavovat displej a hlavně se také bude mobil nabíjet maximální možnou rychlostí. Rychlost nabíjení totiž ovlivňuje především teplota baterie, kterou si přístroj hlídá. Pokud jej tedy chladíte, může využít maximální možný potenciál nabíjení. Za oknem se telefon přehřívá a mohou nastat problémy, ať již s pomalým nabíjením nebo se ztmavováním displeje.

Vždy vytahujte nabíječku ze zapalovače

Vozidlo z půjčovny je ještě mnohem spotřebnější věc než to, které máte v garáži. Nikdo se k němu příliš dobře nechová, většina oprav se provádí v neodborném servisu přímo v místě půjčovny a jeho stav většinou není perfektní. Nenechávejte proto z bezpečnostních důvodů nabíječku nebo připojené kabely ať již v USB nebo ve zdířce pro zapalovač. Vždy může nastat nějaký ten zkrat, přehřátí, přepětí nebo cokoli jiného, co může vést k požáru. Je tedy mnohem lepší pro jistotu vždy vytáhnout vše, co k vozidlu připojujete. To, že nemáte nechávat telefon ve vozidle, pak není potřeba připomínat. Když už se vám to však povede a telefon zmizí, zkuste se podívat na pojištění vozidla, které jste uzavřeli v půjčovně nebo které máte vy osobně například ke své kreditní kartě nebo jako klasické cestovní pojištění. Může se totiž stát, že kryje i odcizení předmětů z půjčeného vozidla.

mini cooper iphone
mini-cooper-iphone fb

Související články

Dnes nejčtenější

.