Zavřít reklamu

Společnost Apple postupně pokračuje směrem vstříc době „po-iTunes“. Betaverze macOS už iTunes nemají, od září už se tato tradiční Applovská aplikace nebude nacházet na žádném čerstvě aktualizovaném Macu. Společně s programem jako takovým mizí i klasické odkazy na veškerý obsah, který byl v iTunes uložený.

Když se ještě nyní podíváte přes webové rozhraní na nějakou iOS či macOS aplikaci, v odkazu naleznete slovíčko iTunes. Adresa itunes.apple.com však postupně mizí s tím, jak Apple odstraňuje brand iTunes jako takový. Nové adresy odkazující na obsah iTunes mají tvar apps.apple.com. Něco velice podobného se událo zkraje tohoto roku, kdy se Apple uchýlil ke stejnému kroku s ohledem na podcasty. Ty jsou nově dostupné přes podcasts.apple.com, místo původního jednotného linku na iTunes. V současné době tak Apple doménu iTunes používá pouze pro videa, filmy a seriály. Jestli se i na tomto něco změní, zatím není jasné.

Takto vypadá prostředí nového macOS 10.15 Catalina, ve kterém již iTunes nenaleznete:

Tak jako tak jsou tyto kroky přípravou k ostrému ukončení podpory iTunes, tedy aplikace, která provázela uživatele platformy macOS po dobu více než 18 let. V nadcházející nové verzi macOS Catalina bude iTunes nahrazeno třemi dedikovanými aplikacemi pro hudbu, podcasty a TV. Funkce synchronizace a správy iOS zařízení za pomocí kabelového připojení bude nově zastávat Finder.

Zda se jedná ze strany Applu o dobrý krok ukáže až čas a spokojenost jeho uživatelů. Pravdou však je, že v posledních letech bylo iTunes mnohými jablíčkáři ostře kritizováno za jeho „nabobtnalost“ a zbytečnou složitost. Je tedy vcelku pravděpodobné, že jeho odchod mnoho lidí bolet nebude. To však nic nemění na tom, že se jedná o jeden z nejlegendárnějších softwarů, které kdy Apple vytvořil.

iTunes

Související články

Dnes nejčtenější