Zavřít reklamu

Je to několik dnů zpět, co jablečná společnost v rámci konference WWDC 2019 představila nový operační systém macOS, nyní s pořadovým číslem 10.15 a názvem Catalina. Jak už to mám každý rok ve zvyku, tak si ihned po představení na většinu mých zařízení nové operační systémy ihned instaluji. Po několika dnech používání už se s vámi tedy mohu detailněji podělit o některé strasti a slasti, na které můžete v Catalině narazit. Jak bych tedy první betaverzi macOS 10.15 Catalina zhodnotil?

Screenshoty z macOS 10.15 Catalina:

Nový macOS jsem na můj MacBook Pro nainstalovat hned jako první, a to ze dvou důvodů. Zaprvé bylo nejjednodušší jej nainstalovat, a zadruhé jsem taktéž chtěl přejít na iOS 13, na který se dostanete jen pomocí Cataliny (anebo Mojave, ale musíte nainstalovat Xcode). Celková instalace operačního systému trvala vcelku dlouho, dohromady snad až dvě hodiny. První hodinu se stahoval samotný operační systém, který měl necelých 7 GB. Připojení k internetu mám rychlé, avšak vzhledem k přetíženým serverům jsem si na dokončení stahování musel asi hodinku počkat. Po stažení jsem se vrhl do samotné aktualizace. MacBook se vypnul, několikrát červeně problikl (což mě lehce rozhodilo), avšak asi po další hodině a několika restartech byla instalace dokončena.

Ihned po spuštění nového operačního sytému na mě vyskočila první novinka v podobě nové dynamické tapety. Nevím, čím se to stalo, ale tapeta mě naprosto okouzlila. Jablečná společnost prostě a jednoduše ví, jak své uživatele nadchnout i naprostou banalitou, jako je tapeta obrazovky. Přihlášení proběhlo naprosto v pořádku, poté jsem se ale musel proklikat klasickým procesem, který přichází vždy po aktualizaci na novou verzi macOS. I v tomto případě vše probíhalo stejně, jako dříve, jen se zde objevila jedna obrazovka navíc – Čas u obrazovky.

Čas u obrazovky

Přidání funkce Čas u obrazovky do macOS jsme v redakci řešili a dospěli jsme k názoru, že je tato funkce naprosto zbytečná, dokonce i možná nevyžádaná. Myslím si, že většina z nás, kteří se Macem živí, si prostě a jednoduše nějaké omezení nenastaví. Jak byste poté někomu vysvětlovali, že jste něco nestihli? Řekli byste, že jste si nastavili omezení v macOS, které vás nepustilo pokračovat? Předpokládám, že asi ne. Prostě a jednoduše, když se počítačem živíte, tak se nemůžete ohlížet na to, kolik hodin u obrazovky strávíte. Na druhou stranu však využití této funkce vidím v pozici rodiče, který chce svému dítěti zakázat pobyt na počítači, například kvůli hraní her, anebo častému vysedávání u Facebooku. Jinak mi ale Čas u obrazovky smysl nedává.

Automatická změna režimů a iTunes

Další novinkou je možnost nastavit si automatické přepínání mezi světlým a tmavým režimem. Zde není co dodat, Mac prostě automaticky v závislosti na denním světle střídá tmavý a světlý režim. Mnohem zajímavější je však odstranění mnohými nenáviděného iTunes. Pokud jste nyní začali jásat, tak vás však musím opět zklidnit. iTunes se rozdělil do tří nových aplikací, kterými jsou Apple Music, Podcasty a Apple TV. Osobně se mi tohle rozdělení absolutně nelíbí a nechápu, co k tomu Apple vedlo. Teď mám na mém Macu namísto jednoho iTunes rovnou tři – aplikace vypadají téměř naprosto totožně a jsou od sebe k nerozeznání. Pokud se ptáte, v jaké z těchto tří aplikací nyní budete provádět synchronizaci s vaším telefonem, tak vám mohu odpovědět, že ani v jedné. Synchronizace byla totiž přesunuta do Finderu, konkrétně do jeho levého menu. Navíc je podle jablečné společnosti skvělé, že se po připojení iPhonu k Macu nic nestane (nezapne se iTunes)… wau, to jsme opravdu potřebovali.

Boční obrazovka

Volání jablíčkářů bylo u Applu vyslyšeno. Konečně jsme se dočkali nové funkce, pomocí které můžete k Macu bezdrátově připojit další obrazovku, respektive iPad. Bohužel jsem neměl možnost tuto novou funkci vyzkoušet, jelikož iPad nevlastním. Pokud však všechno funguje tak, jak má, tak bych řekl, že se jedná o nejlepší novinku v celém macOS 10.15 Catalina. Jednoduše můžete vzít váš iPad, položit ho vedle Macu nebo MacBooku a během chvilky můžete mít o mnoho větší pracovní plochu.

Aplikace Najít

Novou aplikaci Najít, která vznikla spojením dvou aplikací Najít přátele a Najít iPhone, už jsme si rozebrali v prvním pohledu na nový iOS 13. V macOS Catalina vypadá aplikace téměř totožně, jako v iOS. V levém menu si můžete přepnout zobrazení mezi lidmi a zařízeními, níže se poté nachází příslušný seznam. Pravou část aplikace poté vyplňuje mapa, která vám zobrazí, kdo (popřípadě co) se kde nachází. Aplikace funguje bezchybně, jen první den jsem měl problém s lokalizací některých mých zařízení. Dnes už se však s touto chybou nijak netrápím a vše funguje bezvadně.

Pozor na některé nepříjemné chyby

Jak už to bývá zvykem, tak první betaverze systémů obsahují chyby. I v tomto případě tomu není jinak, avšak pokud bych měl porovnat přechod na macOS 10.14 Mojave a na macOS 10.15 Catalina, tak musím říct, že přechod na Catalinu je o mnoho lepší. Systém běží naprosto v pořádku a pokud váš Mac neženete do úplných výkonových extrémů, tak bude zvládat všechno naprosto v pořádku. Osobně jsem se jen několikrát setkal s pádem aplikace Náhled, většinou při ukládání vícero obrázků najednou. U ukládání obrázků, potažmo souborů jako takových, ještě zůstaneme. Bohužel jsem zjistil, že některé aplikace neumí v macOS 10.15 pracovat s příponami souborů. Když například z Photoshopu exportuji obrázek JPEG, vytvoří se soubor bez přípony. Vy ji pak musíte ručně dopsat, anebo při ukládání vepsat do názvu souboru. Pořád to jsou ale vcelku malé chyby, které spíše narušují komfort uživatele, a ne funkčnost celého systémů.

Jedna větší chyba zde ale je a vypadá to, že postihuje více uživatelů macOS 10.15. Když mi kolega Jiří z redakce přes Messenger z ničeho napsal „kámo, mi nefunguje koš“, tak jsem se z nějakého důvodu začal hodně smát. Nefunkčním košem byl myšlen fakt, že nelze vysypat. Já osobně koš moc často nemažu, maximálně jedenkrát za týden. Když jsem se však dnes k vysypání koše odhodlal, tak mi sklaplo – koš opravdu vysypat nelze. To může být fatální problém pro některé uživatele, kteří mají na Macu malý disk. Žádné další obrovské chyby jsme v systému po několikadenním testování nenašli.

Resumé

Možná se tedy ptáte, zdali se vůbec na nový macOS Catalina vyplatí aktualizovat. Moje odpověď zní, stejně jako v případě iOS, že pokud počkáte, tak jednoduše o nic nepřijdete. Nový macOS je svým způsobem vylepšené Mojave a novinek je zde opravdu pomálu. Žádná z nich navíc není tak skvělá a důležitá, že byste bez ní nevydrželi. Pokud byste si však chtěli Catalinu nainstalovat, tak můžete. Postup je velice jednoduchý, pro jeho zobrazení si stačí rozkliknout odkaz níže.

macos_10_15_catalina

Související články

Dnes nejčtenější

.