Zavřít reklamu

Je to už druhý den, co mám na svém iPhonu XS prakticky ihned po vydání nainstalovaný nový operační systém iOS 13, respektive jeho první vývojářskou beta verzi. Určitě vás zajímá, jak si nový iOS vede, jaké jsou všechny novinky a hlavně – zdali vůbec stojí za to si první betaverzi nainstalovat. Jak už to bývá v posledních letech zvykem, tak první betaverze nejsou úplně dokonalé, což poznáte hned po několika minutách používání. Pojďme se ale na celou věc podívat postupně.

Prohlédněte si iOS 13:

Musím uznat, že když jablečná společnost na konferenci WWDC letos představila nový iOS, přišlo mi, že je prakticky úplně stejný, jako iOS 12, pouze s tou novinkou, že iOS 13 obsahuje tmavý režim. Takový pocit jsem měl i po instalaci a prvních minutách používání. Postupně jsem však zjišťoval, že novinek je opravdu o mnoho více, než Apple prezentoval. Respektive, dle mého názoru prezentoval nové funkce, které nejsou tak podstatné jako některé ostatní. Od iOS 10 si první betaverze nových systémů instaluji prakticky ihned a neřeším, zdali jsou stabilní, či nikoliv. Prostě a jednoduše se těch prvních pár dnů smířím s tím, že můj telefon nemusí fungovat úplně spolehlivě.

Stabilita, výkon a baterie

Kdybych měl srovnat s předešlými operačními systémy, jak je na tom iOS 13 se stabilitou, výkonem a počtem chyb, na které jsem narazil, tak bych rád řekl, že je to něco mezi první betaverzí iOS 11 a iOS 12. První betaverze iOS 11 byla opravdu katastrofální. Každou minutu jsem se více a více „kousal“, že už to nevydržím a provedu downgrade (ještě doteď mám noční můry z mizejícího času na zamknuté obrazovce).

První beta iOS 12 byla zase vcelku stabilní, zaměřená na výkon a nepřinesla příliš novinek. iOS 13 je tedy něco mezi tím. Chyb je zde požehnaně -většina jich sice malých, některé jsou však velké a nepříjemné . To samé ale mohu říct i o novinkách. Co se týče výdrže baterie, tak jsem příjemně překvapen. Připadá mi, že můj iPhone XS vydrží více, než na předchozí verzi iOS 12. Ohledně stability systému také nemám nic co říct. Jednou se mi sice telefon sám od sebe restartoval, ale to je všechno.

Chyb je dost…

Jak už jsem zmínil výše, tak chyb je v iOS 13 vcelku dost. Nejvíce mě štvala chyba, kdy při každém použití klávesnice jsem musel čekat asi 10 sekund, než se vzpamatovala. Jenže na druhý den chyba sama od sebe zmizela a klávesnice začala fungovat přesně tak, jak má. Odezva je okamžitá a nemusím na nic čekat. Tohle jsem tedy první den považoval za jednu z největších chyb, se kterou jsem se setkával snad pokaždé, co jsem odemkl telefon.

Další obrovská chyba se týká spíše watchOS 6. Jelikož jde ale watchOS ruku v ruce s iOS, tak si musím postěžovat. Abyste mohli používat hodinky s iOS 13, musíte je aktualizovat na watchOS 6. Provedl jsem tedy aktualizaci obou systémů a doufal jsem, že si užiji nové funkce i ve watchOS 6. Jenže jsem se šeredně mýlil, protože mé Apple Watch Series 4 jsou už druhým dnem naprosto nepoužitelné. Neustále dokola na nich probíhá párování a synchronizace s iPhonem a když se po dvou hodinách synchronizace podaří, tak se hodinky restartují a celý proces může začít od znova. Apple Watche tedy nyní používám na stole jako těžítko, které stálo přes 10 tisíc korun.

Další chyby jsou menší a nikterak vás nenutí s telefonem hodit o zem. Spíše se jedná o chybky, které naruší vaše pohodlí, na které jste zvyklí z iOS 12. Například, když máte nastavený rozvrh na funkci Nerušit a po automatické aktivaci jej chcete vypnout, tak nemůžete. Pokud se Nerušit aktivovalo rozvrhem, tak pro vypnutí musíte prvně deaktivovat rozvrh, a až poté můžete vypnout samotný režim Nerušit. Ve většině případů také nefunguje přesměrování do aplikace z uzamčené obrazovky. Pokud vám tedy například přijde zpráva na Messengeru, tak po swipnutí přes notifikaci se Messenger neotevře – musíte jej otevřít ručně po odemknutí zařízení.

…ale novinek také

Teď už mi určitě někteří z vás chtějí psát komentáře typu „a co jsi jako čekal?“ Upřímně, čekal jsem, že třeba hodinky budou alespoň použitelné. S chybami jsem počítal, ale nepočítal jsem s úplnou nefunkčností. Abych ale Applu pořád jenom nekřivdil, tak se pojďme podívat na tu pozitivní část iOS 13, kterou jsou novinky a nové funkce. Hned na začátek bych nejraději poprosil fanfáru, protože jsme se konečně dočkali odstranění škaredého rozhraní, které se objevilo skoro přes půlku displeje při změně hlasitost postranními tlačítky. Nyní se při změně hlasitosti zobrazí na levé straně decentní proužek, který vám ukáže momentální úroveň hlasitosti a který jde mimochodem i ovládat dotykem, čímž lze hlasitost regulovat velmi přesně. Nesmím zapomenout ani na novou „notifikaci“, která se zobrazí poté, co pomocí přepínače na těle iPhonu přepnete režim zvuku z tichého na hlasitý či naopak.

Další skvělou a především vymodlenou funkcí je tmavý režim, nebo chcete-li dark mode. Na tmavý režim čekali fanoušci jablečné společnosti skutečně spoustu let. Když Apple minulý rok představil macOS 10.14 Mojave, tak už bylo prakticky jasné, že se dark mode v další verzi iOS konečně objeví. Tmavý režim funguje i v první betaverzi překvapivě dobře, jen v některých částech systému není dotažený do dokonalosti. Naprosto parádně vypadá tmavý režim například v aplikaci Zprávy, ale také třeba v Safari. Ostatní aplikace, tedy aplikace třetí strany, samozřejmě tmavým režimem nedisponují.

Přepracované aplikace a funkce

Aplikace Fotky se dočkala přepracování, které musím opravdu velmi pochválit. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si na nový vzhled a funkce zvykl, ale poté už doopravdy nemám jediný problém. Fotky v iOS 12 byly svým způsobem nudné a ničím zajímavé. iOS 13 se postará o to, že vaše fotky vezme a udělá z nich „mistrovské dílo“ v podobě jakýchsi prezentací, například z jednoho dne, týdne, měsíce, či roku. Podobně jako na Apple Watch můžete ve Fotkách nyní využít gesta pinch-to-zoom, abyste si na plochu displeje zobrazili více fotografií najednou. Součástí aplikace Fotky je také nový editor fotografií a videí, ve kterém si můžete jednoduše změnit různé aspekty fotografie – jas, kontrast, ostrost, stíny, apod. Konečně jsme se také dočkali možnosti otočit video přímo ve Fotkách a nemusíme kvůli tomu stahovat aplikace třetí strany.

Výrazného přepracování se taktéž dočkala aplikace Připomínky, které nyní můžete začít využívat s naprosto novými možnostmi. K připomínkám si například můžete přidat fotografie, lokaci, anebo nějaký váš kontakt. Pokud k připomínce někoho připojíte, tak dotyčnému přijde zpráva o tom, že je součástí připomínky. To se může hodit například tehdy, kdy jedete v partě na výlet a chcete mít společně jeden list s připomínkami, kde se nachází informace o tom, kam se jede, co si nesmíte zapomenout vzít s sebou a další.

Co se týče Animoji, respektive jejich integrace do klávesnice – z počátku se to zdálo jako skvělý nápad. Bohužel, Animoji v klávesnici uplatníte snad jen v aplikaci Zprávy. Můžete je sice použít i v Messengeru a v jiných chatovacích aplikacích, ale namísto klasické samolepky se pošle fotografie, která se prostě a jednoduše nehodí. Pokud by se tato možnost dala využít nějak jinak, anebo kdyby se daly Memoji využít jako klasické emoji, tak by to bylo naprosto perfektní. Takhle ale bohužel musím říct, že se jedná o zbytečnost. Tedy pokud nepoužíváte Zprávy (iMessage) jako primární chatovací aplikaci.

Resumé

Pokud nejste vyloženě předními fanoušky jablečné společnosti, tak vám mohu s chladnou hlavou sdělit, že pokud neaktualizujete, tak o moc věcí nepřijdete. iOS 13 je doopravdy vzhledem velice podobný iOS 12. Nové funkce rozhodně nejsou tak převratné, že byste kvůli nim museli okamžitě na iOS 13 přejít. Instalace nového iOS je tento rok dokonce těžší, než tomu bylo v předešlých letech. Když ke složité instalaci přidám ještě některé chybky, se kterými se můžete setkat, tak vám doporučuji na iOS 12 zůstat a počkat, dokud Apple nevydá první veřejné betaverze. Pokud se vám však přeci jen čekat nechce, přesměruji vás na návod, pomocí kterého si iOS 13 můžete nainstalovat – stačí kliknout na odkaz níže.

iOS 13

Související články

Dnes nejčtenější