Zavřít reklamu

Včera jsme se v rámci konference WWDC dočkali vydání nového operačního systému pro naše jablečné telefony. Nový operační systém iOS s pořadovým číslem 13 přináší tuny novinek a funkcí, které si zcela jistě chce většina z vás vyzkoušet. Většina z vás tak pro vyzkoušení těchto novinek použila návod, ve kterém jsme si ukázali, jak si můžete stáhnou vývojářský profil a nainstalovat si tak iOS 13 už nyní. Určitě si pamatujete na katastrofální první verzi iOS 11, se kterou se hodně iPhonů stalo prakticky nepouživatelných. Operační systém iOS 13 naštěstí tak špatný rozhodně není a i s první beta verzí můžete dobře fungovat. Možná se však někteří z vás ukvapili a iOS 13 si nainstalovali dříve, než chtěli. Přesně pro vás jsme si připravili návod, ve kterém se podíváme na to, jak provést downgrade z první bety iOS 13 zpět na poslední verzi iOS 12.

Ještě před samotným downgradem na iOS 12 vám doporučuji, abyste své zařízení zálohovali. Nejlépe uděláte, když si zálohu vytvoříte skrze iTunes, a to následovně: otevřeme iTunes na Macu nebo PC s Windows, připojíme iPhone či iPad přes USB kabel, klikneme v iTunes v levé horní části okna na ikonu zařízení. Poté zvolíme možnost Zálohovat. Provést zálohu ale můžete i přes iCloud, a to přímo na svém zařízení v Nastavení –> vaše jméno -> iCloud -> Záloha a zde kliknout dole na Zálohovat. Mějte však na paměti, že zálohu iOS 13 z iTunes nebude možné na iOS 12 obnovit, protože starší verze systému nepodporuje zálohy z novější verze. Tak jako tak se ale záloha z iOS 13 bude hodit v případě, kdy by downgrade neproběhl úspěšně.

Jak se vrátit z iOS 13 zpět na iOS 12 (bez ztráty dat)

1. Stažení IPSW

Nejprve je nutné si z této stránky do Macu/PC stáhnout iOS 12.3.1 pro své zařízení. Jednoduše si z menu vyberte vaše zařízení, a poté klikněte na stažení IPSW souboru. IPSW soubory jsou soubory, které slouží k downgradu či obnovení zařízení. Jedná se o jakýsi operační systém v jednom souboru, tudíž může mít celý soubor klidně až 4 GB.

2. Ověření v iTunes

Připojíme naše zapnuté zařízení k Macu/PC a počkáme, než se zobrazí v iTunes. S největší pravděpodobností budete muset na vašem iPhonu či iPadu zadat kód pro odemčení. Poté na našem Macu stiskneme a držíme tlačítko Alt/Option (v případě Windows OS držte Shift). Nyní společně se stisknutou klávesou stačí kliknout na tlačítko Ověřit aktualizace… Otevře se vám okno, ve kterém rozklikněte soubor, který jste si stáhli v prvním kroku. Jedná se o soubor s příponou IPSW. Poté klikněte na možnost Obnovit a aktualizovat. Nyní už se stačí jednoduše proklikat instrukcemi na obrazovce a započne downgrade.

Upozornění

Při tomto postupu nepřijdete o téměř žádná data, ale může se stát, že celý systém bude nestabilní. Downgrade tedy děláte jen na vlastní riziko. Mohou totiž nastat nějaké problémy – například se nepřesunou veškeré aplikace nainstalované na iOS 13 atd. Myslete také na to, že se smažou všechny SMS a iMessage zprávy, včetně historie hovorů. Na druhou stranu jakmile už downgrade na iOS 12.3.1 úspěšně provedete, můžete si udělat zálohu, a poté nainstalovat znovu čistý systém a obnovit ze zálohy, čímž se případné problémy mohou odstranit.

Jak se vrátit z iOS 13 zpět na iOS 12 (čistá instalace)

1. Stažení IPSW

Nejprve je nutné si z této stránky do Macu/PC stáhnout iOS 12.3.1 pro své zařízení. Jednoduše si z menu vyberte vaše zařízení, a poté klikněte na stažení IPSW souboru. IPSW soubory jsou soubory, které slouží k downgradu či obnovení zařízení. Jedná se o jakýsi operační systém v jednom souboru, tudíž může mít celý soubor klidně až 4 GB.

3. Přesun do DFU módu

Poté je nutné váš iPhone převést do tzv. DFU módu. Kroky, pomocí kterých se do DFU módu dostanete se liší podle toho, jaké používáte zařízení. Níže naleznete popis, jak se do DFU módu dostat v případě všech iPhonů.

Pokud používáte iPhone X a novější, dostanete se do DFU módu následovně: Připojte vaše zařízení k Macu/PC a stiskněte a pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté to samé udělejte s tlačítkem pro snížení hlasitosti. Poté podržte power button, dokud obrazovka nezčerná. Poté rychle stiskněte power button a tlačítko pro snížení hlastosti. Obě tlačítka držte 5 sekund, poté pusťte power button, ale tlačítko pro snížení hlasitosti ponechte stisklé po dobu dalších 5 sekund. Poté se iPhone přesune do DFU módu.

Pokud používáte iPhone 7 nebo 8, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho iPhonu 7 nebo 8 po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i tlačítko pro snížení hlasitosti. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Pokud se objeví logo Apple, musíte to zkusit znovu. Pokud se na obrazovce objeví zámeček, máte vyhráno a jste v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 6s a starší (až po iPhone 5s), dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i home button. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Poté deseti sekundách pusťte power button, ale stále držte home button. Pokud se v iTunes zobrazí zpráva o tom, že se našlo zařízení v módu obnovení, máte vyhráno.

4. Obnova v iTunes

Poté, co jste se s vaším iPhonem úspěšně dostali do DFU módu, stačí na Macu stisknout a držet tlačítko Alt/Option (v případě Windows OS držte Shift). Společně se stisknutou klávesou klikněte na možnost Obnovit iPhone… (iPad). Otevře se vám okno, ve kterém rozklikněte soubor, který jste si stáhli v prvním kroku. Jedná se o soubor s příponou IPSW. Poté klikněte na možnost Obnovit a aktualizovat.

iTunes nyní bude vaše zařízení obnovovat – mějte na paměti, že tento proces může trvat až 15 minut. Za žádnou cenu hlavně neodpojujte vaše zařízení z počítače. Poté, co se obnovení dokončí si můžete zvolit, zda-li chcete váš iPhone nastavit jako nový a nebo obnovit zálohu z iOS 12.3.1.

Upozornění

Pokud pomocí tohoto návodu přejdete zpět na iOS 12, přijdete o veškerá svá data. Každopádně, pokud jste si před instalací iOS 13 udělali zálohu, nyní je nejvhodnější čas, kdy ji použít. Vaše zařízení se po čisté instalaci bude chovat tak, jako byste jej právě koupili. Budete se muset přihlásit k Apple ID, k Wi-Fi a samozřejmě dostanete po prvotním nastavení možnost obnovit systém ze zálohy, což v případě, že zálohu máte, můžete provést.

Související články

Dnes nejčtenější